Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Jiří Hořánek: Nebojme se participativního rozpočtu

Jiří Hořánek

Jiří Hořánek

V zastupitelské demokracii funguje správa věcí veřejných na tom principu, že o podstatných záležitostech ve společnosti nerozhodují lidé přímo, ale prostřednictvím svých zástupců, které si svobodně zvolí. Ti pak rozhodují na základě přání, představ a požadavků občanů, s nimiž se setkávají a jejichž názory znají. Tak je tomu na úrovní ústřední (Parlament), krajské i obecní. Výjimkou jsou případy, kdy je vyhlášeno referendum a občané o nějaké konkrétní záležitosti rozhodují přímo, vhozením hlasovacího lístku s jednoznačnou odpovědí na položenou otázku.

 

Podobné je to s rozpočtem města. Rozpočet je v podstatě grafické a číselné vyjádření příjmů a výdajů města na daný kalendářní rok, přičemž finanční prostředky jsou seřazeny dle tzv. rozpočtové skladby, dané právním předpisem. Podle zákona o obcích o tomto rozpočtu rozhoduje jen a pouze zastupitelstvo města. Jedná se o vyhrazenou působnost tohoto nejvyššího orgánu města, který má vazbu na občany (jeho členové jsou voleni ve volbách). I zde je možnost, aby se vedle tohoto principu delegování pravomoci rozhodovat uplatnil princip přímé demokracie. Jedná se o tzv. participativní rozpočet.

Participativní rozpočtování není ve světě žádná novinka, od roku 1989 se užívá v Brazílii a během posledních patnácti let se rozšířilo i do Evropy. Funguje již v 1 500 světových městech, včetně České republiky. Názorným příkladem je například Městská část Praha 3.

Celý systém je zdánlivě jednoduchý. Zastupitelstvo města vyčlení určitou část výdajů v rozpočtu města k tomuto účelu. Městský úřad pak vyzve občany, aby vymysleli a v určeném termínu navrhli, co by ve městě chtěli zlepšit. Po té městský úřad posoudí realizovatelnost podaných návrhů, tyto návrhy administrativně zpracuje a představí veřejnosti - nejlépe na internetových stránkách města a na veřejných besedách. Občané pak hlasováním rozhodnou o jednotlivých návrzích s tím, že realizován bude ten, který získá nejvíce hlasů. Do tohoto procesu již zastupitelstvo města nezasahuje ani jeho výběr neovlivňuje. Následně městský úřad zajistí realizaci návrhu, tedy: zpracování projektové dokumentace, vyřízení potřebných povolení, zadání veřejné zakázky, výběr zhotovitele a zajištění uvedení do provozu.

Popsaný postup je sice trochu zdlouhavý (trvá více jak rok), ale pro zajištění objektivity a transparentnosti je nezbytný. Je třeba si uvědomit, že některé náměty občanů mohou být sice zajímavé, ale jejich realizace v praxi může být obtížná. Například kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům, nesouladu s územním plánem, či rozporem s limity v příslušných právních předpisech.

Zkušenosti z jiných měst ukazují, že tato forma je možná, vhodná a že motivuje občany k zájmu o dění ve svém městě.

Tak se nebojme zavést ji i v Písku.

Jiří Hořánek, člen zastupitelstva města Písek (ANO 2011)

Diskuse k článku - 11 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Prý připravují participativní rozpočet i v Milevsku. Tak kdyby si s tím v Písku nevěděli rady, můžou jim poradit. Nebo půjčit manažera ŽM.

  Vloženo 26.7.2019 07:54:14

 • Milana 

  Reagovat

   

  Teď hlavně pozorně sledovat kdo tomu bude bránit a komu vadí zapojení občanů. Těch řečí, že jsme jednou odevzdali hlasy a máme být čtyři roky ticho a koukat, co volení dělají, už bylo dost.

  Vloženo 25.7.2019 19:00:15

 • Alena 

  Reagovat

   

  Mně se ten nápad taky líbí. Lidi se začnou víc zajímat o svoje čtvrti, budou mít pocit, že můžou něco změnit. Někde už to funguje, četla jsem o tom.

  Vloženo 25.7.2019 18:46:34

 • jan 

  Reagovat

   

  Tak tohle se mi líbí.

  Vloženo 25.7.2019 18:19:45

 • To je materiál 

  Reagovat

   

  A co pro to už pan Hořánek udělal, kromě psaní PR článků?

  Vloženo 25.7.2019 18:04:01

  • Jiří Hořánek 

   Reagovat

    

   Zavedení participativního rozpočtu do praxe připravuje městský úřad. Dle vyjádření starostky města na zasedání zastupitelstva města dne 13.6. bude vytvořena pracovní skupina, do které jsem připraven se zapojit. Článek není vůbec o mém, PR, ale o objasnění něčeho, co funguje i v jiných městech.

   Vloženo 25.7.2019 18:27:59

   • M.Šťastná 

    Reagovat

     

    Kdyby ten člověk beze jména před napsáním dovětku k dotazu víc sledoval dění ve městě, věděl by, že pan Hořánek už udělal(a s ním Piráti) vše, co bylo třeba, na tahu je radnice. Jasně, kdyby se měl podepsat, tak by takovou poznámku netrousil.

    Vloženo 25.7.2019 23:40:28

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace