Josef Kubík: Práci na standardním rybníku jsme prováděli za nestandardních podmínek - Jižní Čechy Teď!
18. 7. 2014 13:16

Josef Kubík: Práci na standardním rybníku jsme prováděli za nestandardních podmínek

TÁBOR – Téměř tři roky v Táboře probíhala obnova Jordánu spojená s odbahněním a výstavbou spodní výpusti. Na skládkách v okolí města skončilo 262 509 kubíků jordánského bahna. Na obnově Jordánu pracovalo sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec. S Josefem Kubíkem, jednatelem firmy Daich, která se stala lídrem sdružení, jsme se za stavbou ohlédli.




 

Byla pro vás akce Jordán něčím výjimečná?

Pro nás jako představitele celého vedení stavby to byla samozřejmě zajímavá akce. Máme za sebou zhruba tříletou historii výstavby takto významné zakázky. A mohu říkat, že významné v celé republice, protože jde o nejstarší údolní nádrž, která dosud nebyla vypuštěná. Je to akce, která je opravdu významná svým druhem, způsobem a složitostí provádění.  Skýtala spoustu složitostí a neznámých a celou stavbu hodně ovlivnila příroda. Ale myslím si, že přes veškeré strasti, které na stavbě nastaly, je dneska všechno hotové a připravené k předání 31. července. Dostáli jsme svému slovu a závazku, že stavbu předáme v termínu a za peníze, které byly nastavené už od začátku ve výběrovém řízení.

 Nastaly během stavby okamžiky, kdy jste se bál, že termín nestihnete?

V podstatě byly takové okamžiky tři. Po zahájení stavby jsme se první tři měsíce oťukávali a zjišťovali jsme, co vlastně budeme dělat, protože povodí Jordánu je tak veliké na schopnost retence a manipulace v díle, že jsme od počátku úplně nevěděli, jak to budeme vypouštět a jak budeme vodu převádět a tak dále. Byla to velká neznámá jak pro nás, tak myslím, že i pro projektanta. Jen zmíním, že tenkrát se v podstatě vymyslela násoska, která nám Jordán pomohla vysát pouze za pořizovací náklady na zařízení. A další dva okamžiky byly povodně. První v prosinci 2012 a pak znovu za půl roku. Tam už jsme ztráceli naději na včasné dokončení. Ale společně celý tým vymyslel takové řešení stavby, které vedlo k tomu, že se podařilo dílo dokončit včas.

 Proč jste také nad rámec stavby zpevňovali hlavní hráz?

To, že hráz nevyhovuje současným požadavkům a předpisům na vodních dílech této kategorie, se vědělo od začátku, ale nebylo to předmětem celkové obnovy. Hráz neměla požadované sklony a chyběla spodní výpusť. Během loňské červnové povodně přišla taková vlna vody, že se Jordán enormně rychle naplnil a také vyprázdnil. A ta povodeň hráz prověřila a nedostatky ukázala. Zpevnění hráze jsme pak realizovali nad rámec díla. A to je pro Jordán další ohromně prospěšná věc. Nádrž by měla být v první řadě bezpečná a manipulovatelná.

 V horní části Jordánu vznikl litorální ostrov, k čemu je určený?

To je uměle vytvořený prostor, který skýtá možnosti pro hnízdění ptactva, růst rostlin anebo přežití obojživelníků.

 Dokážete odhadnout, kdy bude Jordán napuštěný?

Já myslím, že se to nedá nijak předpokládat. Srážky, které teď jsou, dokážou s hladinou hnout tak o třicet čtyřicet centimetrů za týden. Jsme v období suchého léta a myslím si, že ani zimní srážky to nedokážou naplnit. Než se dostaneme na plných šestapadesát hektarů vodní plochy, tak to z mého pohledu je reálné nejdřív na jaře příštího roku. Jediné, co takové dílo dokáže naplnit, je jarní tání. Pokud nějaké bude. Současné počasí jde z extrému do extrému. Sucho stavbě nahrávalo, ale pro napuštění Jordánu ideální není.

 

Lucie Váchová

 

Celý rozhovor, kde se mimo jiné dovíte, jak je to s pokutou od inspekce životního prostředí nebo jestli obyvatelé města narušovali průběh obnovy, najdete v aktuálním vydání Týdeníku Táborsko.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.