Milevské radní čeká zkouška ohněm - Jižní Čechy Teď!
20. 5. 2017 7:39

Milevské radní čeká zkouška ohněm

MILEVSKO – Představitelé menších měst rádi zdůrazňují, že na velkou politiku si u nich nehrají a rozhoduje kvalita lidí bez ohledu na politickou příslušnost. Na příštím zasedání dostanou milevští radní příležitost osvědčit, nakolik to platí v Milevsku. Nechtěně jim tuto horkou chvilku přivodil jeden z nich – radní Lubomír Šrámek (TOP 09), když vyvolal na středečním zastupitelstvu hlasování o jednotlivých kandidátech do dozorčí rady Služeb Města Milevska.




 

Služby Města léta na tapetě

Služby Města jsou v Milevsku v centru pozornosti už dlouho. Když před lety zemřel jejich jednatel Luděk Hejný, město tam dočasně vyslalo místostarostu Michala Polaneckého z ODS a po volbách mu funkce bez výběrového řízení zůstala. Padalo plno invektiv o trafikách. A po dalších volbách, kdy se ODS ocitla v opozici, přišla řada pokusů Polaneckého vystrnadit kontrolami nebo mu práci jinak znepříjemňovat. Polanecký se ale osvědčil jako velmi schopný manažer a když už ho tyto hrátky unavily, přihlásil se výběrového řízení na jednatele Technických služeb v Táboře, konkurs vyhrál a z Milevska odešel. V Táboře si ho radnice chválí, v Milevsku se ocitli v problému. Napoprvé se jim ve výběrovém řízení vůbec nepodařilo nového jednatele vybrat. Napodruhé vybrali Víta Krále z Tálína a rázem se změnil i přístup města k jím řízeným Službám. Náhle jsou pro Služby ve městě zakázky, zatímco dřívější jednatel je horečně sháněl po vsích kolem, aby udržel požadovanou rentabilitu městské firmy.

V těchto místních půtkách, kdy se dokonce občan s bývalým jednatelem ocitli u soudu kvůli očerňování jména městské firmy a proti jednateli šel svědčit jeden z radních, bublal v pozadí i zájem obměnit dozorčí radu Služeb. A v té souvislosti i návrhy stanovit pro činnost v těchto orgánech nějaké časově ohraničené období.

Místostarosta Martin Třeštík byl například v této dozorčí radě už od roku 1996, skončil loni, kdy musel v mezidobí do výběru nového jednatele společnost přímo řídit a nemohl být současně v kontrolním orgánu. Po nástupu vybraného jednatele oznámil, že se do dozorčí rady už nevrátí a umožní dovolit nového člena. Zároveň radní rozhodli, že počet členů dozorčí rady rozšíří ze tří na pět, aby i v případě nějaké absence byl orgán schopný jednat. Dva zbývající členové – Martin Husa zvolený v roce 2007, a Jan Kozák (od 2013) oznámili, že mají zájem v dozorčí radě dál pracovat. Zbývalo tedy dovolit tři nové členy. Na minulém zastupitelstvu proto vedení města vyzvalo, aby si strany zastupitelstva připravily své nominace.

 

Co naznačila volba?

Nyní ve středu 17. května KSČM navrhla Jiřího Kotalíka, ODS Jaroslava Petáka, Jihočeši 2012 Vladimíra Dvořáka a ČSSD Jiřího Košťála. Dále přišel zájem od Martina Smrčika ze Strany práv občanů, která však v zastupitelstvu není. Oficiálně Smrčka nikdo ze zastupitelů nenavrhl, a tak o něm se nejednalo. Miroslav Doubek, který nedávno odstoupil z rady města, oznámil, že Svobodní nenavrhují nikoho, protože jeho stažení radou města z představenstva Jihočeské vodárenské společnosti po odchodu z koalice jej ujistilo v tom, že se v Milevsku rozdělují trafiky bez ohledu na odbornost. Zastupitelé se chvíli dohadovali, jak ze čtyř nominovaných vybrat tři, kterými potřebují dozorčí radu Služeb doplnit. Radní Šrámek přišel s návrhem, který je jinde běžný – hlasovat o jednotlivých jménech. Nenavrhl už ovšem jinde běžný závěr, že totiž pro radu města je pak zastupiteli stanovené pořadí závazkem.

Tím se stalo, že nejvíc hlasů od zastupitelé obdržel kandidát opoziční ODS Jaroslav Peták (16 hlasů), Vladimír Dvořák z Jihočechů a Jiří Kotalík z KSČM získali po 15 hlasech a Jiří Košťál, nominovaný koaliční ČSSD, měl pouze 12 hlasů.

Zastupitelé jistě mohli ještě radě města doporučit, že má rozhodnout podle výsledku této volby, ale poté byl bod uzavřen s tím, že konečné slovo budou mít radní. Ti si z těchto čtyř jmen tři vyberou a jeden prý půjde z kola ven. Radní tak před očima veřejnosti teď stojí před volbou – zvolí podle důvěry a podpory, kterou dali najevo zastupitelé, nebo si protlačí koaliční návrhy? To by pak nenasvědčovalo tomu, že na malých městech se nedělá velká politika.

Zbývá dodat, o jaké peníze v dozorčí radě vlastně jde. O osm tisíc korun ročně…

 

Teď se ukáže…

Milevské noviny těsně po zastupitelstvu oslovily zastupitele, kteří nedali koaličnímu nominantovi Jiřímu Košťálovi hlas. Dotaz zněl – proč. Pouze jediný z oslovených nepřímo naznačil důvěryhodnost v souvislosti s kauzou milevské kabelové televize, kterou v 90. letech firma Jiřího Košťála a jeho partnerů budovala za půjčku od města a s vracením půjčky se pak vlekly problémy. Někteří byli přímou otázkou zaskočení a odpovídali vyhýbavě.

Libuše Kolářová
Libuše Kolářová

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.