JVS zvýšil podporu obcím, které se chtějí připojit na jihočeskou vodárenskou soustavu - Jižní Čechy Teď!
13. 6. 2022 18:30

JVS zvýšil podporu obcím, které se chtějí připojit na jihočeskou vodárenskou soustavu

JIŽNÍ ČECHY - Obce, které se chtějí připojit na Vodárenskou soustavu jižní Čechy nově získají příspěvek sedm tisíc korun na obyvatele. To je o dva tisíce korun víc než dosud.  Loni svaz, tvořený 266 městy a obcemi, vyrobil a prodal 15,8 milionů metrů krychlových pitné vody, tedy o 8 tisíc metrů krychlových meziročně méně. Roli sehrála pandemie covidu. Největším odběratelem zůstávají České Budějovice, Tábor a Český Krumlov.

JVS zvýšil podporu obcím, které se chtějí připojit na jihočeskou vodárenskou soustavu - Jižní Čechy Teď!

„Podpora obcím se dlouhodobě osvědčila a umožňuje napojení tam, kde vodu dosud nemají a nebo mají nedostatečný či nekvalitní vlastní zdroj,“ vysvětluje Antonín Princ, předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu (JVS), proč svaz pravidla pro poskytování příspěvků aktualizoval právě v ekonomicky složité době. „Současně se také pravidla zpřesňují ve vyhodnocení a konečném zúčtování. Nelze takto financovat jen pojistku pro případný výpadek jiného zdroje nebo klasické ZTV,“ dodává Princ.

Svaz, tvořený 266 městy a obcemi, vyrobil a prodal 15,8 milionů metrů krychlových pitné vody, což je o 8 tisíc metrů krychlových meziročně méně. Proti plánu šlo o 346 tisíc metrů krychlových méně. Největším odběratelem zůstávají České Budějovice, které odeberou 34 procent produkce, Tábor s deseti a Český Krumlov se sedmi procenty. Podíl ostatních více než 170 zásobovaných obcí a měst je od tří procent níže.

Produkci ovlivnila opatření v době pandemie covidu, mezi která patřilo uzavření hotelů, škol nebo omezení chodu některých institucí či firem. Pandemická opatření si současně vyžádala vyšší náklady. „Je otázkou, jakým způsobem teď ovlivní spotřebu vody válečný konflikt na Ukrajině a související ekonomické dopady,“ uvádí výroční zpráva JVS. Ta ale zdůrazňuje, že jihočeský vodárenský systém se dlouhodobě vytváří a jeho připravenost a odolnost se opakovaně potvrdila a zůstává prioritou činnosti.

Cena vody předané je dlouhodobě stabilizována a letos činí 18,80 korun za metr krychlový bez DPH. Snahou JVS je ji letos udržet, i když ceny komodit, nutných pro výrobu pitné vody, strmě rostou. Firma proto počítá s výraznými dopady do letošního hospodaření. „Změna ceny by především v obcích vyvolala problémy a to nejen administrativní. Proto věříme, že námi vytvořené rezervy umožní, abychom k takovému kroku nebyli nuceni letos přistoupit,“ uvedl v této souvislosti Antonín Princ. Cena vody pro další rok musí být známá vždy do konce září.

JVS loni vynaložil na investice 59,4 milionů korun a na plánované opravy 18 milionů korun. Rozestavěné akce za dalších sto milionů mají být letos dokončené. Valná hromada za nového člena JVS přijala obec Krátošice na Táborsku. Počet obcí se tak zvýšil na 267.

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.