Na Lipensku plaší srnčata před sečením trávy novou technikou


Firma Agrowald se věnuje hlavně zemědělství, lesnictví a myslivosti a obhospodařuje několik tisíc hektarů pozemků a lesů v na Lipensku. Podobný zážitek má nyní téměř každý den. Společnost v tomto období denně poseče 40 až 60 hektarů luk. Prozkoumání lokality trvá čtyřem lidem se dvěma drony dvě až tři hodiny. „V čase je započítaná ale i příprava a případné navigování myslivce, který jde vyzvednout zalehlé srnče,“ řekl Urbanec.
Drony používají termokameru, která zvěř schovanou ve vysoké trávě nalezne. „Poté co termovize odhalí „teplotní flek“, tak kolega myslivec, asistent pilota k tomu bodu doběhne a zjistí, o co jde. Může se jednat jak o dospělého srnce, který sám odběhne, divočáka, tak i třeba ohřátý kámen. Pokud se jedná skutečně o srnče, které ještě samo není schopné pohybu, tak se musí opatrně uchopit ideálně v rukavicích a trsech trávy, aby nedošlo ke kontaktu s lidských pachem. Poté se umístí do dřevěné bedýnky a nakonec vypustí, když je louka zkosená. Nejpozději do dvanácti hodiny, aby nestrádalo,“ dodal.
Existují i jiné možnosti, jak zvěř v trávě najít. „Jedná se například o osobní procházení se psy, plašiče, chemické repelenty a tak dále. Ale metoda dronů s pomocí termovize je určitě nejefektivnější. I když také ne stoprocentní a vždy budou nějaké ztráty. Naším úkolem je co nejvíce minimalizovat,“ Roman Urbanec.
Diskuse k článku