Lnáře vzdaly hold obětem i hrdinům války































LNÁŘE – Obec Lnáře si v sobotu 10. května připomněla 80. výročí konce druhé světové války a osvobození obce americkou armádou. U tří památníků se sešli občané, zástupci spolků, představitelé veřejného života i vzácní hosté ze zahraničí. Pietní akt zahájil místostarosta obce Vladimír Červenka.
V projevu místostarosta připomněl oběti válek ze Lnář a Záhorčic, místní části obce. „Byla to pětice mužů ve věku od 19 do 45 let,“ uvedl. Mezi nimi například truhlář Karel Hanzlík, popravený gilotinou za sabotáže při totální nasazení. Dalším hrdinou je mlynář Miloslav Havlík, který se pokusil připojit k povstání a byl zastřelen německými vojáky.
Připomněl i další tragické příběhy – třeba Jaroslava Maška, který zemřel po útoku letců na vlak u Starého Plzence, dělníka Josefa Slavíčka padlého při přestřelce s Němci, do které se zapojil jako partyzán. Poslední válečnou obětí lnářské historie je místní rodák František Šimůnek, stavební tajemník hlavního města Prahy, kde byl po atentátu na Heydricha zatčen gestapem. Ve vězení spáchal sebevraždu.
Lnáře byly osvobozeny americkou armádou 6. května 1945. „Na této křižovatce se objevily jednotky 3. armády generála George S. Pattona pod velením kapitána Richarda Donahuea,“ připomněl místostarosta. V Záhorčicích dorazili američtí vojáci o den později. Dne 12. května byl nedaleko obce do sovětského zajetí předán i generál Vlasov, vůdce Ruské osvobozenecké armády.
Vzpomínkovou událost obohatila svou přítomností i Elisabeth Hannyová zástupkyně amerického velvyslanectví: „Je to velká čest stát zde s vámi dnes, když si připomínáme 80 let od ukončení druhé světové války a osvobození českých zemí od nacistické okupace.“ Ve svém projevu vyzdvihla roli amerických i českých vojáků, kteří bojovali za hodnoty, které nás dodnes spojují.
Senátor Tomáš Fiala, který rovněž promluvil, připomněl vojenské akce na Blatensku i hrdiny regionu. „Písek měl podplukovníka Komoráda, který dojel do Strakonic a vyjednal klidné převzetí moci,“ řekl a dodal: „Je třeba znovu zdůraznit, že Československo osvobodili skuteční spojenci. Apeloval na udržování kolektivní paměti, aby lidé nezapomínají na hrůzy války.
Obec Lnáře si připomíná osvobození pravidelně a s úctou. Pomník osvobození z roku 1946, slavnostně odhalen za účasti amerických zástupců, přežil i období socialismu, kdy se na americkou účast nesmělo vzpomínat a účastníky setkání sledovala i Státní bezpečnost.
Diskuse k článku