Návštěvníci si prohlédli venkovní wellness u lázní v Třeboni. Nový areál se naostro otevře až v květnu















































Stavba venkovního wellness centra začala před rokem a původně měla být hotová už letos v srpnu. Zpozdila se kvůli odvolání jedné z firem ve výběrovém řízení, klimatickým podmínkám a ke zpomalení přispěly i vícepráce na vyžádání města.
„Koupání v čisté vodě v Třeboni dlouhodobě chybělo. Rybníky, které tu máme, jsou hospodářské a po jistém čase, když se voda ohřeje, tak zezelenají a Třeboňáci hledají koupání všude možně jinde. Dali jsme jim slib, který jsme tímto dodrželi. Jsem rád, že tu nové zařízení vzniklo. Věřím, že bude velkou přidanou hodnotou pro třeboňské lázně a bude to znát i na návštěvnosti,“ zmínil starosta Třeboně Jan Váňa.
Celkem vyšel venkovní areál na 140 milionů korun včetně daně. Na financování se podílely tři strany. Kromě města Třeboň ještě Slatinné lázně Třeboň a Jihočeský kraj. „Třeboňské lázně to stálo zhruba třiadvacet milionů, platily úpravny vody, všechny technologie a mobiliář. Deseti miliony přispěl krajský investiční fond. Za jeho založení chci hejtmanovi Martinu Kubovi poděkovat, protože pomáhá rozvoji na jednotlivých místech v kraji. Zbytek uhradilo město ze svého rozpočtu. V roce 2019 jsme si odložili třicet milionů na tuto investici, loni dalších třicet a letos jsme to doplatili. Je to jako v rodině, když si chce něco dražšího pořídit, tak si na to musí našetřit,“ dodal starosta.
Hejtman Martin Kuba uvedl, že se mu dokončený areál moc líbí. „Jsem přesvědčený, že jižní Čechy by měly být nejlepším krajem v republice. Krajský investiční fond jsme připravili, protože se mi líbí to, když nějaká města nebo obce mají ambici jít do něčeho většího. Když mi každý rok rozdělíme dvě stě milionů, nebo i více, přidají se k tomu obecní a státní peníze, tak mohou vznikat celkem i stavby za miliardu korun. A to už je v kraji hodně vidět,“ řekl hejtman. Martin Kuba také dodal, že například Budějovičáci mohou Třeboni trochu závidět. „Tam na spoustu projektů čekají. Ale proč, to se musí obyvatelé dojít zeptat na radnici,“ doplnil.
„Myslím si, že to, co tu vzniklo a co dneska vidíte, je něco úžasného a nádherného. Myslím si, že to lázním, městu i blízkému okolí pomůže. My jsme navíc včera podepsali smlouvu o dostavbě saunového světa. Celý takovýto komplex pak bude mít daleko větší smysl,“ poznamenal jednatel Slatinných lázní Třeboň Vilém Kahoun. Venkovní wellness by se měl otevřít v květnu příštího roku a v provozu bude až do podzimu, podle počasí. „Nevím, jestli bazény na zimu nepronajmeme rybářům jako sádky. Ale asi od tohoto záměru upustíme,“ vtipkoval starosta Váňa.
Venkovní prostory wellness centra pojmou šest stovek až tisíc návštěvníků. Ve vstupním objektu do areálu jsou kanceláře, šatny a sociální zázemí pro zaměstnance. Dále tam je sklad a výdejna nápojů. Jednotlivé místnosti propojuje společná chodba a střešní konstrukce je přetažena nad kolonádu probíhající celým areálem. Nechybí ani stání pro jízdní kola v dřevěné pergole. Bazén pro děti je nerezový a doplňují ho vodní atrakce. Plavecký bazén je dlouhý pětadvacet metrů se čtyřmi startovacími bloky. Součástí relaxačního bazénu jsou masážní prvky, podvodní trysky, bublinková lázeň, houpací záliv, vodní číše, vodní stěna nebo skluzavka.
Samotné Lázně Aurora se otevřely 7. listopadu 1975, zítra tedy oslaví už 46. narozeniny. A k nim dostaly krásný dárek, který v příštím roce doplní zmíněná stavba saunového světa. U lázní má vyrůst nový objekt, kde bude několik různých saun pro přibližně padesát až šedesát lidí, a to s lehátky a odpočinkovými zónami. Lázně předpokládají, že po této výstavbě už nebudou lidé dojíždět do saunového areálu v rakouském Gmündu, ale zachovají přízeň právě třeboňským lázním.
Diskuse k článku