Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Jarní keramická dílna

  Čtvrtek 27.2 17:00 - Dům dětí a mládeže - Domeček, Dačice

  S sebou starší oblečení, které si můžete ušpinit a přezůvky.

 • Malta - opomíjený klenot Středomoří

  Čtvrtek 27.2 19:00 - Divadlo Oskara Nedbala Tábor

  Beseda s promítáním.

Zobrazit všechny události
 

Průmyslová zóna v Milevsku v nedohlednu

MILEVSKO - Na posledním zasedání dostali milevští zastupitelé na stůl dost tvrdý oříšek. Radní Martin Kupec, který se iniciativně v Praze chopil pátrání po možných dotacích na vznik průmyslové zóny, předkládal momentální stav.

 

Vhodná dotace teď není

Dotace, kterou by město nyní mohlo získat, se jeví jako nevhodná pro záměr Milevska. Muselo by vytvořit průmyslovou zónu minimálně na pěti hektarech plochy, což je celá současná plocha v sousedství Dukelské ulice. Pro těchto pět hektarů si ale poskytovatel dotace stanovuje, jaké podniky tam mají vyrůst. Konkrétně zpracovatelský průmysl jako třeba papírny, hutě a podobně. Možná by se do zadání ještě vešla výroba vzduchotechniky, ale další firmu tohoto typu zrovna Milevsko nepotřebuje. Jako překážka se také jeví povinné zřízení funkce manažera pro tuto akci a veškerá poskytnutá dotace se musí zároveň investovat do dalšího rozvoje zóny. Infrastruktura pro příchod firem by také musela být hotová do konce roku 2020, což odbor investic označil za nereálné. Především by ale město vytvořením pětihektarové zóny pro zpracovatelský průmysl muselo upustit od přemístění části provozu Služeb Města Milevska do tohoto prostoru. Na tento areál už by místo nezbylo.

Jak investiční komise, tak rada města se dřívějšími výroky přikláněly k podání žádosti o tuto dotaci. Martin Kupec ale nyní zastupitelstvu navrhl variantu B - aby se o tuto dotaci nežádalo, protože podmínky nejsou pro Milevsko vhodné, a aby se počkalo, protože se momentálně na ministerstvu průmyslu a obchodu diskutuje úprava podmínek, které by Milevsku vyhovovaly líp. Martin Kupec řekl, že podle jeho kuloárních informací má být vypsán dotační titul pouze na dvouhektarové zóny, čímž by Milevsku tři hektary zbyly k vlastnímu využití – třeba na areál Služeb Města a pro další zájemce.

Rozvinula se pozoruhodná debata. Radní Petr Barda se ohradil, že on v radě města pro přijímání nastíněné dotace za uvedených podmínek nebyl, a to ani v době, kdy žádná varianta B Martina Kupce nebyla na stole. Jiří Kotalík rozčíleně řekl, že úvahami o pěti hektarech pro cizího investora město hází potřebu vlastního podniku Služeb Města přes palubu. „Úvahami tímto směrem jsme náš vlastní podnik podvedli," připomněl Kotalík, že Služby města měly v plánu přesunout do budoucího podnikatelského parku dotřiďování odpadů, které zatím improvizovaně probíhá na nádvoří Služeb. Bohuslav Beneš si spočítal, že povinná funkce manažera pro prodej pozemků by při spotřebovala celou dotaci jen pro něj. „A to ještě seznam povinných průmyslových oborů je hrozný," podotkl Beneš.

„Proč se tedy vůbec máme rozhodovat mezi variantou A a B," podivil se Miroslav Doubek. A připomněl, že město už v rozpočtu na tento rok počítá v příjmech se šesti miliony za prodané pozemky zájemcům o zasídlení v podnikatelském parku a naopak ve výdajích s deseti miliony na budování infrastruktury. Chtěl vědět, jestli tento plán tedy vůbec ještě platí, protože městu už se přihlásilo devět firem, z nichž dvě pak odstoupily. Takže má sedm zájemců, kteří čekají.

Místní firmy nebo nový investor?

Zjevně se tu narazilo na dva odlišné koncepty. Město doposud prezentovalo budoucí průmyslový park jako prostor pro vybudování nových provozoven místních středních a menších podnikatelů. Ti se také vesměs přihlásili. Jenže do rady města se nyní dostal Martin Kupec, který razí jiný směr. Podle něj přesun firem z jiných koutů města do podnikatelského parku buď nijak nebo naprosto minimálně zvýší nabídku nových pracovních míst a ještě po městě vzniknou další prázdné areály. Kupec si myslí, že je třeba usilovat o příchod jednoho většího investora a teprve pak doplnit případně zónu místními firmami. Jedině tak podle něj může vzniknout zhruba 100 nových pracovních míst. Na dotaz, kde se při současné téměř nulové nezaměstnanosti tito pracovníci vezmou, tvrdil, že by se mohli rekrutovat z těch lidí, kteří nyní dojíždějí za prací do Prahy. Otázkou ale zůstává, jestli jsou to právě montážní dělníci nebo řemeslníci, využitelní v zamýšlené nové továrně, kdo do Prahy jezdí za prací. A jestli by jim nový zaměstnavatel v Milevsku nabídl plat, aby se vyplatilo do Prahy nejezdit.

Starosta Ivan Radosta řekl, že odložením rozhodnutí a posečkáním na jiný dotační titul, si město nechává otevřená vrátka k lepším možnostem než se nabízejí nyní. Užuž to vypadalo, že na tom panuje všeobecná shoda, když se ozval Miroslav Doubek.

Žádná třídírna?

Připomněl, že před časem se zastupitelům promítala perfektní viuzální prezentace Živého Milevska, kde byla krásně rozplánovaná budoucí průmyslová zóna, i s novým areálem pro Služby Města, a že tehdy zaznělo, jak se tento areál za 22 až 26 milionů korun v letech 2019 až 2020 postaví. „Proto jsme si Živé Milevsko založili, tak kde je výsledek?," zeptal se. Starostovi se do odpovědi nechtělo, řekl, že odpoví koordinátor Živého Milevska Vít Král. Ten uvedl, že jeho organizační složka splnila zadání beze zbytku. Má připravený projekt na třídírnu odpadů a pokud by se nyní počkalo na dotaci, která umožní mít v zóně vedle hlavního investora i nějaké služby, tak by se tam vešla i třídírna. „Tak proč nestavíte? Požádal jste o nějakou dotaci?," chtěl vědět Doubek.

Vít Král připustil, že plánovaný projekt se mezitím seškrtal na 15 milionů a o žádnou dotaci Živé Milevsko nežádalo, protože na konci dotačního období je velký převis zájemců. Starosta se zeptal: „A jste schopni o dotaci na tento projekt požádat?" Dostal odpověď, že požádat Živé Milevsko může, ale jelikož končí dotační období, nebude už schopné dostát podmínkám nynějších dotací, že musí být realizováno do konce roku 2020. Do toho se ozval radní Kupec, že o něčem takovém slyší poprvé a jestli někdo umí sehnat 20 milionů, tak ať je sežene. A koordinátor Živého Milevska dodal, že teď se mění pohledy na zpracovávání odpadů, skládkování zřejmě bude možné podle nového evropského rozhodnutí prodloužit až do roku 2030 a tím vyvstává otázka, jestli vůbec třídírnu stavět. To by prý měla říct koncepce zpracování odpadů, kterou Živé Milevsko nyní zadalo k vypracování.

Někteří zastupitelé už neměli na další debatu sílu, když vyšlo najevo, že od Živého Milevska mohou čekat spíš další strategie a plány na papíru. Asi pak už nikoho nepřekvapilo, že kontrolní výbor si dal do letošního plánu práce překontrolovat celou organizační složku Živé Milevsko. Pro to zvedli ruku všichni zastupitelé.

S úlevou také všichni zvedli nakonec ruku pro variantu B – že totiž Martin Kupec bude dál sondovat v Praze, jestli se neobjeví nějaký dotační titul, který by umožnil získat peníze na podnikatelský park v podmínkách Milevska. Kdy bude, to se neví. Jak upozornil Zdeněk Hobzek, výhled realizace se už pomalu posouvá za hranici tohoto volebního období.

 

Diskuse k článku - 43 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Tomáš 

  Reagovat

   

  Komunální politici si v Milevsku budou tak dlouho dělat z občanů legraci, až v Milevsku v příštích volbách budou kandidovat Piráti a ty současné klauny z radnice vymetou

  Vloženo 23.4.2019 08:24:51

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vždyť nikdo nikoho neodvolává a na základě těchto keců tady ani nebude. Že se tím vzrušujete. Město úplně normálně funguje a tady se vyžívá pár frustrátů.

  Vloženo 21.4.2019 19:46:53

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Neboj starosto, Karel tě neskubne, potřebuje vedlejsak na dovolenou a to má s tebou jiste

   Vloženo 21.4.2019 22:41:13

   • Petr 

    Reagovat

     

    To myslíte Karla Švejka?Jako,že on jde starostovi po krku?Je přeci z jedné strany.On který za 4roky v zastupitelstvu nepromluvil?Nechápu.

    Vloženo 22.4.2019 09:11:25

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Přesně, Karel je na prachy a Ivan mu je zajistí

     Vloženo 22.4.2019 11:20:21

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      a milevaci to zaplatí, takovýhle umělci ať jdou do soukromí ho sektoru

      Vloženo 22.4.2019 17:46:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Je to hnus, co se zde píše. Co udělali ti starostové předtím, nic a vůbec Vám to nevadilo. Tak už nechte té špíny. Odvolávat starostu není dobré. Ať tam přijde kdokoliv, může být hůř. Hlavně, by měl zvítězit rozum.

  Vloženo 21.4.2019 17:16:37

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   To co tu píšou je bohužel pravda. A to co je zde popisováno, to není hnus? Starosta se má starat o město od toho je starosta. Jak víte, že by to bylo horší? Jak víte, že by to někdo nedělal lépe? Tak obhajte ten hnus, místo toho, který by ho měl obhajit a lidem vysvětlit. Pan nový místostarosta je ve funkci pár měsíců a starého matadora už jasně převyšuje.......

   Vloženo 21.4.2019 19:33:13

   • čučkař 

    Reagovat

     

    Tak by mne zajímalo, čím nový míststarosta starého matadora převyšuje. Účesem, perfektním vystajlováním, ochotou se
    fotografovat a dávat rozhovory? Tím pro město ještě moc nezudělal.

    Vloženo 21.4.2019 20:40:11

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Má větší hodinky než Ivan

     Vloženo 21.4.2019 22:39:59

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jestli je pravda co tady píšou o tom starostovi z Milevska. Tak to potěš Pan Bůh. Ten to asi z Milevskem moc dobře nemyslí. Ale když se to lidem v Milevsku líbí?

  Vloženo 21.4.2019 09:56:08

 • Lida 

  Reagovat

   

  Kvůli jednomu chytrolínovi co sem ke každý zprávě o Milevsku píše pořád dokola svoje blbiny se starosta určitě odvolávat nebude. Buďte v klídku.

  Vloženo 20.4.2019 19:29:55

  • Cechoslovak 

   Reagovat

    

   Máte pravdu Liduška,třeba jej odvolať.Socialismu Bolo dosť.

   Vloženo 20.4.2019 21:40:46

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Venca chce strašně moc, ale nějak se mu to nedaří :)

   Vloženo 21.4.2019 11:29:50

   • pozorovatel 

    Reagovat

     

    Máš pravdu, Venca jen žbrblá a skutek utek.Venca v milevské vládě by byl jak Radosta-pouze populismus a pro důchodce socialismus, aby ho volili. Kdyby Venca uměl počítat, nebál se a měl správné informace, už by bylo trestní oznámení za elekrokola na světě, jenže se bojí a chvástá se.
    Král je malá ryba, prý vše podepisuje starosta a ručí za věc.
    No a ODSka ? to jsou taky mluvkové, předchůdce je s Radostou příbuzný, doktor musí léčit,učitelka učit,právník radit , v ZVVZ je teď honička a Michal na to nestačí.
    Prostě v Milevsku zhasli.

    Vloženo 21.4.2019 11:46:16

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace