Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pouťové posezení s harmonikou

    neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

    Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

  • Sekáč Podlesí

    neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

    Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Kristian Kodet slaví letos jubileum. Stal se z něj znovu táborský galerista a navíc starožitník

Kristian Kodet obklopen věcičkami, které mají svůj příběh.

Kristian Kodet obklopen věcičkami, které mají svůj příběh.

TÁBORSKO - Kristian Kodet, nejprodávanější český malíř současnosti, který se proslavil také v zahraničí a jehož obraz visí například i v sídle amerických prezidentů - v Bílém domě, slaví letos životní jubileum. Zároveň se znovu vrací ke své druhé profesi a stává se z něj opět galerista, ale také starožitník.

 

Prvního května otevřel Kristian Kodet v Táboře galerii a antik v jednom. Malíř, milovník dobrého vína a krásných žen je pověstný svou slabostí pro staré a krásné věci, které mají takzvaně duši a historii. Je celoživotním sběratelem všeho, co může zdobit domy, byty, chaty a chalupy a chce se o tuto vášeň podělit. 

„Já jsem už vloni v Táboře otevřel takový malý antik, ale našli jsme nedávno příhodnější, krásné prostory těsně před táborským Žižkovo náměstím a kromě různých konviček, sošek, hliněných hrnců, sítek, těžítek nebo forem na bábovky a dalších kousků, jsou zde mé grafiky a také pár obrazů. Těch zde bude ještě více, ale až po mé velké výstavě, kterou mám v Praze od 13. července, kdy slavím sedmdesátiny. Jinak v galerii a antiku najdou lidé, kteří stejně jako já milují něco, co je hezké, staré, a co takzvaně má genia loci, mnoho zajímavých kousků a myslím si, že za velmi příznivé ceny. Já se tak vlastně do Tábora vracím, protože jsem tu před lety měl galerii, a když jsem ji prodával, netušil jsem, že se tomu budu ještě někdy věnovat. Spojil jsem to ale s antikem, protože sám rád, ať u nás, nebo třeba v Americe chodím po různých podobných obchodech, bazarech a objevuji různé drobnosti či i větší věci, které zkrátka mají nějakou historii. Je to takový únik od mého povolání, které mě ale stále baví a naplňuje,” říká malíř.

Kristian Kodet je pověstný i tím, že za svůj dosavadní život koupil, zrekonstruoval a zase prodal přes dvacet domů nebo chalup, aby si nakonec ponechal jediné místo, kam z víru centra velkoměsta unikal, kde maluje své obrazy a pemýšlí o životě. 

„Je to bývalá fara kousek od Tábora, nnádherný barokní objekt, který byl však zdevastovaný, a který jsem musel dát kompletně dohromady. Protože mám rád ale původní styl, materiál a snažím se zachovávat co nejvíce původních prvků, bylo to o to složitější. Dnes je to místo, které miluje celá naše rodina, je tam klid a tam opravdu udělám nejvíc práce. Okolo jsou kilometry lesů, úžasný vzduch, a odkud to mám kousek do města, když chci potkávat lidi. Pokud nejsme přes zimu na Floridě, kde máme dům, jsem od jara do podzimu hlavně tam a je mi tam dobře,” dodal Kodet. 

K Táborsku má umělec vřelý vztah už od dětství. Spolu se svým bratrem, hercem Jiřím Kodetem a jejich společným otcem jezdili na chalupu do Klenovic od ranného dětství. „Tam jsem taky poprvé potkal a poznal Waldu Matušku, když ho Jirka k nám přivedl. Pak se znás stali velcí přátelé a to nám zůstalo po celý život. Denně na Waldu myslím a jsem moc rád, že jsme přáteli s jeho ženou Olinkou a mladým Waldou. Máme kousek od sebe dokonce na Floridě domy a je to taky celoživotní přátelství. I Walda měl rád hezké věci, které mají duši,” dodal Kodet.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace