Knihovna v Milevsku začne nabízet únikovou hru na půdě

Úniková hra je akční zábava na principu televizního pořadu Pevnost Boyard. Její účastníci jsou zavřeni do místnosti a musíte se z ní dostat ven. Přitom je třeba něco vyřešit, objevit klíče, odemknout… Zní to jednoduše, ale snadné to rozhodně není. K dispozici je množství rekvizit, které se mohou ale i nemusejí využívat, některé jsou nastraženy k odvedení pozornosti od těch opravdu důležitých.
Hra vznikla v roce 2007 v Japonsku a bleskově se rozšířila do celého světa. Jen v Praze už je únikových her 48, dají se najít v Českých Budějovicích nebo na Starém městě v Táboře. Podle informací ředitelky milevské knihovny Petry Bláhové v píseckém regionu zatím úniková hra nikde není, takže Milevsko zřejmě získá okresní prvenství.
„Zkusili jsme únikovou místnost vytvořit pro děti, které u nás byly na příměstském táboře s názvem Letem literárním světem s agenty. Děti tahle aktivita nadchla a tím nás napadlo, že bychom únikovou hru mohli udělat nastálo jako nabídku pro rodiny s dětmi. Je to hra tak na hodinu pro čtyři až pět lidí, a pokud najdeme dobrovolníka, který by se o
návštěvníky staral, mohla by fungovat i o víkendech pro místní rodiny i pro návštěvníky města,“ říká Petra Bláhová.
Náklady jsou v podstatě velmi nízké. Knihovnice místnost v podkroví budují vlastními silami, nanosily tam starý nábytek a další propriety.“V podstatě jsme nakoupily jen zámky,“ směje se ředitelka. „Teď ještě potřebujeme, aby hru absolvovaly tak tři, čtyři skupinky našich známých a kamarádů, aby se vychytaly a vyladily detaily. Na podzim chceme otevřít. Teď v létě by stejně nebylo pod střechou k vydržení,“ dodává.
V Praze se dají vyhledat náročné únikové hry pro dospělé, milevské knihovnice se rozhodly zacílit na rodiny s dětmi. Zdejší hra tedy nabídne méně náročné úkoly a zadání. Základem je vždycky příběh. A cílem odvést lidi od počítačů a mobilů, nabídnout jim skutečnou akční zábavu, navíc v kontaktu s dalšími hráči.
Diskuse k článku