Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Z Písku až na Kamčatku II.

    pondělí 24.2 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Povídání a promítání s Ing. Václavou Altschmiedovou.

  • Dokonalá svatba

    pondělí 24.2 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

    Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Den proti úložišti začal u zasazené sakury

MAKOV - Odpůrci úložiště jaderného odpadu se v sobotu sešli v Makově, který je blízko lokality Magdaléna u Jistebnice, s níž Správa úložišť jaderného odpadu stále počítá ve svých plánech. Uspořádali zde v rámci Dne proti úložišti Jadrný piknik pod loni zasazenou sakurou, která má připomínat havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě a skutečnost, že selhání lidského faktoru nelze vyloučit a tím jaderné elektrárny nemohou být stoprocentně bezpečné. Ani jaderný odpad lidé z Jistebnicka ve svém kraji nechtějí. "Lidé se dozvěděli o zařazení lokality Magdaléna do státních plánů na budování úložiště v roce 2002. Od té doby neustále protestují a usilují o to, aby byl přijat zákon, kterým obce získají právo účastnit se řešení úložiště," konstatoval Zdeněk Černý ze spolku Zachovalý kraj. Eduard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla připomněl, že původně měl stát vytipováno pro úložiště šest lokalit. Teď už jich je devět včetně dvou u jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Přestože státní instituce stále slibují zúžení výběru na čtyři místa v druhé polovině letošního roku a konečný výběr lokality do roku 2025, Správa úložišť nadále žádá o geologický průzkum ve všech místech. V těch zatím prováděla jen povrchové geologické výzkumy, ale jejich výsledky odmítá zpřístupnit.

 

Na Jadrném pikniku si lidé užívali posezení v jarní přírodě, se zimou se rozloučili spálením Morany, ochutnávali domácí dobroty, opekli si vuřty, děti křídami kreslily na asfalt stromy. Ve svých aktivitách proti úložišti budou pokračovat, protože jsou přesvědčeni, že právě tuto idylickou venkovskou pohodu by stavba úložiště a jeho existence nenávratně příštím generacím zničily. Ze starostů okolních obcí happening podpořil Vladimír Mašek z Jistebnice.

Při nedávné návštěvě jistebnické radnice ujišťoval ministr životního prostředí Richard Brabec, že stát se nebude se stavbou úložiště vlamovat do míst, kde proti tomu lidé protestují. V řadě míst dokonce úložiště odmítli v obecních referendech. Na Jistebnicku a Nadějkovsku ale slibům politiků a státních úředníků moc nevěří. Slyšeli jich za uplynulých patnáct let už mnoho a zatím obce stále nejsou začleněny do rozhodovacího procesu.

Účastníci Dne proti úložišti se po setkání v Makově vydali do kulturního domu v Padařově, kde později odpoledne pokračovalo promítání filmu a beseda o energetice.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace