Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Stanislav Bednařík po postupu: Postoje ostatních klubů si nesmírně vážím. Drtivá většina kádru zůstane

JIŽNÍ ČECHY – Sedm let usiloval jako generální manažer ČEZ Motoru o návrat budějovického hokeje mezi extraligovou smetánku. Svůj cíl splnil Stanislav Bednařík až v sezoně 2019–20, která nemohla být dohrána kvůli pandemii koronaviru. Do elitní tuzemské soutěže tak míří vítěz základní části, kterou ovládl s úctyhodným náskokem 44 bodů právě ČEZ Motor České Budějovice. Na schůzce prvoligistů tento postup navrhli a posvětili sami konkurenti Jihočechů. „Postoje klubů si nesmírně vážím a na společném aktivu jsem jim všem poděkoval. Nic takového totiž navrhovat rozhodně nemusely, mohly to nechat na rozhodnutí svazu,“ uvedl v obsáhlém rozhovoru pro webový portál Jižní Čechy Teď Stanislav Bednařík.


Spadl vám po sedmiletém snažení velký kámen ze srdce, nebo jaké zažíváte pocity?
Splnili jsme cíl, který jsme si stanovili na samém začátku, když jsme se roku 2013 pustili do práce. Konečně jsme zaplnili prázdné místo, které tu zbylo po odchodu Mountfieldu. Byl to náš prvotní cíl, ale trvalo nám jej hodně dlouho splnit. Pokud mluvím za sebe, tak se přiznám, že jsem čekal, že se do extraligy vrátíme dříve. Ale konečně se nám to povedlo a jsme moc rádi.

Po minulé sezoně jste uvažoval o svém konci, ale poté jste prohlásil, že chcete být příští rok u postupu. Byl jste o něm přesvědčen, nebo šlo jen o zbožné přání?
U postupu jsem chtěl být od samého začátku, to nás všechny hnalo dopředu. Nevěděl jsem, jestli přijde za rok, dva nebo za pět nebo letos. Snažili jsme se o to rok co rok. Nakonec u postupu jsem, ale všichni jsme si jej představovali trochu jinak. Současná situace nám zabránila v tom, abychom prožili postup se vším všudy s celou radostí a euforií, když ideálně na domácím ledě vyhrajete poslední zápas sezony. To se bohužel nestalo, ale na naší radosti, že jsme extraligu konečně vrátili do Českých Budějovic, to nic nemění.

Co říkáte na to, že se vaši soupeři v naprosté většině shodli, že byste měli po zásluze postoupit?
Schůzka klubů mě strašně mile překvapila a jen dokázala, jaký si náš klub v průběhu sezony svými výkony vybudoval respekt. Prvotní impulz, kdo by měl být postupujícím, pokud se sezona nedohraje, nebyl od činovníků hokejového svazu, ale přímo od našich soupeřů samotných. Dokonce mohu říct, že prvním, kdo se vyjádřil v tomto duchu, byl po základní části druhý Přerov, tedy náš potenciálně největší soupeř v boji o postup. Poté se přidaly a náš postup jednoznačně posvětily víceméně všechny kluby, jen jeden se nevyjádřil úplně jasně. Postoje klubů si tedy nesmírně vážím a na společném aktivu jsem jim všem poděkoval. Nic takového totiž navrhovat rozhodně nemusely, mohly to nechat na rozhodnutí svazu.

Domníváte se, že kdybyste soutěž vyhráli třeba o jediný bod a nebyli tak dominantní, byl by pohled ostatních týmů jiný?
Jaký by byl v takovém případě postoj klubů, nevím. Myslím si ale, že i kdyby byl vítězný klub po základní části před ostatními jen o bod, tak v situaci, která nastala, by postupujícím měl být právě on. Těžko hledat jiná kritéria, než pořadí po základní části, když byla kompletně dohrána. Kluby to na zmíněném zasedání jen potvrdily. My jako klub i já osobně jsme navíc dlouhodobě přesvědčeni – a navrhovali jsme to už mnohokrát, že nejspravedlivějším postupujícím by měl být právě ten, kdo prokázal nejlepší výkonnost v dlouhodobé soutěži, tedy právě vítěz základní části. Na druhou stranu chápu i druhou stranu mince současného stavu, když někdo namítá, že v základní části jde vlastně jen o vybojování účasti a výchozí pozici pro play off. S tím určitě souhlasím, my jsme v minulých sezonách také vždy nekončili na prvním místě základní části, a přesto jsme věřili, že postoupíme. Akceptuji tedy i názor těch pár klubů, které mohou cítit frustraci, že i když se jim základní část nevydařila podle svých představ, tak soustředily své úsilí k play off a cítily šanci v něm uspět. Zkrátka a dobře ale zasáhla vyšší moc. My jako klub jsme si nevymysleli, že soutěž skončí předčasně, ještě než přijde na řadu vrchol sezony. Ať se na to podívám ze všech stran, tak si myslím, že doporučení klubů, které následně posvětil svaz, je naprosto logické a sportovně spravedlivé. Postoupil suverénní vítěz základní části.

Motor chce hrát každý rok takzvaný AAA hokej – aktivní, agresivní a atraktivní. Splnil tým v uplynulé sezoně vaše očekávání?
Jednoznačně! Dominovali jsme ve všech možných statistikách. Byli jsme aktivní, agresivní a chtěli jsme každé utkání vyhrát. Fanouškům jsme určitě přinesli spoustu radosti, takže si myslím, že jsme hráli i divácky atraktivní hokej.

Vyplývají z nedokončené sezony nějaké finanční ztráty?
Finanční ztráta se dá velmi jednoduše vyčíslit. Každé domácí utkání v play off znamená řádově 300 tisíc korun do klubové kasy. Protože nepředpokládám, že bychom vyhrávali série 4:0 na zápasy, pokud bychom je vůbec vyhrávali, tak bychom hráli v každé sérii třeba třikrát doma. Vychází z toho tedy ztráta kolem tří milionů korun, pokud bychom se dostali do finále. Předpokládám však, že ani tento finanční výpadek z příjmů díky podpoře partnerů nezpůsobí, že bychom skončili ve ztrátě.

V pondělí měli hráči pohovory s trenéry. Kolik z členů postupového kádru bude pokračovat i v extralize?
Drtivá většina! Celá řada hráčů měla platné dvouleté smlouvy, takže jim kontrakt automaticky běží dál, ale to neznamená, že mají své jisté. Místo v sestavě si budou muset zase vybojovat. Někteří další kluci, se kterými jsme měli podepsány kontrakty do konce aktuálního ročníku, už podepsali nové smlouvy. Jejich jména budeme postupně oznamovat. Navíc se hlásí velké množství hráčů z jiných klubů.

Některé kluby s ohledem na současnou situaci ukončily svým hráčům smlouvy předčasně, byť za normálních okolností platí v hokejovém prostředí do 30. dubna. Rozhodli jste se pro stejný krok?
Na nic podobného v žádném případě nepřistoupíme, byť jsme si vědomi, že nám vzniklá situace tento krok umožňuje. My dodržíme podepsané smlouvy a hráčům vyplatíme všechny peníze až do konečného data 30. dubna. Dále měli hráči vypsány prémie za postup, které také vyplatíme. Jediné, co pravděpodobně vyplácet nebudeme, jsou postupné prémie. Někteří hráči totiž měli ve smlouvách třeba prémie za postup do finále soutěže, které se nehrálo. Ale o tom ještě budeme jednat, protože konečné rozhodnutí musí učinit rada ředitelů.

Smlouvu na příští sezonu ještě nemá podepsánu trenér Václav Prospal. Předpokládám, že vedení klubu má zájem o jeho pokračování?
Zájem je oboustranný. Předpokládám, že je pouze otázka dnů, kdy podepíšeme nový kontrakt.

Jak hodláte spolupracovat s ostatními jihočeskými kluby? Minimálně v příští sezoně bude na jihu Čech chybět návaznost na nižší soutěž...
Touto otázkou se zabýváme celé roky. Máme nějaké možnosti a snažíme se ostatním klubům pomáhat. Například jsme do druholigových jihočeských celků uvolňovali naše seniorské hráče na hostování bez finanční kompenzace. Stejně tak se naopak snaží vyjít vstříc i menší kluby z regionu nám. Přesto si myslím, že spolupráce stále nefunguje úplně dobře. Máme co zlepšovat.

Můžete být konkrétnější?
Máme plán, o kterém jsem mluvil už před několika lety. Jihočeský hokej totiž za celorepublikovým momentálně zaostává, zaspal a ujel mu vlak. Potřebovali bychom se vrátit do pozic, kde jsme bývali, když jsme měli jeden jihočeský tým v extralize a minimálně dva v první lize. Poslední roky jsme de facto živořili s jedním prvoligovým a dvěma, třemi druholigovými celky. Chyběla tu větší kvalita. Letos se nám konečně povedlo postoupit do extraligy, ale jak říkáte, zase nám bude chybět návaznost na klub v první lize. Budeme se snažit na tom pracovat, ale alfou a omegou jsou vždycky finanční možnosti. Bez peněz zkrátka kvalitní tým nikdo nevybuduje.

Diskuse k článku - 16 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Bohužel nekonečná česká "závist" a obzvlášť u nás v JČ. Přejme ČB extraligu, kterou si celý kraj zaslouží. Na druhou stranu doufejme že nějaký ten "drobek" z tohoto stolu spadne i pod stůl a prospěje ostatním klubům kraji....

  Vloženo 20.3.2020 07:01:54

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Co je z Budějovic stojí za hovno a vždycky stálo samej z...protekce děti už od mala a kolik teda mate odchovanců v kádru.

  Vloženo 18.3.2020 19:09:00

  • JAN 

   Reagovat

    

   Makovče Motor měl a má odchovanců nespočet..To že někdo začal v 6 hrát v táboře jinak prošel celou mládeží Motoru je prostě odchovanec Motoru max narozenej v pisku jh táboře...Smiř se makovče s tím že Motor je na jihu top a vždy bude..Vy budete mít strop max v 1 lize a vychovávat hráče pro Motor.. Stejně kopice táboráků na Motor jezdí..ale neviděl jsem aby takhle plakal někdo z písku jh strakonic atd..jen vy

   Vloženo 19.3.2020 20:15:02

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pokud v Táboře nejste spokojení se spoluprací s ČB, tak si vychovejte hráče pro druhou ligu sami. Pokud byste totiž v uplynulé sezóně neměli hráče na hostování z ČB, Slavie atd. tak hrajete tak akorát KP, v lepším případě 2. ligu na úrovni Písku.

  Vloženo 18.3.2020 07:00:09

 • Táborák 

  Reagovat

   

  Radujte se,jinak zase nepostup...

  Vloženo 18.3.2020 06:20:53

 • Táborák 

  Reagovat

   

  Jo s Budějicema byla vždy super spolupráce..ha ha ha ,ty jsou a budou furt na hrušce.....

  Vloženo 17.3.2020 17:27:27

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Předpokládám, že jsi góly Dančišina, Šulka a mnohých dalších, bez kterejch byste se báli i Písku, z principu neslavil. Alibisto.

   Vloženo 17.3.2020 17:37:41

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Táboraci jsou věčně ubreceny... a pak letí autem na první ligu do čb.

    Vloženo 17.3.2020 20:12:59

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    2hráči za sezonu fakt bomba

    Vloženo 18.3.2020 06:19:49

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Dva? Ste si jistý?

     Vloženo 18.3.2020 06:41:24

  • Jan 

   Reagovat

    

   kámo vy jste furt ubrečený.. Letos by jste bez motoráků ve vašem dresu hráli max na úrovni david servisu..

   Vloženo 17.3.2020 22:40:12

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Ještě jim je tam dávaj zadarmo a oni budou furt pindat. Ti žijou fakt ve svojí bublině.

    Vloženo 17.3.2020 23:32:38

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nebejt virusu hrajete zas 1 ligu.

    Vloženo 19.3.2020 17:03:13

    • JAN 

     Reagovat

      

     to je tak tvůj vlhkej sen...Motor by to zdemoloval vše..škoda že k tomu nedošlo..

     Vloženo 19.3.2020 20:16:42

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace