Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Na táborském popravišti se připomnělo 74. výročí konce války

TÁBOR - U památníku na táborském popravišti, kde v době okupace zastřelili Němci 156 lidí z Táborska, Budějovicka a části středních Čech, se dnes uskutečnil pietní akt u příležitosti 74. výročí konce druhé světové války. Věnce u památníku položili představitelé města, armády, politických stran, společenských organizací, také váleční veteráni a pozůstalí po táborských obětech běsnění Němců po atentátu na říšského protektora Heydricha. Pietního aktu se zúčastnil také senátor Jaroslav Větrovský a za táborskou posádku Vojenské policie její velitel Roman Bis.

Starosta Tábora Štěpán Pavlík připomněl, že 8. květen se slaví jako den osvobození od fašismu. V ten den oficiálně skončila druhá světová válka, ačkoliv Praha byla osvobozena až o den později a ještě na mnoha místech krvavé střety s ustupující německou armádou pokračovaly.

Tuto smutnou historii mají například například obce Lejčkov a Leskovice mezi Táborem a Pelhřimovem, které byly vypáleny a tamní obyvatelé povražděni 9. května 1945. Stejně brutálně si ustupující okupanti počínali i v Bernarticích na Písecku, kde také zahynuli lidé v samém konci války.

Starosta Štěpán Pavlík jako příslušník generace čtyřicátníků zmínil, že na něj v dětství scény válečných filmů působily jako něco dávného a nereálného. Dodal, že filmy jako je například Smrt krásných srnců podle předlohy Oty Pavla ale zasáhnou každého, příběh z doby okupace je na reáliích konkrétní rodiny najednou silný. Starosta zakončil projev vyjádřením úcty všem 72 milionům padlých v této válce a konkrétně pak 156 obětem, které byly nesmyslně popraveny v Táboře. Poté následoval projev a modtlitby římskokatolického faráře Michala Pulce.

Přítomní postáli před památníkem v minutě ticha, při které zněl jen zvuk trubky, a vyslechli českou státní hymnu.

K ohlasům na pietní akt a dalším postřehům se ještě vrátíme v glose zde na portálu i v Týdeníku Táborsko.

 

 

 

Diskuse k článku - 10 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • čtenář v údivu 

  Reagovat

   

  Zadejte do vyhledávače text: sochy odlité z bonzu po renovaci...či tak podobně. Barvu(podivně čerstvě zelenou) sochy táborského rudoarmějce po generální opravě snad nenajdete na celém širém světě. Tábor tím docílil světového unikátu popřením všech chemických zákonů oxidace kovů.

  Vloženo 15.5.2019 15:38:55

 • opakovaně pátrající 

  Reagovat

   

  Socha Svatopluka na Bratislavském hradě je jezdecká bronzová socha v nadživotní velikosti znázorňující třetího panovníka Velké Moravy. Je celá odlitá z bronzu a má úplně jinou barvu než socha rudoarmějce v Táboře. Čím to je, že všechny sochy odlité z bronzu na různých místech světa mají jinou barvu než v Táboře?

  Vloženo 15.5.2019 15:20:34

 • turista 

  Reagovat

   

  Pokud navštívíte Národní památník na Vítkově, uvidíte sochu vojevůdce Jana Žižky z Trocnova na koni v nadživotní velikosti, po renovaci bronzu. Porovnejte barvy bronzu Jana Žižky na koni s barvou bronzu táborského rudoarmějce a bude vám to jasné. Jde o příšernou provokaci, která táborské nechává netečnými?

  Vloženo 15.5.2019 14:18:21

 • smějící se tup1cům 

  Reagovat

   

  Snad nová táborská radnice prohlédne to hejno předpotopních blbečků snažících se překroutit historickou pravdu.

  Vloženo 12.5.2019 20:34:20

 • surfující a pozorující 

  Reagovat

   

  Hledal jsem různé předměty a také sochy a sousoší z bronzu na netu. Ani jedno nemá barvu táborského bronzu nápadně připomínajícího ruského mužíčka na Krymu v době osamostatnění Krymu od útisku poněkud bizarní státní moci...

  Vloženo 12.5.2019 15:04:48

  • Pátrající 

   Reagovat

    

   Hrají si s naší představivostí? Sousoší Herkules a Achelous? Herkules je klasicky bronzový, hnědo zlaté barvy a Achelous je zcela zelený, jako zelený mužíček v Táboře na náměstí TGM, původně VIL.

   Vloženo 12.5.2019 16:08:42

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace