Na Příbramsku se vyskytla ptačí chřipka. Opatření by měli dodržovat i chovatelé na Písecku - Jižní Čechy Teď!
včera 18:43

Na Příbramsku se vyskytla ptačí chřipka. Opatření by měli dodržovat i chovatelé na Písecku

PŘÍBRAMSKO/ PÍSECKO – Ohnisko ptačí chřipky potvrdili veterináři 9. května v malochovu drůbeže v obci Ředice v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Protože se jedná o nekomerční malochov s méně než 50 kusy ptáků, nebude kolem ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Přesto Státní veterinární správa doporučuje chovatelům v obcích na Písecku, které jsou ve zhruba desetikilometrové vzdálenosti, aby dodržovali bezpečnostní opatření.


Na Příbramsku se vyskytla ptačí chřipka. Opatření by měli dodržovat i chovatelé na Písecku - Jižní Čechy Teď!

V chovu v obci Ředice, části obce Nechvalice v okrese Příbram, uhynulo osm z celkového počtu jedenácti slepic. „Chov se nacházel v blízkosti vodní plochy. Veterinární inspektoři v chovu provedli šetření, odebrali vzorky a poslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Vyšetření v laboratoři pak 9. května potvrdilo u uhynulé drůbeže vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající kusy v hospodářství veterináři utratili a byla provedena předběžná desinfekce. „Jelikož se jedná o nekomerční malochov s méně než 50 kusy ptáků, nebude okolo ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. Nicméně v desetikilometrovém pásmu, které zasahuje i do Jihočeského kraje, Státní veterinární správa informuje obce, že v obci Ředice nákaza je. Jedná se o doporučení, aby chovatelé dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Přímo v Jihočeském kraji jsme ale žádné ohnisko aktuálně nezaznamenali,“ ujistil Petr Vorlíček.

O výskytu ptačí chřipky informují na svých webech třeba Chyšky, Hrazany, Nadějkov, ale i vzdálenější Kovářov či Jistebnice. „Chovatelům drůbeže a jiných ptáků chovaných v zajetí se doporučuje důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, spočívající zejména v ochraně chovaných ptáků před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy. V následujících 30 dnech se doporučuje vypouštět chované ptáky pouze do ohraničených venkovních prostorů/výběhů a zabránit přístupu na volné volní plochy, na kterých by se mohli vyskytovat vodní volně žijící ptáci. Krmivo a napájecí vodu určenou pro chované ptáky umístit do budov, popřípadě pod přístřešky, aby nedošlo k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva,“ informuje ředitelka Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj Hana Fleischmannová.

V případě, že chovatelé zjistí ve svém chovu zvýšený úhyn, změny ve zdravotním stavu nebo změny v produkci vajec, je třeba, aby tyto skutečnosti neprodleně oznámili Krajské veterinární správě pro Jihočeský kraj na krizovou linku +420 720 995 212. Stejně by měli lidé postupovat i v případě nálezu většího množství mrtvých volně žijících ptáků.

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání a zobrazení komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.