Mírový zvon a ostnatý drát. Slavnosti svobody v Písku završuje neobvyklá výstava německého umělce









PÍSEK – V neděli 11. května byla po mši svaté slavnostně zahájena výstava Mírového zvonu německého sochaře a konceptuálního umělce Gerharda Kadletze. Díky vstřícnosti místní farnosti se výstava koná v prostorách děkanského kostela v Písku a potrvá do 20. května.
Gerhard Kadletz se tématem míru zabývá dlouhodobě a inspiroval se především myšlenkami papeže Jana Pavla II., který v roce 1986 v Assisi svolal představitele světových náboženství k modlitbě za mír. Tato událost se stala základem pro vznik Zvonu světového míru.
„Zvon světového míru má nést poselství míru do světa, přes všechny hranice. Nikdy nesmí zmlknout!“ říká autor. Objekt, tvořený centrálním zvonem obklopeným dřevem, lanem a ostnatým drátem, symbolizuje nejen duchovní spojení, ale i bolestné zkušenosti lidstva. Kadletz dodává: „Tento zvon je ovinutý ostnatým drátem, který symbolizuje děsivá dějinná selhání Evropy.“
Na úvod výstavy promluvil Andrej Rády z Prácheňské umělecké besedy v Písku, který ocenil odvahu autora otevřít téma míru v dnešním světě. „Umělec, který svým dílem, svými provokacemi hodlá orientovat nás, naše myšlení ale také naše činy na mír a jeho zachovávání,“ dodal Rády. Dále upozornil, že mír by neměl být vnímán jen jako klid po boji. „Kdo by dneska nepomyslel na mír, na jeho dosažení a udržení? Překvapil jsem sám sebe, když jsem se odvážil o tom přemýšlet. Mír ale nesmí být chápán jako pouhý klid bez pohybu – je to dynamická rovnováha,“ říká Rády.
Výstava má za cíl nejen připomenout hodnotu míru a náboženské tolerance, ale především vyvolat otázky a podnítit hlubší zamyšlení. „Umění musí provokovat a nutit k zamyšlení, jinak nemá smysl,“ připomíná Gerhard Kadletz.
Diskuse k článku