Kraj chce ocenit zaměstnance budějovické nemocnice, kteří zadrželi útočníka s mačetou

Devětadvacetiletý útočník je ve vazbě. Policie nechce ani pět dní po útoku sdělit k případu bližší informace. „V případu zatím není nic nového, co bychom měli, nebo mohli, medializovat. V tuto chvíli motiv ani samotný průběh útoku nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí českobudějovické policie Lenka Krausová.
Podle zjištění MF Dnes měl v nemocnici útočit přítel jedné z hospotalizovaných žen, který se v pátek dožadoval návštěvy své přítelkyně. Když ho k ní odmítli pustit, odešel, pak se ale vrátil znovu s mačetou v ruce. Také hejtman Martin Kuba krátce po útoku sdělil na Facebooku, že muž byl v nemocnici na návštěvě. Ani tyto informace policie oficiálně nepotvrdila.
Řada lidí se tak v komentářích pod články ptá, jak je možné, že nejsou nemocnice více zabezpečené. Podle mluvčí Jihočeských nemocnic Kateřiny Koželuhové podobným situacím ale zabránit nelze. „Vzhledem k tomu, že nemocnice patří k takzvaným měkkým cílům a jsou veřejnými budovami, těžko mohou přijmout nějaká tvrdší bezpečnostní opatření a před veřejností se zamknout. Nemocnice mají svou ostrahu, která průběžně dohlíží na pořádek a bezpečnost v areálech a budovách. Je v kompetenci každé jednotlivé jihočeské nemocnice, zda bude množství těchto pracovníků navyšovat. Všechny nemocnice už dlouhá léta průběžně a pravidelně provádějí školení zaměstnanců pro případ podobného útoku. Průběžně také zlepšují technickou vybavenost, například kamerový systém,“ vysvětlila Kateřina Koželuhová s tím, že nemocnice se tak snaží připravit personál na to, aby uměl v takové situaci reagovat. A to jak pracovníci ostrahy či recepcí, tak zaměstnanci v ambulancích a na lůžkových odděleních.
S tím, že zdravotníky někdo slovně nebo fyzicky napadne má zkušenost většina nemocnic na jihu Čech. Žádný z útoků v uplynulých letech ale nebyl tak rozsáhlý, jako ten páteční v českobudějovické nemocnici. „Většinou zůstane jen u slovních výhrůžek, případně dojde k poškození majetku nemocnice. Ke zranění zaměstnanců dochází naštěstí jen výjimečně. Před deseti lety agresor pořezal lékaře v táborské nemocnici,“ připomněla Kateřina Koželuhová událost z roku 2013, kdy pacient v táborské nemocnici udeřil nejprve jednoho lékaře pěstí do obličeje a pak mu kuchyňským nožem způsobil bodnořezné zranění na hlavě. Naštěstí nebylo zranění lékaře vážné. Do nemocnici tehdy vyrazila i zásahová jednotka a vyjednavač, agresor ale stačil utéct. Posléze ho policisté dopadli a skončil na psychiatrii.
Jihočeský kraj plánuje, že personál budějovické nemocnice, který útočníka spacifikoval, ocení. „Na tom, kdy a jakou formou to bude se ještě dohodneme,“ potvrdil Martin Kuba.
Diskuse k článku