Loučí se Ženy v secesním ráji i galerie v bechyňské Kotěrově vile - Jižní Čechy Teď!
před 1 hodinou

Loučí se Ženy v secesním ráji i galerie v bechyňské Kotěrově vile

Zobrazit galerii (2)
Loučí se Ženy v secesním ráji i galerie v bechyňské Kotěrově vile

BECHYNĚ – S derniérou výstavy Ženy v secesním ráji uměleckého fotografa Lva Pavlucha nastane v pondělí 29. června i loučení s galerií, která letos vznikla v lázeňské Kotěrově vile. Galerie tu bohužel má jen kratičkou tříměsíční existenci. Lázně Bechyně chtějí nakonec jinak využít prostory vily, kterou navrhl slavný architekt Jan Kotěra. Výstava fotografických aktů Lva Pavlucha se secesní atmosférou tak bude v tomto secesním prostoru poslední a kdo se chce rozloučit, má příležitost 29. června ve čtyři odpoledne.


Na vernisáž výstavy přišli a přijeli nejen přátelé autora a jeho umění, ale nenechal si ji ujít ani bechyňský starosta Štěpán Ondřich. „Lev Pavluch se v sedmdesátých letech pohyboval v Jazzové sekci a tvořil přebaly ke gramodeskám, které nasměrovaly můj život,“ prozradil starosta a předal Lvu Pavluchovi speciální hudební dárek.

Lev Pavluch zmínil, že vychází spíš z malířství a u fotografií měl vždy nutkání realitu přetvořit. „Říkám tomu magický posun,“ poznamenal. „Kdyby některá z fotografovaných dívek přišla, asi byste ji nepoznali,“ dodal. Cožpak teď, ale stávalo se to i před třiceti lety, i když dívka stála přímo před fotoobrazem. Jeho Ženy v secesním ráji působí čistě a tajuplně. „Doufám, že ještě něco vyfotím. I když potřebuji inspiraci, modelku. Obvykle jsem dívky oslovil, když mě něčím zaujaly, například očima. Dnes už mě snad nikdo nebude podezírat, že by nabídka k focení byla záminka k seznámení,“ žertoval. „Ta chvíle ale musí přijít sama, nedá se to plánovat.“ Návštěvníci vernisáže se dozvěděli, že Lev Pavluch se nikdy fotografováním neživil a taky nikdy nemusel modelkám platit. Byly vždy spolutvůrkyněmi výsledku.

Lev Pavluch nebyl na fotografování ekonomicky závislý, pracoval po celý život jako knižní redaktor, hudební redaktor, hudební scenárista a režisér, publicista, dramaturg či producent. Je spoluautorem významných monografií, vlastních knih a byl i kurátorem zajímavých výstav. Působil v Praze. Část dětství ale prožil v písecké Erbenově ulici u babičky a dědečka, v roce 1968 začal jezdit na Třeboňsko a teď našel domov ve Stádlci na Táborsku. „Moje žena tam má chalupu, v roce 2020 jsme se tam z Prahy přesunuli a Praha mi vlastně vůbec nechybí. Vydám se tam jen jednou za čas za přáteli,“ zmínil fotograf.

V Bechyni už mu spolek Osvětáři jihu jednu výstavu připravil, proběhla v galerii lázeňského domu Olga. Ani tato galerie už nebude pokračovat. Právě na vernisáži výstavy Ženy v secesním ráji předseda Osvětářů jihu Pavel Šmidrkal odtajnil, že nové místo pro aktivity spolku nabídla radnice. Galerie vznikne přímo v jejím přízemí. Starosta Štěpán Ondřich podotkl, že Bechyně má sice jedenáct galerií, ale patrioty města ze spolku Osvětáři jihu nemohl nechat na holičkách.

K derniéře Žen v secesním ráji a loučení s Kotěrovou vilou bude patřit i křest katalogu právě probíhající výstavy, která určitě stojí za vidění.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.