Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vánoční pásmo 4

    neděle 8.12 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Vánoční pásmo pohádek.

  • Jindřichohradecký symfonický orchestr

    neděle 8.12 19:30 - Kaple sv. Maří Magdaleny, Kostelní I / 20, Jindřichův Hradec

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Kinu Kotva město navýší definitivně dotaci na provoz

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Více než dvakrát musel provozovatel městského kina Kotva Jan Turinský žádat o dodatečnou dotaci na provoz, který není ziskový. Kino například trápí nižší návštěvnost. Turinský vždy k pravidelné částce potřeboval navíc 250 tisíc korun, v roce 2014 tak například dostal dohromady 1 700 000 korun a za rok 2015 1 450 000 korun jako roční dotaci. Tato částka zůstane nakonec pro další roky stejná a radní už ji nebudou navyšovat.

 

„Příští rok už navýšení Kotva nedostane. Jednou z největších položek, které se vydávají na kino, je půjčovné distributorům, potom také mzdy,“ vysvětluje Jaromír Talíř, náměstek pro kulturu.

Jak popsal Jan Turinský v důvodové zprávě při posledním žádání o dodatečnou dotaci, jedním z výraznějších problémů je spolupráce s největšími distribučními společnostmi. „Před jednosálovými kiny totiž často upřednostňují premiérové projekce v multiplexech – jde až o 14 denní skluz v uvedení filmu. Logicky jsme tak znevýhodněni a přicházíme o množství diváků, kteří pod vlivem masivních reklamních kampaní jdou na film do toho kina, které uvádí premiérový snímek jako první,“ upozorňuje v dopisu s tím, že i tak kino patří k nejnavštěvovanějším jednosálovým v republice.

„O návštěvnosti jsme s panem Turinským před časem debatovali. On má představu, že by celý objekt zrekonstruoval a vytvořil tam klubový sál pro artové filmy, což by mohlo natáhnout nějaké další návštěvníky, i když by to byl klub náročného diváka. Kotva má smysl, když bude dávat alternativu k multiplexům a ne třeba Babovřesky,“ zmiňuje Talíř.

Provozovatel Turinský ve své žádosti také zmínil negativní dopad změny, kterou na žádost předchozí rady realizoval. Od června letošního roku je kavárna sídlící v budově kina zcela nekuřácká. „Proměna kavárny na nekuřáckou se projevila zejména na výnosech kavárny, neboť jsme přišli o dlouhodobou „kuřáckou“ klientelu, která se přeorientovala na jiné podniky ve městě,“ vysvětluje. S Janem Turinským se nám zatím nepodařilo spojit ohledně konkrétních čísel návštěvnosti kina a kavárny.

Příští rok už město žádostem vycházet vstříc nebude. S provozovatelem se radní dohodli na pevné roční částce na provoz ve výši 1 450 000 korun.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace