Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vokální soubor X-TET

  sobota 7.12 18:00 - Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Štítného ulice, Jindřichův Hradec

  Koncert.

 • Tim Rice, Andrew Lloyd Webber Evita

  sobota 7.12 19:00 - DK Metropol, České Budějovice

  Muzikál podle životního příběhu Evy Perónové.

Zobrazit všechny události
 

Napětí kolem posledních pozemků v průmyslové zóně Písku

Jednou z firem, která se v písecké průmyslové zóna usídlila mezi prvními, je Schneider Electric, navazující na někdejší Elektropřístroj v Sedláčkově ulici. , Autor: Petr Eliáš

Jednou z firem, která se v písecké průmyslové zóna usídlila mezi prvními, je Schneider Electric, navazující na někdejší Elektropřístroj v Sedláčkově ulici.     Autor: Petr Eliáš

PÍSEK – Na listopadovém zasedání píseckého zastupitelstva se živě debatovalo o posledních volných plochách v severní průmyslové zóně. Obyvatelé sousedních Purkratic navrhli změnu územního plánu v této lokalitě, aby se už nemohly opakovat snahy investorů o zastavění posledního cípu montovnami. V minulosti redakce popisovala například snahu firmy s.n.o.p., proti které se Purkratičtí hlasitě postavili. Společnost nakonec od záměru ustoupila, ale důvody vysvětlovat nechtěla.

 

Před rokem zastupitelstvo kývlo na iniciativu obyvatel a zařadilo jejich požadavek do procesu změny územního plánu, na jehož konci mohlo být vyřazení podstatné části plochy z území průmyslové výstavby. „Žadatelé v návrzích na změnu územního plánu chtěli vypuštění převážné části zastavitelných ploch a zároveň požadovali zahrnutí těchto pozemků do zemědělských ploch," popsal městský úřad.

Zpět ve hře

Jenže letos v říjnu radní vrátili pozemky do hry. Rada města by chtěla případné zastavitelné území nechat daleko větší, než jaké si vymínili purkratičtí obyvatelé vloni. „Snažili jsme se o kompromisní návrh, který by plochu zanechal v určité části zastavitelnou," uvedla místostarostka Petra Trambová (Pro Písek). Nakonec byly na zastupitelstvu navrženy tři varianty – posunutí hranice zastavitelného území o 50 metrů dál od vesnice, zrušení loňského usnesení a prověření nové možnosti výstavby, nebo ponechání prvotního rozhodnutí.

Předsedkyně osadního výboru Purkratice Lenka Nádějová řekla, že nesouhlasí s revokací původního usnesení z 6. prosince loňského roku. „Rada města žádá zrušení usnesení už po necelém roce od schválení. Chybí nám tam jakýsi veřejný zájem. Zaměstnanost v průmyslové zóně dávno převyšuje kapacitu Písku a okresu. Pokud se počítá s dalším přílivem agenturních pracovníků, mělo by pro ně být připraveno i zázemí," uvedla Nádějová s tím, že jde jen o snahu lehce získat pozemky bez ohledu na obyvatele. „Purkratice jsou bez pitné vody, bez kanalizace... Snažíme se jen obhájit svou existenci v místě. Žádám neschválení," apelovala na zastupitele Lenka Nádějová.

Potřebuje Písek montovny?

Postavil se za ni i pirátský zastupitel Josef Soumar. „Už jsme zastavěli krásný hřbitov padlých vojáků z první světové války. Je obestaven téměř ze všech stran. Chybí mi komplexní řešení otázky, kde vezmeme lidi do nových fabrik. Je to průmysl, který za několik let skončí. Posouváme se do takzvaného průmyslu 4.0 a měli bychom lákat investory z modernějších odvětví, ne jen automobilový průmysl. Průmyslová zóna je na něm velmi závislá. Hledejme různá odvětví a přemýšlejme, jestli je do budoucna chceme rozšiřovat," myslí si Soumar.

Petra Trambová doplnila, že některé pozemky lze skutečně těžko využít pro výstavbu, protože jsou špatně dostupné z už tak přetížené komunikace u Purkratic. „Jinak jde ale o poslední volný pozemek v této oblasti, který bychom si chtěli nechat, kdyby přišel opravdu zajímavý investor. Už jsme odmítli asi tři zájemce s neurčitým typem výroby. Chci ubezpečit občany, že nechceme zónu rozšiřovat," doplnila Petra Trambová.

Zóna jako zachránce

Místostarosta Ondřej Veselý z ČSSD upozorňoval, co všechno průmyslová zóna městu přinesla. „Nebýt jí, tak jsme město zaostalé s vysokou mírou nezaměstnanosti. Bylo úžasné, že pánové Zajíček a Průša, mí velcí názoroví oponenti, sem průmyslovou zónu dostali. Nehaňme průmyslovou zónu, je to věc, která Písku zachránila zadek. Je tu teď velmi nízká nezaměstnanost, ale jsou s tím samozřejmě spojené problémy," řekl Veselý.

Připustil, že dnes nejsou firmy schopné zaplnit fabriky místními lidmi. „Pokud ale přijde krize, budou zahraniční pracovníci s drahým dojížděním první, kterých se firmy zbaví, takže bych neměl obavy. Nejsem odborník na průmysl 4.0, ale nestane se určitě to, že by veškerou činnost lidí dělali roboti," myslí si Veselý. Podle zastupitele Lukáše Nebese z hnutí ANO je současná průmyslová zóna dostačující.

Nakonec bylo osmnácti hlasy schváleno usnesení, které zrušilo původní rozhodnutí zastupitelstva o tom, že plocha u Purkratic se nebude z větší části zastavovat. Možnosti průmyslové výstavby by měli prověřit projektanti.

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Chraňme si půdu, vodní zdroje. To bude v dohledné době cennější než další budovy k výrobě neperspektivního zboží.

  Vloženo 24.11.2019 14:31:45

  •  

   Reagovat

    

   Přesně tak. Ale dneska to funguje tak, že "po nás potopa". :-(

   Vloženo 24.11.2019 14:49:53

 •  

  Reagovat

   

  Proč by ty pozemky nemohli být jen se zelení, ochlazovat vzduch, zlepšovat celkově ovzduší a atmosféru, vysadit tam stromy pro ptactvo.Copak všechno musí být nutně zastavěné? Pro přírodu my sobci neuděláme nic?

  Vloženo 24.11.2019 13:31:02

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace