Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Místní kolo soutěže

  středa 22.1 17:00 - Blatná, ZUŠ

 • Stopem se psem v Asii

  středa 22.1 17:00 - Městská knihovna Jindřichův Hradec, U Knihovny 1173, Jindřichův Hradec

  Beseda.

Zobrazit všechny události
 

Ve Strakonicích volby neplatí! K urnám se půjde znovu

AKTUALIZOVÁNO - 20.11.2018 16:21

STRAKONICE – Dnes, v úterý 20. listopadu před třetí hodinou odpoledne, zveřejnil Krajský soud v Českých Budějovicích verdikt ohledně platnosti voleb ve Strakonicích. Soudkyně Tereza Kučerová rozhodla po téměř dvanáctihodinovém hlavním líčení konaném ve středu 14. listopadu, že volby ve Strakonicích jsou NEPLATNÉ.

Odůvodnění rozsudku je na 32 stranách. Mimo jiné se zde píše: „Volby do Zastupitelstva města Strakonice proběhly v rozporu se základními právy garantovanými Listinou základních práv a svobod a Ústavou České republiky, neboť byla potlačena svobodná soutěž politických sil a nebyly respektovány základní demokratické principy nastolené čl. 21 odst. 4 a čl. 22 Listiny základních práv a svobod. Uvedené porušení základních demokratických principů právního státu navrhovatel přisuzuje narušení předvolební kampaně, ke které došlo ze strany vítězného volebního hnutí Strakonická Veřejnost, jež ovlivnilo výsledky voleb hrubým způsobem. Politickým stranám kandidujícím v letošních komunálních volbách byl významným způsobem omezen přístup k médiím, jejichž prostřednictvím měla být realizována jejich volební kampaň. V této souvislosti navrhovatel zmínil Zpravodaj města Strakonice (periodický tisk územního samosprávného celku – dále jen Zpravodaj), v němž byla usnesením Rady města Strakonice dále též rada města) č. 5348/2018 ze dne 22. 8. 2018 do budoucna zakázána jakákoliv propagace politických subjektů. Uvedené jednání rady města významným způsobem zasáhlo předvolební kampaň koalice Změna pro Strakonice, jejímž volebním lídrem je navrhovatel. Změna pro Strakonice měla v době přijetí výše zmíněného usnesení rady města uzavřenou závaznou objednávku, realizovanou na základě nabídky spol. Regionální vydavatelství s. r. o. (dále jen Regionální vydavatelství), zajišťující vydávání Zpravodaje. Takto objednaná inzerce Změny pro Strakonice však realizována nebyla, když zástupce spol. Regionální vydavatelství dne 21. 8. 2018 telefonicky informoval navrhovatele o tom, že otištění inzerce bylo zakázáno s tím, že následujícího dne politickou propagaci prostřednictvím inzerce ve Zpravodaji rada města oficiálně zakáže všem politickým subjektům."

A ještě závěr odůvodnění: „Uvedeným závěrem soud nikterak nepředestírá, že by v opakovaných volbách Strakonická Veřejnost neměla šanci uspět. Dosažený volební výsledek naznačuje určitý volební potenciál tohoto uskupení, jehož by mohlo dosáhnout, ale ve férové politické soutěži za rovných podmínek pro všechny zúčastněné subjekty. K opakování voleb je nutno přistoupit právě z důvodu výše popsaného protiprávního omezení volební kampaně. Občané města Strakonice si nezaslouží, aby jim tímto způsobem bylo upíráno právo seznámit se s volebními programy a vizemi i jiných politických subjektů, než vládnoucí Strakonické Veřejnosti. Obyvatelé Strakonic mají právo slyšet a vnímat i opoziční hlasy místní politické scény. V tomto duchu by se měla do budoucna ubírat i místní politická kultura. Budiž tak toto rozhodnutí novou příležitostí pro občany Strakonic a pro politický život v tomto městě, jenž se v poslední době přístupem vládnoucí garnitury zúžil vesměs jen na starořímské poskytování zábavy a některých služeb města zadarmo a jenž může být nyní probuzen k novému životu, probudí-li se z této letargie i voliči. Vzhledem ke všem uvedeným důvodům soud postupem podle ustanovení § 90 s. ř. s. návrhu na neplatnost voleb vyhověl."

 

Diskuse k článku - 41 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • 16.3.2019 jarní prázdniny 

  Reagovat

   

  Nó, dobrej termín...………..

  Vloženo 22.11.2018 17:40:07

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  V Budějovicích nebudou rozhodovat o Strakonicích!

  Vloženo 21.11.2018 22:46:31

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Doufám, že lidé ve Strakonicích potvrdí stávající volební výsledek s ještě větší vervou a ona většinový koalice získá ještě více mandátů. To totiž celá ČR potřebuje nejvíce. Většinový systém. Tohle koaliční vládnutí je k ničemu a k pozvracení. Každý se vymlouvá na koaličního partnera a kde nic tu nic. Jen na prospěchářství a korytech se většinou shodnou.
  Jednoznačně ve Strakonicích dobrá volba. Politické vyřírky děsí představa, že se tohle rozšíří i jinám a oni přijdou o koryta a budou muset do práce, jako všichni ostatní obyčejní lidé. Haškovský syndrom kumulace funkcí a koryt přerostl už do obludných rozměrů. Musím pochválit písečáky, když do zastupitelstva nepustily multifunkcionáře Knota. Jeho kolega krajský radní za jihočechy Hroch z Kovářova - starosta, ovšem prošel. Bude i nadále zastávat dvě funkce s pohádkovými platy, ale zapomněl, že den má jen 24 hodin. Ale co si lidé v Kovářově zvolili to budou mít.

  Vloženo 21.11.2018 07:31:22

  • Sandokan 

   Reagovat

    

   No ona ani vláda jedné strany není bůhvíjaká výhra. Před rokem 89 jsme to již okusili.

   Vloženo 21.11.2018 19:49:24

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    dodej: totalitní strany

    Vloženo 22.11.2018 08:17:00

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To je docela síla. Nad tímto by se měli zamyslet třeba v Milevsku. Hlavně pan Radosta. Tam bylo město také polepeno a zaplaveno Jihočechy a s městským zpravodajem to bylo buhvíjak. Měli tam velké problémy tam dostat i příspěvky opozičních zastupitelů, ale zákon je zákon, tak jim tam milostivě vyčlenili určity prostor. O tom, že v Milevsku neviselo upozornění na to, že se bude konat zastupitelstvo na úřední desce jak mělo, psali i Milevské noviny. A přesto se konalo, ale nikdo to nenapadl. V Kájově z tohoto důvodu bylo zastupitelstvo přesunuto, protože nebyla splněna zákonná povinnost. V Milevsku to ovšem nikoho nezajíma, tam projde všechno. A všechno se tam dělá dobře, alespoň starosta to říkal.

  Vloženo 21.11.2018 07:23:42

  • Milevsko- volební propagace 

   Reagovat

    

   V Milevsku viseli před volbami velké bilbordy sdružení Jihočeši na místech kde před tím i po té byla bilbordová propagace Maškar (placená městem). Je to náhoda?

   Vloženo 21.11.2018 07:29:14

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A hlavně starosta Radosta si udělal zastupitelstvo, i když před tím nebyla zákonně informována veřejnost a dobře to věděl. Pokud je to pravda, co zde píšete máte možnost napadnout volby i v Milevsku,, jestli není pozdě. V Milevsku tam se dějí věci. Tam je totální amaterismus. A tato maškariáda, je vydávána za dobru práci vedení města a radnice. Tam vládne sportovně, kulturně maškarní lobby bez jakékoliv vize v totálně amatérském provedení a složení, ale lidi si to tam chválí a ony prolhané exponenty volí pořád dokola. Mají na to právo. Je demokracie.

