Kdy a kam

  • Naše třída

    Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

    Emocionální drama.

  • Maškarní ples

    Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

    Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Muž zaútočil sekerou a nožem na starostu Jistebnice. Dnes stál před soudem

TÁBOR - Trestní senát táborského okresního soudu dnes projednal napadení starosty Jistebnice na Táborsku Vladimíra Maška, ke kterému došlo loni v prosinci přímo na jistebnické radnici.

 

Ve čtvrtek 21. prosince krátce po osmé ráno přišel na radnici tehdy šestašedesátiletý M.K., obyvatel domu s pečovatelskou službou v Jistebnici a na starostu zaútočil sekerou a vzápětí nožem přímo v jeho kanceláři. Starostovi se povedlo útoku ubránit a s pomocí spolupracovníků útočníka odzbrojit, zadržet a předat policii. Sám starosta při útoku utrpěl lehká poranění, se kterými byl převezen do nemocnice. Útočníka druhý den vyšetřovatel obvinil z násilí proti úřední osobě, za který mu hrozilo až dvanáct let odnětí svobody. Ten samý den odpoledne jej soudce vzal do vazby. 

Případ začal trestní senát v čele s předsedou Martinem Prokopem rozplétat dnes. Státní zástupkyně Jitka Drahovzalová přečetla obžalobu a soud přistoupil k výslechu obžalovaného. Ten řekl, že očekával televizi a tisk. Pak začal líčit průběh inkriminovaného dne. "Šel jsem do lesa a po cestě jsem se rozhodl, že zajdu za starostou, abych mu připomněl jeho povinnosti, protože mi odpojili elektřinu," uvedl klidným hlasem obžalovaný. "Je starosta, tak se musí starat" odvětil na dotaz soudu, co má starosta se skutečností, že mu byla odpojena elektřina. M. K. nejdřív čekal na chodbě úřadu, pak vešel ke starostovi do kanceláře, z batohu vytáhl sekeru a zaútočil na něj. "Předtím jsem si ještě připravil nůž. Ten nosím do lesa vždycky," uvedl. "Psal jsem i prezidentovi, abych dostal trest smrti, protože nechci, aby se spotřebovávaly peníze na bachaře, který nás musejí hlídat. Mně se nelíbí, co se tady děje. Samý bordel, byl zavražděný Štefánik a teď Babiš. Ve věznici je to samý narkoman a mě trápí, že stát kterému jsem sloužil, tu má takový bordel," pokračovala výpověď obžalovaného. "Byl jsem velitel praporu československé armády a byl jsem propuštěn v roce 1977, protože moje manželka měla celou rodinu v západním Německu," dodal.

Starosta Vladimír Mašek uvedl, že přišel toho dne do práce a jednal o něčem v kanceláři. Pak mu sekretářka řekla, že na něj čeká obžalovaný. "Nevěděl jsem sice o co jde, ale řekl jsem jí, ať jde dále," uvedl starosta. Podle něj obžalovaný vešel do kanceláře, batoh si položil na zem, vyndal z něj sekeru a zaútočil mu na hlavu. "Mně se povedlo tu ránu vykrýt a o sekeru jsem se s ním začal přetahovat. Nože jsem si nevšiml. Pak se mi povedlo nějak mu ruku se sekerou přitisknout za jeho záda, tlačili jsme se na sebe a najednou měl v ruce nůž a několikrát mě bodl do nohy," popisoval Mašek. Pomohl mu tajemník úřadu Jan Küblbeck, kterého přivolala sekretářka. "Vběhl jsem do kanceláře a uviděl, jak obžalovaný bodá nožem kolem sebe a křičí: Toho človeka treba zabíť," uvedl svědek. "Snažil jsem se mu ten nůž vzít ale nedařilo se mi to, držel ho silně. Tak jsem mu držel ruku a pomohla mi spolupracovnice, která mu roztáhla prsty. Pak už jsme ho jen drželi a čekali, až přijede policie, kterou volala paní sekretářka," dokončil svoji výpověď. Situaci shodně popsaly všechny pracovnice úřadu, které byly incidentu nějakým způsobem přítomny a které postupně před senátem vypovídaly.

Odpoledne přišly na řadu výslechy soudních znalců. "Stav obžalovaného je velmi závažný. Trpí psychickou chorobou a okolní svět vnímá jako absolutně nespravedlivý, svoje problémy není schopen odlišit, trpí bludy," uvedla Monika Gärtnerová, znalkyně z oboru psychiatrie. "I když jsem v posudku uvedla, že jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti byly v době spáchání činu v podstatě vymizelé, nyní po ještě důkladnějším rozboru a předestření dalších výpovědí obžalovaného uvádím, že rozpoznávací schopnosti byly podstatně snížené až k hranici vymizení, ale ovládací schopnosti byly zcela vymizelé. Ovládat svoje jednání prostě nemohl," konstatovala znalkyně. "Ten člověk potřebuje léčení a to ústavní formou. Jeho porucha se dá medikací a správnou terapií upravit. Vyžaduje to ovšem delší čas. Zároveň zde musí být dohled, takže navrhuji ochranné psychiatrické léčení ústavní formou," uzavřela znalkyně svoji výpověď. 

Jako druhý přišel na řadu znalec z oboru soudního lékařství František Vorel, který zranění starosty Maška označil za lehká. "Pokud by nůž pronikl do dutiny břišní nebo hrudní, jednalo by se o zranění těžká. To je ostatně už samotné proniknutí nože do hrudníku nebo břicha. Ale způsobená zranění hodnotím jako lehká. Ani při ráně sekerou vedené na hlavu by se s největší pravděpodobností nejednalo o těžká zranění," pokračoval znalec. "Za celou dobu své praxe jsem se nesetkal s případem, kdy by takový útok na hlavu sedící nebo stojící osoby těžká zranění způsobil. Je to proto, že hlava volně na krku má tendenci uhnout a následně nástroj, v tomto případě sekera, po lebce sklouzává. Naopak těžká zranění jsou způsobena v podstatě vždy, když je takový útok veden na hlavu ležícího člověka," vysvětlil znalec. 

Závěrečné řeči se odvíjely hlavně od přednesených znaleckých posudků. "Navrhuji obžalovaného pro nepříčetnost obžaloby zprostit a uložit ochranné léčení ústavní formou," zaznělo z úst státní zástupkyně. "Ztotožňuji se s návrhem státní zástupkyně a nemám další návrhy na doplnění na dokazování," připojil se trochu netypicky k návrhu obžaloby advokát obžalovaného Vladimír Štol. 

Soudce Martin Prokop zakrátko vyhlásil rozsudek - muže zprostil obžaloby pro nepříčetnost a uložil mu ochranné psychiatrické léčení v ústavu. 

Protože jak státní zástupkyně, tak obžalovaný se na místě vzdali práva na odvolání, rozsudek i usnesení o nařízení ústavní léčby okamžitě nebyly právní moci. Soudce tak vzápětí rozhodl o propuštění obžalovaného z vazby a nařídil jeho převezení do psychiatrické léčebny.  

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace