Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Masopustní veselí ještě nekončí. V sobotu pokračuje v Sepekově, Nakolicích nebo Byňově

 Autor: Pavla Nováková

    Autor: Pavla Nováková

JIŽNÍ ČECHY - Pro předky masopustním úterým, které letos připadlo na 25. únor, maškarní veselice a hodování končily a od Škaredé středy následoval až do Velikonoc půst, který měl výjimky ze střídmosti povolené jen v neděli. Současníci ale nemůžou všechny masopusty v jednom termínu stihnout, a tak se masopustní průvody rozkládají v čase od začátku února až do prvního březnového týdne. Například ještě 7. března projdou maškary Stádlcem na Táborsku.

Nejfrekventovanějším termínem ale byla v kraji sobotu 22. února, kdy se uskutečnily nejen největší Milevské maškary, ale taky vyhlášený Skalický masopust, maškary prošly Borotínskem, konal se Novohradský masopust, masky řádily v Sedlici i Blatné... Pár fotografií přinášíme také z Padařova na Táborsku, kde bylo taky veselo. A není všem dnům konec! 

Tuto sobotu 29. února pořádá tradiční masopustní průvod Spolek nadšenců v Sepekově u Milevska. Sraz masek je ve 13.45 u nádraží a po 14. hodině průvod projde obcí až na náměstí.

Na Novohradsku se mohou těšit na masopustní šavlovou koledu, kterou pořádají hasiči z Nakolic. V 8 hodin bude vydáno povolení ke koledě v nakolickém sále, dopoledne se bude koledovat ve Vyšném a Oboře, odpoledne v Nakolicích, kde také začne v 19 hodin v sále masopustní zábava. Masopust si v sobotu 29. února užijí také v Byňově. 

Diskuse k článku - 7 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Střídavě jasno 

  Reagovat

   

  Mění se svět mění se i zvyky včetně masopustu, staré zvyky jsou vytlačovány novými, které přicházejí z jiných krajů. Udržují se jen ty zvyky, kdy se pije alkohol a hraje lidová hudba. (zápis z roku 1927).
  Současné vesnické masopustní žranice mají se starými zvyky málo společného. Maškary chodívaly jen v úterý na konci masopustu, koledníky bývali lidé chudí, pro které to byla příležitost najíst se (hlavně koblihy a uzené maso) a vybrat nějakou korunku na kořalku.

  Vloženo 28.2.2020 06:35:03

 • Expert 

  Reagovat

   

  Rejpalové s masopustem. V dnešní době už stejně nejde o nic jiného než si to užit, opít se a pobavit se. A vy sem porad tahejte nějaký popelecni středy a kraviny. Prostě se to stihnout nedá tak to musí trvat déle no. To je celý. A zblázněte se fanatici. Čus

  Vloženo 27.2.2020 10:32:08

  • Čus 

   Reagovat

    

   Tak bavit se a opíjet se můžete kdykoliv chcete, to je vede rozhodnutí, ale masopust je tradice a folklor a to vždy váže k určitému datu. Takže pokud zvou na tradiční masopust, ať drží datum nebo to neuvádí a nenazývají jako tradici.

   Vloženo 27.2.2020 20:14:32

   • Souhlas s Čus 

    Reagovat

     

    Naprosto s vámi souhlasím, maškary v Milevsku-ty tradiční-bývaly vždy v úterý, odpadlo odpolední vyučování, rybář házel jitrnice,poté špekáčky...nyní jen bonbony-kvůli hygieně, holiči se sněhovou pěnou řádili mezi lidem, to mělo své kouzlo a byla to ta tradice...ne jako nyní komerční akce

    Vloženo 28.2.2020 07:53:22

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Popeleční středou začíná půst. Žebrající koledníci po tomto datu jsou možná ještě tří králové, nestíhají.

     Vloženo 1.3.2020 07:54:52

 • velikonoce 29.4 a vánoce 30.12. 

  Reagovat

   

  Apeluji na zastupitele, aby letos posunuly velikonoce a vánoce, prostě ty přípravy se nedají stihnout. A svátek 1.máj bych prosila posunout na 20.5. děkuji

  Vloženo 27.2.2020 09:07:22

 • Masopust 

  Reagovat

   

  V dnešní době už lidé neví proč konci masopust v úterý před popeleční středou. Soc. služby v Milevsku mají maškary na popeleční středu, jinde se chodí ještě v postní době. Proč? Dříve si každá vesnice chodila sama, dnes by šli tři tak musí vypomoct z vedlejší vesnice. Má to smysl? Vytrácí se zde podstata.

  Vloženo 27.2.2020 07:39:16

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace