Lidé se toulali táborským Starým městem. Muzea a galerie zpřístupnila muzejní noc



























Program Táborské muzejní noci začal už vpodvečer, kdy byla zahájena nová exteriérová výstava na náměstí TGM. Grafik Pavel Piekar vystavuje portréty osobností se vztahem k jižním Čechám, každý se může zastavit a přečíst si i jejich příběh. Výstava tu bude k vidění až do 19. listopadu.
V sedm večer se konala vernisáž výstava Kafka, Shakespeare & v Galerii U Radnice. Ilustrátorka Renáta Fučíková, držitelka řady cen za ilustrace knih příběhů z historie, tu vystavuje i komiksy a návštěvníci mohou nahlédnout do knih. Na řadě z nich spolupracoval další Táborák – zástupce ředitele Husitského muzea Zdeněk Vybíral.
Frekventovaná byla i zastávka v další městské Galerii 140, kde ještě přes celé letní prázdniny potrvá výstava Dřevěná hračka. Pamětníci se pokochají hračkami svého dětství, dřevěnými houpacími koníky, tahacími kačery, stavebnicemi, dočtou se o dávno zaniklých továrnách, kde se hračky vyráběly a mohou je ukázat vnoučatům.
Vstupy do městských kulturních zařízení nebo státního Husitského muzea byly bezplatné, v soukromých muzeích, která se k noci muzeí připojila, poskytli pro tento večer slevu. Třeba v Muzeu čokolády a marcipánu z 220 korun na 80.
Ve Staré radnici si lidé procházeli aktuální výstavy jako je Příběh husitství, zájem byl o vyzkoušení drátěné košile i o pokusy, které mohli návštěvníci vidět na vedlejší výstavě ke 120. výročí elektrické dráhy Tábor – Bechyně s názvem František, Elinka, Bechyňka.
A tajuplnou atmosféru mohli zažít ti, kteří zabrousili až na náměstí Mikuláše z Husi do bývalého augustiniánského kláštera, kde sídlií Husitské muzeum. V ambitech si mohli projít výstavu obrazů Miroslava Petříka, na chodbách si prohlédnout práce dětí z výtvarného oboru táborské zušky ze tříd Simony Kostlánové a Teodora Buzu. K vidění je keramika, barevné vázy vzniklé z láhví nebo malované šaty a trička. V šeru rajského dvora se nabízelo posezení, ke kterému se střídalo ticho a hudba.
Nabídka Táborské muzejní noci byla tak bohatá, že se dala během večera stěží zvládnout, otevřela se i expozice v Bechyňské bráně, Kotnovská věž, Muzeum pivovarnictví nebo Muzeum lega, galerie Vodárenská věž. Co poutníci po Starém městě nestihli tentokrát, zvládnou třeba zase za rok.
Diskuse k článku