K jubileu republiky se v Sezimově Ústí výjimečně otevřela Fierlingerova vila































Místní lidé neomylně mířili do lesoparku, kde je Fierlingerova vila ukrytá, přespolní občas napřed skončili u Benešovy vily a hledali cestu. Právě rozkol mezi původními přáteli Benešem a Fierlingerem, kteří se spolu ještě s Ludvíkem Strimplem rozhodli vystavět si vedle sebe vily pro letní byt, zajímal mnohé a Richard Vlasák vyprávěl o této kapitole československé historie řadu zajímavostí. Ostatní program se věnoval výročí republiky.
V parku byly nainstalovány velké panely s ukázkami dobového tisku z časů, kdy se zrod samostatného Československa připravoval a i z 29. října, kdy noviny referovaly o vyhlášení republiky a odtržení od Rakouska – Uherska.
Připraveno bylo divadelní představení, spolek elegantních dam předvedl stylové tance i malou módní přehlídku z časů první republiky, na místo zavítal prezident Masaryk v podání jednoho ze členů ostravské Společnosti pro zachování kulturního dědictví, historie a romantiky. Prezident jako živý prozradil, že letos ho čeká návštěva ještě zhruba pětadvaceti dalších měst. S každým se ochotně fotografoval.
Na místě se kouřilo z polní kuchyně, k vidění bylo vystoupení vojáků c. k. armády, promítaly se staré dokumentární filmy, vyhrával Swing Band Tábor. Program byl velmi bohatý a každý si našel něco pro sebe.
Úplnou náhodou jsme se potkali i se dvěma Slováky, kteří se podělili o svůj názor na společnou republiku i její rozdělení. O tom ale až ve středu v Táborsku.
Diskuse k článku