Na soběslavské Noci kostelů se mluvilo i o duchovním rozměru díla Bohumila Hrabala




SOBĚSLAV – Vyzvánění zvonů na městské věži oznámilo v Soběslavi v pátek 23. května v podvečer zahájení Noci kostelů. V obou gotických kostelích na náměstí Republiky si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu výtvarných prací. Žáci Základní školy Komenského vystavovali v kostele sv. Víta, studenti Gymnázia Soběslav v kostele sv. Petra a Pavla. Obě výstavy se nesly v duchu tématu naděje. V infocentru ve staré radnici představili na vernisáži výstavu z dílny žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Soběslav.
Ekumenickou bohoslužbu vedli v evangelickém kostele Richard Dračka, Jan Hamberger a Lukáš Skala. V promluvě o naději profesor Pavel Hošek řekl: „Naděje neznamená bezbřehý optimismus. Je to jistota, že něco má smysl bez ohledu, jak to dopadne. Dobro je silnější než zlo, láska je silnější než smrt.“ Jeho následující přednáška v kostele sv. Petra a Pavla přilákala řadu lidí. Profesor Hošek působí na katedře religionistiky Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Je rovněž kazatelem Církve bratrské, bydlí v Kamenici nad Lipou.
Pedagog a spisovatel zvolil téma své knihy Evangelium podle Bohumila Hrabala. Bible v Novém zákoně obsahuje čtyři evangelia, podle tradice je psali Matouš, Marek, Lukáš a Jan. Evangelium v překladu z řečtiny znamená dobrou zvěst, dobrou zprávu.
Spisovatele Bohumila Hrabala znají čtenáři z mnoha jeho knih. Řada jeho děl byla také zfilmována. Například režisér Jiří Menzel natočil podle Hrabalovy novely Ostře sledované vlaky stejnojmenný oscarový film. Spisovatel se inspiroval skutečnou událostí z období Protektorátu Čechy a Morava. A kdo by neznal film Slavnosti sněženek nebo Postřižiny.
Začalo to rajskou polévkou
Pavel Hošek se ve své přednášce věnoval nepříliš známé tváři Bohumila Hrabala. Zaměřil se na duchovní rozměr jeho myšlení a díla. Před rokem a půl na jednom setkání s přáteli, kde si také pochutnávali na dobrém jídle, vyšlo najevo, že existují nahrávky Hrabalových adventních promluv z poloviny 80. let na evangelické faře v Libici nad Cidlinou. Z objevených materiálů vychází Hoškova kniha Evangelium podle Bohumila Hrabala, která vyšla vloni.
„Na Bohumila Hrabala měla velký vliv hluboce věřící babička Kateřina, která ho vodila do kostela a kterou měl velmi rád. Hrabal miloval biblické příběhy, proto se setkával v adventu nad biblí se svým přáteli. Bohumil Hrabal má ve svých knihách lyrické a poetické pasáže, používá svatá slova, píše o farářích, rabínech, o nebesích. Duchovní motivy byly v jeho knihách cenzurou původně mazány. Jedenáct adventních promluv vrhá nové světlo na spisovatelovo duchovní motivy,“ řekl profesor Hošek.
Perlička na dně
Pak Pavel Hošek uvedl několik Hrabalových slov: „Chtěl jsem být spojen s obyčejnými lidmi. Zajímaly mě duchovní věci. Chtěl jsem žít jako malý Kristus, mít účinnou lásku k bližnímu a žít život jako umění. V nitru každého člověka je klenot, perlička nebeského původu, která se třpytí a září. Ježíš byl básník, říkal věci, které nechtěl nikdo slyšet, a proto se dostal do konfliktu s mocí.“
O tom, jak vzniká kronika, vyprávěl v kostele sv. Marka soběslavský kronikář Vlastimil Slabý. Výtvarnou dílnu pro malé i velké děti otevřeli v evangelickém kostele. Představení zahrál divadelní soubor Drak N´Roses. Program Noci kostelů nabídl také koncert ZUŠ ležérně v kostele sv. Marka a ZUŠ klasicky v kostele sv. Víta. Varhanní improvizace v kostele sv. Petra a Pavla preludovala varhanice Martina Pechová. Až do setmění bylo možné pokochat se z ochozů věže pohledem na město a okolí. Před půlnocí ohlásilo vyzvánění zvonů zakončení Noci kostelů.
Diskuse k článku