KSČM staví do bojů o Senát Ladislava Šedivého. Komunisté o brexitu - Jižní Čechy Teď!
25. 6. 2016 8:33

KSČM staví do bojů o Senát Ladislava Šedivého. Komunisté o brexitu

TÁBOR - Komunisté svolali v pátek 24. června do táborského hotelu Palcát tiskovou konferenci, aby oficiálně oznámili, že v senátním obvodu 13 Táborsko - Písecko bude jejich kandidátem předseda táborské okresní organizace a zastupitel v Táboře Ladislav Šedivý. Jeho nominaci podpořili svou účastí na tiskové konferenci předseda strany Vojtěch Filip a další poslanec sněmovny Petr Braný a rovněž předseda klubu KSČM v krajském zastupitelstvu Václav Kučera. Otázky novinářů se ale víc než tuzemských voleb týkaly čerstvého rozhodnutí britských voličů o vystoupení z Evropské unie.




 

„Je třeba rozhodnutí britských občanů respektovat a my tím budeme mít šanci sledovat, jaký dopad to bude mít na britskou ekonomiku,“ konstatoval Vojtěch Filip. Dodal, že výsledek hlasování zřejmě odráží špatnou zkušenost s bruselskými byrokraty, jejichž rozhodování často převažuje nad skutečnou vůlí občanů. I v Holandsku se podle něj jasně ukázalo, že vůle vlády s vůlí občanů nekorespondovala. 

Vojtěch Filip řekl, že legitimita každé vlády stojí na tom, zda naplňuje svůj volební program a o dlouhodobých otázkách, které se občanů dotýkají, by se mělo rozhodovat v referendu, protože mandát z voleb je vždy omezen pouze volebním obdobím. Uzákonění celostátního referenda navrhují komunisté už dlouho. 

Na otázku, které otázky by měli občané dostávat k rozhodnutí, uvedl Vojtěch Filip jako příklad setrvání v paktu NATO. „Tam jsme nevstoupili legitimním postupem,“ zdůraznil a rozebral také krátce současnou situaci, kdy názory členů paktu se začínají rozcházet a podle něj se to projeví už na červencovém summitu. Vyjmenoval členské země NATO, jejichž cílem je podle Filipa útok na Rusko a rozpoutání třetí světové války. Česká republika mezi nimi není, odmítla na svém území i umístění radaru. 

Petr Braný podotkl, že KSČM požadovala už referendum o vstupu České republiky do Evropské unie, ale neuspěla. 

Jako další příklad problému, o kterém by se mělo celonárodně hlasovat, uvedl Filip úložiště jaderného odpadu. Nikdo ho nechce mít ve své lokalitě, ale podle Filipa jde o budoucí žádanou surovinu, takže by obyvatelé měli rozhodnout, zda si ji pro budoucí výtěžky ponecháme nebo ji budeme odvážet pryč z republiky. 

V rámci kraje by podle Filipa i Petra Braného měli občané rozhodnout, jakou míru ochrany přírody si přejí na Šumavě, protože poslanci a senátoři se o tom hádají už patnáct let. Jakékoliv závazky činěné i pro další pokolení by se měly podle nich přijímat jen na základě většinové občanské shody. Nejen v naší republice se ukazuje, že postoje vlád se od přání obyvatel odchylují. 

Ladislav Šedivý dodal, že občany bude oslovovat velkou letákovou kampaní do schránek, a to už od příštího týdne. Vojtěch Filip k tomu dodal, že on sám je doslova alergický na hesla typu My to zařídíme! „Bohužel se neříká co se zařídí a hlavně pro koho,“ poznamenal. 

 

 

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.