Na paneláku v Milevsku roste solární elektrárna


Fotovoltaika bude mít výkon 30 kilowattpeaků, v nichž se udává výkon fotovoltaických elektráren, součástí elektrárny bude 25 kilowattové bateriové úložiště, v němž se shromažďuje momentálně nevyužitá elektrická
energie. Vyráběná elektřina se bude spotřebovávat na provoz výtahu a osvětlení společných prostor, přebytky se budou odprodávat do sítě. „Na výtah a osvětlení společných prostor dosud každý byt platí kolem pěti set korun ročně,“ uvedl předseda SVJ Václav Vacek.
Tuto částku lidé ušetří. „Fotovoltaická elektrárna vyrobí za rok zhruba 33 MWh elektrické energie. Nespotřebovaná energie bude v našem případě dále odprodána do sítě a výnos bude při ročním vyúčtování rozdělen mezi vlastníky bytových jednotek,“ dodal Václav Vacek. Iniciátorem zřízení fotovoltaiky na střeše domu byl právě předseda SVJ, zkušenost už má s fotovoltaikou, kterou pořídil na svém domě v Hněvanicích.
Nejdříve tam nechal instalovat panely s výkonem 7 kWp na domě a nově i fotovoltaiku s výkonem 30 kWp na stodole. Tento výkon je třeba pro napájení tepelného čerpadla a elektromobilu. Původní menší fotovoltaikou
zajišťoval napájení zahradní bateriové sekačky, elektrokol a další menší odběry.
Na chalupě byly panely v provozu od dubna 2022 a do konce roku představovala výroba 5,2 megawatt. To odpovídá roční výrobě cca 7 megawatt. Václav Vacek sleduje výkon fotovoltaiky na mobilní aplikaci. Výkon stoupá se slunečním svitem. „Mrtvé měsíce byly prosinec, leden a únor,“ zjistil. „Poměrně drahé je bateriové úložiště,“ konstatoval.
Investice do velké fotovoltaiky na stodole v Hněvanicích přišla na 1,6 milionu korun. Václav Vacek upozorňuje, že firem, které nabízejí odkupování přetoků je spousta a je potřeba se v nich dobře zorientovat. Některé nabízejí 1,10 nebo 1,50 Kč za kilowattu, ale jsou i firmy, které přebytky odkoupí za 3,50 a nemají ani podmínky pro určitou kapacitu.
„Mám v Hněvanicích u fotovoltaiky na stodole zafixovanou na rok cenu 3,20 a když odprodám veškerou vyrobenou energii, představuje to ročně 105 tisíc korun. Návratnost by pak za této situace byla 16 let. Je tu ale výhled, že výkupní ceny se mohou spíš zvyšovat, mimoto vlastní spotřebu mám zadarmo. Spotřeba domu ročně činí cca 8 MWh a cena nakupované energie cca 10 korun za kilowatthodinu včetně distribuce, takže bych bez fotovoltaické elektrárny musel nakoupit zastropované el. Energie za zhruba 80 tisíc korun,“ popisuje Václav Vacek.
V paneláku, kde s nápadem na realizaci fotovoltaiky u sousedů také uspěl, napřed předcházel dotaz na distributora, zda bude možné elektrárnu připojit k síti. Po kladném vyjádření již mohla startovat realizace projektu, a to s využitím dotace Nová zelená úsporám. „Realizačními firmami se to jen hemží, takže jsme si nechali zpracovat nabídky. Pro realizaci jsme si vybrali místní firmu, která má za sebou již více funkčních realizací s příznivými referencemi,“ dodal předseda SVJ.
„V případě našeho domu v Komenského ulici investiční náklady budou uhrazeny úvěrem od ČSOB, která se rozhodla projekty slunečních elektráren podporovat. Donedávna musel zájemce celou smluvní sumu za stavbu hradit předem ze svého a úvěr nebyl na tyto účely poskytován. Další nezanedbatelnou částí financování je státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Zbytek peněz budeme hradit z fondu oprav a z naspořených peněz na vkladovém účtu,“ popisuje předseda SVJ způsob financování. „Děkuji všem v našem SVJ, kteří se rozhodli tento projekt podpořit jak z hlediska ochrany životního prostředí, tak z hlediska budoucnosti,“ dodává Václav Vacek.
Elektrárna v Komenského 1133 a 1134 by měla začít dodávat energii po trvalém připojení do sítě již v květnu letošního roku.
Diskuse k článku