    Vloženo 21.11.2018 07:38:02

 • strakoňák 

  Reagovat

   

  Byl jsem u toho soudu, je velice smutné, na co se soudci ptali a ještě smutnější jaký vydali rozsudek a jak jej odůvodnili. Jsou to, bohužel to musím napsat, doslova výmysly a sprosté lži (nejsem členem SV) a je mi stydno za takovýto soudní senát. Pan soudce s motýlkem, nohu přes nohu, prostě těžký frajer, starší soudkyně pokládala otázky, které neměly s projednávanou kauzou nic společného a předsedkyně udělala hned na začátku hrubou procesní chybu, když nechala svědky v soudní síni při výpovědích žalobců a poté je připustila svědčit. Odůvodnění je prostě jedna velká lež, nevím na čí popud bylo takto rozhodnuto a nechápu proč radí voličům co a jak mají dělat. Mohl bych psát ještě mnoho připomínek k rozsudku a odůvodnění, ale je mi z toho zle a smutno, tak končím.

  Vloženo 20.11.2018 22:09:59

  • Sandokan 

   Reagovat

    

   Ty budeš poloviční JUDr, asi jako kdysi v ODA Kalvoda. Respektuj nezávyslý soud a neplkej tu o procesních chybách o kterých víš kulový. Jednací řád soudů hovoří jasně. Hele, já nejsem z opakování voleb nadšenej, ale reálnej socialismus (všechno zadarmo) není pro Strakonice také to pravé ořechové. Ono totiž nikdy není nic a nikde zadarmo, ale vždy se musí ubrat jinde, aby to vypadalo, že je to zadarmo.

   Vloženo 20.11.2018 23:20:38

   • Cimrman 

    Reagovat

     

    Sandokane, Váš písemný projev je katastrofa. Zopakujte si prosím vyjmenovaná slova po "V". Nebudete lidem pro smích.
    Vaše tykání je také na pováženou, jste k tomu navíc drzý.

    Vloženo 20.11.2018 23:27:44

    • Sandokan 

     Reagovat

      

     Jedno i a Cimrman se z toho udělal, no bóže. Myšlenku to stejně nezměnilo.

     Vloženo 20.11.2018 23:31:00

   • strakoňák 

    Reagovat

     

    Co tady blekotáš, přečti si odůvodnění rozsudku a pak budeš mluvit úplně jinak. Je normální aby v odůvodnění soudci nabádali občany jak mají volit a to, jak volili je špatně, prostě řečeno strakoničtí voliči jsou idioti. V čem mám respektovat tzv. nezávislí soud? Jestli já jsem poloviční JUDr copak jsi pak Ty? Mě vadí urážky soudu na adresu strakonických občanů a to je špatné?

    Vloženo 21.11.2018 21:39:10

    • Sandokan 

     Reagovat

      

     Tak ti nevím co jsi četl půljudře. Nikde tam větu: Občané města Strakonice musíte volit tak a tak, jelikož naposledy jste volili špatně. Schválně najdi mi jí tam. Hele, já vítěztví SV uvítal a hlavně jsem ho i čekal, ale na nepřístojnosti je potřeba poukázat a v rozporu se zákonem sestřelit konkurenci před samotnými volbami je prostě podpásovka a holt to někdo u soudu napadl. Kdyby ta agitka např. na sloupech veřejného osvětlení vůbec nebyla, tak by byl možná klid.

     Vloženo 21.11.2018 22:14:07

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Na sloupech byly celkem tři strany všechny který o to projevily zájem. Tak uvidíme jak to dopadne v březnu a který voliči ocení tuhle komedii pana Janskýho a spol.

      Vloženo 21.11.2018 22:45:28

  • josef 

   Reagovat

    

   Každému není příjemné ,když jeho myšlenku předběhnou fakta.....

   Vloženo 22.11.2018 16:22:44

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace