Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Nadační koncert

    pondělí 20.5 19:30 - Volyně, Pošumavská tržnice

    Hrají učitelé ZUŠ.

  • Návrat do hotelu Blackout

    pondělí 20.5 19:30 - Městské divadlo Český Krumlov

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Josef Holeček propagoval slovanské bratrství. V Táboře se na něj zapomíná

TÁBOR - Holečkovy sady lemují táborské Staré město a jsou častým cílem procházek obyvatel města, rodin s dětmi i sportovních aktivit. Jen málokdo ale tuší, proč nesou toto jméno. Osobnost Josefa Holečka, významného národního a slovanského spisovatele, myslitele, překladatele a novináře, také absolventa táborské reálky, který žil v letech 1853 až 1929, si přišlo k jeho kamennému reliéfu „na sadech" připomenout na Popeleční středu několik zájemců o táborskou historii. Stalo se tak u příležitosti 90. výročí jeho úmrtí.

 

Zavzpomínal na něj velký Holečkův obdivovatel farář Oldřich Horek z Chotovin z církve československé husitské. „Jsem jeho náruživý čtenář. Holeček byl slovansky zaměřen, zejména jihoslovansky. Jeho myšlenky pro mne znamenají hodně, proto se jeho osobnost snažím osvětlit," vyznal se farář Horek. Lze na něm podle něj vyzdvihnout zejména opravdovost a to, že nikdy nesešel z cesty, kterou si vytýčil, a která se potvrzuje. „Jeho „proroctví" týkající se vývoje národů, cesty společností a další věci mají co říci i dnešnímu čtenáři. Jenomže jako autor upadá v zapomnění, nikdo ho nečte," smutně konstatoval Oldřich Horek. Zároveň dodal, že hlavním tématem tohoto setkání je, aby se Holečkova osobnost znovu příblížila čtenářské obci.

Na Holečka zřejmě zapomíná i město. V debatě přítomných zazněla kritika nedůstojného stavu jeho pomníku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace