Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Dar pro obce s radarem v Milevsku neprošel

MILEVSKO - Milevští zastupitelé se dnes vraceli k žádosti městyse Bernartice o finanční dar na zvýšení bezpečnosti v obci. V pozadí je úsekové měření rychlosti, zavedené v Bernarticích od loňského jara. Bernartice musely investovat do úprav, platí Milevsku příspěvek na fungování městské policie a jsou vlastníkem licence. Pokuty od řidičů ale inkasuje město Milevsko, které vede agendu. Za loňský rok bylo za překročení rychlosti v Bernarticích vyměřeno pokut za čtyři miliony korun.

 

Jelikož dělení profitu nebo provize z pokut jsou protizákonné, požádaly už loni v září Bernartice o dar na další bezpečnostní opatření v obci. Bernartický starosta Pavel Souhrada (ODS) dnes na zasedání milevských zastupitelů kritizoval, že od konce září bylo ticho po pěšině. Žádost o dar se dostala na program zastupitelstva až v prosinci skoro před půlnocí. Program byl nabitý a i debata o daru dlouhá a výživná. 

Zastupitelé se v prosinci nerozhodli a vrátili míč na stranu radních, aby navrhli nějaké řešení. Všichni dostali strach, protože zrovna v té době policie zatkla představitele Varnsdorfu, právě kvůli smlouvě na radary. Rada města ale poslala dnes do zastupitelstva žádost Bernartic s negativním doporučením - dar neschvalovat. Navržena byla i druhá varianta daru, ovšem s otazníky namísto uvedené částky.

Zastupitele nepřesvědčilo ani vystoupení starosty Bernartic Pavla Souhrady. Mimoto minulý týden dorazila na milevskou radnici i žádost Hrejkovic, kde bylo loni úsekové měření také spuštěno, vyměřeno bylo loni na pokutách 1,3 milionu a i zde agendu pokut řeší milevský městský úřad. Hrejkovice byly konkrétní, požádaly o 200 000 korun. K debatě se připojila zastupitelka Alena Knotová, která je z milevské místní části Velká. Tam byly radary osazeny nejdříve. Sdělila, že i tamní obyvatelé si myslí, že by město mělo do Velké víc investovat, když tam inkasuje pokuty. Alena Knotová uvedla, že ona se s tímto úhlem pohledu neztotožňuje. Pro ni je prioritou, že radary zvýšily bezpečnost ve vsi. Zazněla zajímavá informace, že poté, co policie nařídila do Velké instalovat výstražné cedule upozorňující na radar, výběr citelně poklesl. 

Podrobně debatu popíší středeční Milevské noviny. Každopádně pak zastupitelé poskytnutí daru Bernarticím 13 hlasy zamítli a stejně se vymezili i proti daru 200 tisíc pro Hrejkovice.

Proti daru byli zastupitelé Michal Polanecký (ODS), Alena Knotová (KDU-ČSL), Karel Procházka, Marie Jarošová, Petr Barda, Ivan Radosta, Michal Horek, Jaroslav Kolář (všichni Jihočeši 2012), Tibor Kaleja (ANO), Jaroslav Mácha (ČSSD), Lukáš Dolejš, Pavel Koutník (TOP 09) a Bohuslav Beneš (KSČM). Opačně hlasovali zastupitelé Ondřej Šimánek, Zdeněk Hobzek (oba ODS) a Miroslav Doubek (Svobodní), Jaroslav Peták (ODS) se hlasování zdržel. Sál v tu dobu opustili zastupitelé Zdeněk Herout, Marie Jelenová (ODS) a Martin Kupec (ANO). Na jednání byl omluven Jiří Kotalík z KSČM. 

Diskuse k článku - 55 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky |  1 2 3 4 Starší příspěvky »
 • Smlouva 

  Reagovat

   

  Neměl by se prvotně někdo podívat do smlouvy? Pokud je ve smlouvě, že veškeré zisky inkasuje Milevsko, měly si na to Bernartice stěžovat hned u podpisu smlouvy, teď už je asi pozdě. Pokud má část získávat i obec Bernartice, pak Milevsko jedná protiprávně. Nevím, co se v tomto sporu tedy řeší...

  Vloženo 12.2.2020 22:32:00

  • Resi 

   Reagovat

    

   Se to, ze nejdříve bylo plno vzletnych slov o bezpečnosti a nyní, kdyz se zjistilo ze by Z toho mohlo něco kapnout tak chtějí podil. Ale jak, když je to protizákonné.

   Vloženo 13.2.2020 07:28:53

  • HonzaK 

   Reagovat

    

   Pokuty inkasuje Milevsko na základě zákona, to obsahem té smlouvy vůbec být nemůže...

   Vloženo 13.2.2020 14:01:48

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Dělení profitu nebo provize z pokut je protizákonné, vybrané peníze patří do státního rozpočtu, ne do kapes politiků.

  Vloženo 12.2.2020 22:11:55

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   a nebo tam kde k přestupkum dochází v tomto případě do Velké, Bernartic a Hrejkovic.

   Vloženo 12.2.2020 22:16:06

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Jste na omylu oba. Patří do rozpočtu obce, jejíž úřad (orgán) ji vybral.

    Vloženo 13.2.2020 13:56:02

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci, ale obyvatelé zde žijíc

     Vloženo 16.2.2020 08:50:01

« Novější příspěvky |  1 2 3 4 Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace