banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Taneční odpoledne

    Úterý 20.8 14:00 - Milevsko, Nízkoprahový klub Fanouš

  • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

    pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

    Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Merkur je nejuniverzálnější stavebnice, říká sběratel

Jiří Mládek , Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

Jiří Mládek     Autor: Miloš Vrátný - Jižní Čechy Teď

BLATNÁ – Už více než čtyři desítky let je velkým koníčkem Jiřího Mládka z Roudnice nad Labem tradiční česká stavebnice Merkur. Má jich tisíce a dohromady váží několik tun. Jím sestavené modely jsou už měsíc a půl k vidění v prostorách muzea v Blatné na Strakonicku, kam Jiří Mládek dorazil v neděli 13. ledna a zájemce se svým komentářem provedl putovní výstavou Fenomén Merkur. V rozhovoru pak zavzpomínal na svoji cestu k této stavebnici a o svém životě, který s ní spojil. A prozradil, jaké unikáty jsou na výstavě k vidění.

 

Našel jste si Merkur vy, nebo si Merkur našel vás?
To je hezká otázka... Merkur byl první, kdo si mě našel. Viděl jsem ho u kamaráda, když jsem chodil do první třídy, a bylo jasno. I když moje první setkání s dírkatými plíšky bylo už ve čtyřech letech, kdy jsem dostal stavebnici Trix.

Na začátku komentované prohlídky jste Merkur označil za nejgeniálnější stavebnici na světě. Čím je tak unikátní?
Díky své sbírce mám možnost srovnávat kvality Merkuru s jinými světovými stavebnicemi. Testoval jsem, co se z dílů od jiných značek dá postavit a zjistil jsem, že z Merkuru postavím cokoliv chci. Je to nejuniverzálnější stavebnice. Z ostatních jde kromě několika jednoduchých věcí postavit víceméně pouze to, co je v předlohové knize. Třeba lokomotivu? To je honička. Z Merkuru to jde lehce, má velkou plejádu geniálně vymyšlených součástek. Základní sadu tvoří asi 120 druhů, stavebnice Märklin jich má pět set.

Kdy vaše vášeň k Merkuru přerostla k tomu, že jste ho začal ve velkém sbírat?
Prvotní příčiny byly jinde. Vždy jsem si přál dostat Merkur pod vánoční stromeček, a nikdy k tomu nedošlo. Bral jsem to jako dětskou křivdu, navíc spolužáci si pod lavicí ukazovali modely, které z něj postavili. Ale soused v baráku, asi o dva roky mladší, měl Merkuru hodně. S ním jsem si hrál. A tady vzniklo moje předsevzetí, že až bude dospělý, koupím si největší Merkur a postavím největší model. Pak přišly děti, a s čím si budou hrát? Samozřejmě s Merkurem. A už to začalo. Merkur se začal hromadit. Před více než dvaceti lety jsem šel do invalidního důchodu a měl jsem najednou spoustu času. Přestěhoval jsem se na chalupu, kde bylo hodně místa, a stodolu jsem předělal na své merkurové království.

Jak velké množství stavebnice máte?
Mám zhruba dva a půl tisíce stavebnic, což dělá asi tři a půl tuny na váhu. Modely jsou hodně rozptýlené po muzeích a výstavách, těch je hodně přes pět tun. Na počet nevím, nikdy jsem je nekatalogizoval.

A jak vzniklo muzeum Merkuru?
V roce 2001 jsem se snažil seznámit s panem Křížem, majitelem firmy, která Merkur vyrábí. Poslal jsem mu fotky, ale nereagoval, měl spoustu práce. Tak jsem se do Police nad Metují rozjel, vzal jsem s sebou první Merkury, které se vyráběly, na ukázku. Bylo štěstí, že tam byl on i jeho dva synové. Přijel jsem tam ve čtyři hodiny odpoledne a debatu jsme skončili ve dvě ráno. Moje stavebnice viděli poprvé v životě. Původně pan Kříž navrhl, že by muzeum vzniklo v železničním vagonu, který by koupil a umístil před sídlo firmy. Byl ale také členem zastupitelstva města, kde začal o tomto nápadu hovořit. Zastupitelům se to zalíbilo, navíc přemýšleli, co udělat s budovou bývalého okresního soudu a poté zemědělským učilištěm, které bylo zrušeno. Z této budovy se tedy stalo muzeum. První otevření bylo obyčejné, při druhém, kdy už bylo muzeum opravdu vymazlené, byl přítomen i prezident Václav Klaus a moc se mu líbilo. Muzeum funguje už 13 let a předloni ho navštívil miliontý návštěvník, což je hodně.

Kdy se zrodila myšlenka nechat vaše modely putovat po výstavách po celé republice?
Nebyl to žádný nápad. Jako první se ozvali z Roudnice nad Labem, kde bydlím, že by se udělala první výstavka. Následně se s tím roztrhl pytel. První velká výstava se konala v Pardubicích a od té doby to jelo jako lavina. V nejzlatějším období mi běžely tři výstavy v Čechách, jedna na Slovensku, jedna v Rusku a jedna běhá po světě.

Stavíte pravidelně dodnes?
Stavím, stavím, ale spíše nárazově. Nejvíc v létě, v zimě odpočívám. Teď jsem se zbláznil do mostních konstrukcí. Jsem vystudovaný průmyslovák a mostní konstrukce příhradové, ty mě vždy fascinovaly. A také věže, těch jsem také několik postavil. Hodně jsem udělal i ruských kol.

Jaké unikáty jsou konkrétně v Blatné k vidění?
Jsou tady shromážděné merkurově unikátní věci. Jedním z nich je Wichterleho čočkostroj a dále také tiskárna (plotr) Alfi. Ta je málokde. Také bych zmínil krabičku od sirek s nálepkou Merkur a poštovní známku Merkur. Je světově unikátní, žádná jiná stavebnice vlastní známku nemá.

Blatenská výstava je jubilejní stopadesátá. Dvoustovku ještě dáte, ne?
Uvidíme. Důležité je, aby mi to chodilo a přemýšlelo. S tím člověk stále bojuje, jsem ročník 1946.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace