Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Nebezpeční s respirátory?

Mezi lidmi se v současném nebezpečí koronavirové nákazy zakořenilo povědomí, že kdo nosí textilní roušku, chrání především své okolí, protože zachycuje vlastní kapénky a nešíří je dál. A že kdo má respirátor, kvalitněji chrání sebe i své okolí. Jak ale upozorňuje jedna ze čtenářek, která zaslala snímky určitých typů respirátorů, nemusí to tak být a lidé s respirátorem s ventilem mohou být pro své okolí nebezpečnější než ti s rouškou. Čtenářka se dřív než na náš portál obrátila na několik oficiálních stránek určených pro dotazy obyvatel. Ani z jedné neobdržela odpověď.

 

Respirátory, které se jinak používají například v průmyslu, chrání pracovníky před vdechováním škodlivin, a sám člověk pak vydechuje ničím nefiltrovaný vzduch otvorem ven. V podstatě na principu potápěčského šnorchlu. 

Nakažený člověk s tímto respirátorem, opatřeným ventilem - a zejména s otvorem, který vydechuje vzduch přímo dopředu před sebe, je tedy pro přímý kontakt s ostatními nebezpečnější než člověk s textilní rouškou. Ochranu okolí poskytují pouze respirátory, které mají i na vydechovacím ventilu filtry. 

Poslední snímek protažením tkalounu dokládá, že výdechový otvor tohoto respirátoru nemá žádnou ochranu a jeho nositel tedy vydechuje ničím nefiltrovaný vzduch. A pokud je nemocný, pak i infikované kapénky. Chrání tedy pouze sám sebe, nikoliv své okolí. Proto můžete například zdravotníky vidět, že mají přes výdechový ventil respirátorů ještě roušku.

Diskuse k článku - 49 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 • Zvoník 

  Reagovat

   

  Jsem-li zdravý, nepotřebuji k ochraně ostatních žádný hadr přes hubu. Mám-li se chránit před nemocnými, nesmím s nimi dýchat společný vzduch! - Podle toho si na hubu vezmu ochrannou pomůcku: FFP 3.
  Jsem-li nemocný, mám sedět na zadku doma a nechodit mezi zdravé lidi. Chodím-li přesto mezi lidi jako nemocný, zasloužím pokutu a trest za roznášení nemoci, leda že bych si ucpal veškeré dýchací cesty protivirovými filtry s filtrovanými výdechovými otvory. A takové masky se nevyrábějí. Proč? V to je jistě úmysl! FFP 3 asi nestačí...

  Vloženo 2.4.2020 18:04:24

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Uvedomuje si autor clanku fakt, ze latkovou rouskou prochazi vydechovany vzduch stejne jako vydechovanym ventilem? Myslim tim konkretne viry, pred kterymi se mame navzajem chranit. Latkova rouska chrani okoli pouze pred kychanim, prskanim a kaslanim. Uplne stejne jako rousky a respiratory s vydechovym ventilkem. Virus projde rouskou uplne stejne, akorat ze ne v rozptylu do dvou metru. Clanek he nepravdivy a autor neinformovany, pokud to tedy nebyl zamer, takto dezinformovat verejnost.

  Vloženo 26.3.2020 13:10:41

 • Zdeněk 

  Reagovat

   

  No objednal jsem si respirátor m3. Od včera se nemají nosit, že výdechovým ventilem vychází kapénky s virem. Stál hafo geld. Vyhodit ? drahé! Tak jsem nad tím ventilkem koumal a koumal, odlepit nejde, zalepit by šel, aby z něj byla defacto rouška, ale dýchání těžší než přez látkovou ropušku. Vetilek je umístněn naštěstí postraně. Tak mě napadlo, obrátit respirátor naruby, přešít gumičku a Heureka. Z výdechového ventilku se stal vdechový. U roušky jde stejně vduch dovnitř po stranách, rouška netěstí i mezi nosem a tvářemi. Mám dvě, jednu jsem si šil sáma jednu rozdávali Jehovisti na náměstí.

  Vloženo 25.3.2020 11:13:00

  • korwin 

   Reagovat

    

   Ten ventil funguje jen při vydechování. Při vdechování se zavře a nic přes něj nejde. Pokud respirátor otočíte, tak ten ventil vám všechny viry bude propouštět dovnitř a nic se nebude filtrovat přes samotný respirátor. Takže to zase otočte a používejte zcela normálně jak se má.

   Vloženo 25.3.2020 17:27:11

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Pokiaľ tu nebude aspoň jeden relevantný vedecký článok, kde sa táto problematika skúmala.. tak si dovolím tvrdiť, že cez boky rúšky sa vydýchne rovnaké množstvo aerosolu ako cez dýchací filter na respirátore..

  Vloženo 24.3.2020 21:07:56

  • Joska pilot 

   Reagovat

    

   Tak to oficiální vyjádření uslyší možná jen vaše děti. Trochu používat selský rozum.
   Ventil je vždy malí a nemá na výstupu žádný výdechový filtr, proč taky, na ochranu okolí nebyl konctruovany , má certifikaci aby chránil uživatele. Praxe je taková že zdravotníci se většinou nakazí jinou cestou a pokud si nedají obyč.roušku přez , nebo alespoň Prušuf štít tak ventil začne fungovat jako tryska s virem . To snad ví každý že výdech malým otvorem urychluje proudění vzduchu!!!

   Vloženo 29.3.2020 12:42:26

 • korwin 

  Reagovat

   

  To je celé strašná hovadina. Respirátor i rouška propouští vir ven, to je jasné. Jde hlavně o to, aby člověk nemohl kejchat a prskat virus přímo do vzduchu na vzdálenost několika metrů. To s rouškou i respirátorem nejde, jelikož je před pusou kus látky a ten přenosu na dálku brání. Ano těsně kolem sebe to budeme šířit vždy, ale lidé by neměli stát hlavami u sebe, ale udržovat od sebe bezpečný odstup. Pokud si někdo naivně myslí, že nějaká šála či doma udělaná rouška ze starejch kraťasů chrání okolí lépe jak respirátor, tak je asi blázen. Pokud se podíváte na zásadní rozdíl mezi respirátorem a roušku, tak zjistíte, že respirátor těsní kolem celého obličeje. Já na tom svém mám dokonce po celém vnitřním obvodu jakousi gumu. Rouška nic takového nemá a není tvarovaná na celý obličej. Jsou tam tedy díry, které vznikají tím, že rouška není přesně natvarovaná na obličej a těmi dírami samozřejmě vzduch uniká.

  Vloženo 24.3.2020 18:38:54

  • Monika 

   Reagovat

    

   Super reakce, konečně někdo přemýšlí.

   Vloženo 26.3.2020 09:23:00

« Novější příspěvky 1 2 3 4  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace