Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Z Písku až na Kamčatku II.

  pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

 • Dokonalá svatba

  pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

České dudáctví bude na seznamu nehmotného kulturního dědictví

Ilustrační foto. , Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE - Možná ještě letos bude české dudáctví zapsáno na český seznam nehmotného kulturního dědictví, což je první krok k tomu, aby bylo zapsáno na světový seznam nehmotného kulturního dědictví. Podmínkou, aby se tak stalo, je i zachování unikátního Mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.

 

Letos na čtyřdenní 23. Mezinárodní dudácký festival přijelo celkem 1100 účinkujících; 20 zahraničních souborů z 18 zemí, 29 českých, 9 dětských a asi 40 dudáků jednotlivců. Na strakonickém podhradí se prezentovalo rovněž 12 výrobců dud.

Mezi festivalovými hosty byla i ředitelka odboru regionální a národnostní kultury z ministerstva kultury Zuzana Malcová, pro kterou je strakonický dudácký festival už srdeční záležitostí. "Já objíždím v republice skoro všechny velké festivaly, ale váš strakonický má takovou jinou atmosféru. Nechci říct, že je monotematický, to by mohlo znít pejorativně, ale je zajímavý, tím že vlastně vidíte dudy ve všech podobách. A pro mě je to nesmírně zajímavé i proto, že my v tomto roce doufáme, že české dudáctví bude zapsáno na český seznam nehmotného kulturního dědictví, což je první krok k tomu, aby bylo zapsáno na světový seznam nehmotného kulturního dědictví. Proto je váš jedinečný festival tak důležitý, protože jedno ze záchovných opatření, které je k zachování dudáctví v České republice potřebné, je pochopitelně konání tohoto festivalu. Takže nelze než ho nemít ráda," řekla ve Strakonicích Zuzana Malcová.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace