Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Masopustní průvod masek

  neděle 16.2 13:00 - centrum města, Jindřichův Hradec

 • Kamarádi z televize III.

  neděle 16.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

  promítání pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Rozhodnutí hejtmana o nebezpečí vzniku požárů zůstává i nadále v platnosti

JIŽNÍ ČECHY - Rozhodnutí hejtmana Jihočeského kraje č. 1/2005 ze dne 24. července 2015, vydaného na základě Nařízení Jihočeského kraje č. 4/2015 ze dne 28. května 2015, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, zůstává i nadále v platnosti.

Návrh HZS Jihočeského kraje hejtmanovi kraje vyhlásit období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, vycházel z následujících skutečností:

 • zohlednění klimatických podmínek (slunečno, déšť, ale i vítr),

 • podmínky půdní vlhkosti,

 • reálně vzniklé požáry v přírodním prostředí včetně jejich rozsahu a počtu nasazených sil a prostředků jednotek požární ochrany.

  Hasičský záchranný sbor (HZS) Jihočeského kraje nedoporučil odvolat Rozhodnutí hejtmana Jihočeského kraje. Z hlediska statistiky došlo v tomto týdnu (od 27.7. do 30.7.2015) k poklesu požárů v přírodním prostředí a to oproti 4 předchozím týdnům z desítek na jednotky. I když došlo k částečnému ochlazení teplot a i k občasným srážkám, celkovou situaci půdní vlhkosti to nezměnilo. Pokles požárů HZS Jihočeského kraje vysvětluje jako reakci na vydané rozhodnutí hejtmana. Důvody HZS Jihočeského kraje zohledňující stávající klimatické podmínky (slunečno, déšť, ale i vítr), podmínky půdní vlhkosti a reálně vzniklé požáry v přírodním prostředí  jsou uvedeny v příloze.

 • K častým dotazům obyvatel kraje ke specifikaci míst, uvedených v Nařízení Jihočeského kraje č. 4/2015 ze dne 28. května 2015, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, na která se vztahují uvedená opatření

  Je zakázáno na místech, jako je

  1)     lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje,

  2)     lesopark, park, zahrada a další zeleň,

  3)     souvislá rostlinná pokrývka umožňující další šíření požáru,

  4)     nebo plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a přenesení požáru,

  5)     objekty pro skladování sena, slámy, úsušků nebo obilovin nebo volné sklady sena nebo slámy do objemu 4000 m3.

  Uvádí HZS Jihočeského kraje následující upřesnění:

  • místa uvedená pod body 1-3) jsou myšlena místa veřejného prostranství a volné přírody,
  • tato opatření se nevztahují na soukromé zahrady fyzických osob za podmínek dodržení vzdálenosti 50 m od lesa, na zahrady, které by svým rozsahem zahrnovaly i les, ano,
  • dále se opatření pod písm. e) nevztahuje na tábořiště (campy), která mají ohniště již zabudovaná i v rámci uvádění těchto tábořišť do užívání stavebními úřady za podmínek dodržení vzdálenosti od lesa min. 50 m.

  Z tohoto zákazu jsou samozřejmě již svou podstatou vyňata dlážděná náměstí měst apod. Nicméně HZS Jihočeského kraje upozorňuje, že ze zákona č. 133/1985 sb., o požární ochraně, v platném znění, vyplývají, mimo jiné, i obecně povinnosti při zacházení s otevřeným ohněm.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace