Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na jihu Čech ve čtvrtek osm nových případů. První dva nemocní jsou na Písecku

AKTUALIZOVÁNO - 27.3.2020 06:32

ČESKÉ BUDĚJOVICE – V Jihočeském kraji zaznamenali hygienici osm nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Celkový počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 58. První dva případy byly zjištěny na Písecku, které spolu s Jindřichohradeckem dosud vykazovalo nulu.

„Dnes vyšetřily laboratoře Nemocnice Č. Budějovice, Biologického centra Akademie věd ČR a Nemocnice Strakonice celkem 323 suspektních vzorků od osob, u kterých lékaři vyslovili podezření na možné onemocnění COVID-19. Osm z nich bylo pozitivních. V dnešní osmnácté hodině jsme na území našeho kraje evidovali celkem osmapadesát pozitivně testovaných osob," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Dvě nově evidovaná onemocnění v Jihočeském kraji jsou importovaná, tedy vzniklá po návratu osob ze zahraničí, původcem ostatních je kontakt s už evidovaným případem onemocnění. „Opakovaně proto žádáme všechny, kteří z jakéhokoliv důvodu přijíždějí ze zahraničí, zvláště ze zemí s vysokým rizikem nákazy, o maximální opatrnost a ohleduplnost a skutečně důsledné dodržování podmínek karantény. Vzhledem k tomu, že přibývá onemocnění kontaktních, tj. vzniklých úzkým mezilidským přenosem, pak přísné dodržování hygienických zásad a nařizovaných opatření tak, aby se zamezilo dalšímu šíření nákazy. Musíme se všichni chovat tak, jako bychom byli potenciálně nemocní a tak, jako by ti vedle nás byli potenciálně nemocní. Jen tak můžeme snižovat riziko přenosu na minimum," zdůraznila Kvetoslava Kotrbová.

Mezi nemocnými je v současné době 37 žen a 21 mužů, převážně ve věku od 25 do 65 let. „Šestnáct nemocných má trvalé bydliště na Strakonicku. Čtrnáct je z Českokrumlovska, třináct z Českobudějovicka, deset z Prachaticka a tři z Táborska. První dva nemocní byli zjištěni na Písecku. Jindřichohradecko zatím stále vykazuje nulu," konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková. Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 2550 osob. Seznam odběrových míst je k dispozici na webové adrese: https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center. V souvislosti s novými případy, nezřídka vzniklými rodinným kontaktem s nemocným, připomněla Luňáčková potřebu, co největší možné izolace pozitivní osoby v rámci domácnosti. „Nutné je nošení roušek i doma, pečlivé mytí rukou a dezinfekce rukou a všech předmětů, kterých se nemocný dotýká. Pokud je to možné měl by mít svou místnost," poznamenala epidemioložka.

Ředitelka KHS dnes navštívila i Jadernou elektrárnu Temelín. „I včerejší a dnešní nové případy ukazují, jak důležitá je v tuto chvíli pro nás ochrana rizikových oblastí, nemocnic a zdravotnických zařízení a především zařízení sociálních služeb a seniorů. Další kritickou oblastí jsou instituce kritické infrastruktury státu. Zajištění telefonického spojení, datových služeb a bezpečné dodávky energií jsou nezbytné pro nemocnice a složky integrovaného záchranného systému. Proto jsme v souladu s krizovými plány dnes prověřovali připravenost Jaderné elektrárny Temelín jako klíčového dodavatele elektrické energie u nás. Přesvědčila jsem se, že nic nepodceňují a jsou velmi dobře připraveni. Energetici zpřísnili režim na druhý ze čtyř stupňů krizového plánu. To znamená, že je připravena preventivní izolace skupiny klíčových pracovníků, aby existovala personální rezerva pro bezproblémový chod elektrárny," uvedla Kvetoslava Kotrbová.

Diskuse k článku - 30 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • Bába Škopkova 

  Reagovat

   

  Zeptejte se Reniše, ten už to troubí do světa na FB! Asi aby ho nikdo nepredbehl a tak byl první!! On si na vytahování dost zakládá. Měli by ho zavřít do blázince dědka starého!

  Vloženo 27.3.2020 16:47:55

 • Věra 

  Reagovat

   

  Ta pavluna je ovce sama, co řešíš v téhle době politiků megero, uvaří si a ňeotravuj lidi hovadinami

  Vloženo 27.3.2020 15:12:53

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jsem překvapen, co tady z některých tupců vypadne. Ti prokazatelně známí nakažení které toužíte poznat nebo vědět odkud jsou, ti vás nenakazí i kdyby jich u vás na vsi byla polovina. Ti jsou ve špitále nebo zavření v karanténě. Nejspíše vás tedy nakazí ta druhá polovina nebo někdo odjinud, který ve vašem okolí sice nežije, ale mohli jste se s ním setkat kdekoliv. To jsou ti, kteří virus mohou přenášet a nemají ještě příznaky a nebyli tudíž na testech, takže dosud oni sami ani ostatní neví o tom, že jsou infikovaní. Z výše uvedeného mi tedy není jasné, k čemu je vám dobré vědět odkud ti nakažení jsou. Prostě jsou nakažení a tudíž izolovaní s prakticky žádným vlivem na okolí vašeho bydliště. Takže dodržujte veškerá nařízení a přestaňte hysterčit a domáhat se nesmyslů.

  Vloženo 27.3.2020 10:58:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kde máš jistotu že budou dodržovat karanténu ty chytré tele.

   Vloženo 27.3.2020 11:45:34

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Ti prokazatelně pozitivní, těch cca 2000 co je jich nyní pozitivně otestováno, tak ti jsou pod přísnou kontrolou hygieniků, za pomoci policie a dalších složek a pod hrozbou vysokého postihu, pokud karanténu nedodrží. Takže pokud nejsou hospitalizovaní, tak sedí někde doma na prdeli, ty blbé tele. A ti pozitivní, dosud bez příznaků a tudíž netestovaní, tak právě ti se možná pohybují v okolí takových blbých telat jako jsi ty.

    Vloženo 27.3.2020 12:09:49

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Přísná kontrola tak jo no . Tak si tomu věř

     Vloženo 27.3.2020 13:45:45

     • pop 

      Reagovat

       

      Podle sebe soudím tebe. To platí vždy a všude.

      Vloženo 27.3.2020 13:53:19

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Odstěhuj se na západ Evropy nebo do USA, když tady nikomu nevěříš nebo tam kde budeš někomu věřit. Tam se to i přes desetitisíce nakažených volně pohybuje hlava nehlava a tady jste posraní z pár jedinců a ještě k tomu chcete znát místa odkud jsou.

      Vloženo 27.3.2020 15:02:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Prosím tě a kdy máš jistotu, když to má inkubační dobu 7-14 dni, že si se s nima během té doby co oni se ještě volně pohybovali po ČR, nesetkal?

   Vloženo 27.3.2020 15:11:23

 • Nováček 

  Reagovat

   

  Vážení, neříká se to záměrně a tečka....tady je odkaz co se pak může dít, když už se ví o koho jde. Prosím, myslete na to a neřešte odkud ten člověk...Pokud se každý chrání tak jak má a jek je doporučeno, riziko není velké :
  https://blanensky.denik.cz/z-regionu/socialni-site-diskuze-nadavky.html

  Vloženo 27.3.2020 08:07:01

 • pisečák 

  Reagovat

   

  Stejně se to časem bude vědět a těžko říci zda je dobré zveřejnit obec o kterou se jedná. Ale je třeba udělat rychlá opatření,aby se to nerozšíř ilo.

  Vloženo 27.3.2020 07:23:56

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace