Kdy a kam

  • Novoroční zpívání s Rosťou Homolou

    pondělí 21.1 15:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  • Bookstart aneb S knížkou do života

    pondělí 21.1 9:30 - Tábor, Městská knihovna

    Setkání skupiny rodičů s dětmi.

Zobrazit všechny události
 

Neutrální zóna pomáhá ve Strakonicích alkoholikům

STRAKONICE – V budově v Husově ulici, kde sídlí pobočka Šmidingerovy knihovny, má vypůjčeny prostory společenství Anonymní alkoholici ČR. V lednu to byl rok, co nabízí setkávání lidí, kteří bojují s alkoholismem a jinými závislostmi. Podle starosty Břetislava Hrdličky je to záslužná služba, proto také radní města neměli problém prostory propůjčit. Skupina, která se ve Strakonicích schází, si říká Neutrální zóna. „Je to anonymní, říkáme si pouze jménem, příjmení nikoho nezajímá," vysvětluje koordinátorka Jana, že se identita nezveřejňuje.


Od kdy vlastně ve Strakonicích působíte?

Od loňského ledna. Předtím tu nic takového nebylo. V různých městech v republice už funguje 63 skupin. Setkání se koná každý čtvrtek od 18 do 20 hodin. Má svá ustálená pravidla a trvá většinou hodinu a půl.

Chystáte ve strakonickém regionu otevřít i další skupiny?
Zatím ne. Stabilizace nově zřízené skupiny nějaký čas trvá. Noví členové potřebují získat důvěru v ustálená pravidla, která byla navržena prvními členy Anonymních alkoholiků v Ohiu už v roce 1935. Rozšířila se pak do celého světa a svou neměnností potvrzují svou účinnost. Jednou z hlavních zásad je anonymita. Všichni členové skupiny jsou vázáni mlčenlivostí o tom, kdo skupinu navštívil a také o probíraných tématech. Anonymita je jedním ze základních pravidel. Pokud bychom uvažovali o zřízení další skupiny, pak by to mohla být skupina pro rodinné příslušníky či přátele alkoholiků, kteří si často uvědomují nemoc blízkého člověka dříve než on sám.

Kolik zájemců zatím chodí?
Pravidelně se setkání ve Strakonicích účastní čtyři až dvanáct lidí, ať už alkoholiků nebo rodinných příslušníků. Setkání tady ve Strakonicích jsou otevřená, mohou je navštívit i osoby, které se o problematiku závislosti na alkoholu zajímají. Uzavřená setkání mohou navštěvovat jen alkoholici. Základní preambule Anonymních alkoholiků zní: Anonymní alkoholici je společenství mužů a žen, kteří spolu vzájemně sdílejí své zkušenosti, sílu a naději, že mohou vyřešit svůj společenský problém a pomoci ostatním k uzdravení z alkoholismu.

Může přijít kdokoliv bez předchozího nahlášení? Nebo je nutné zavolat?
Volat není nutné, účastník musí být pouze ochoten a schopen dodržovat pravidla setkání. Například pokud chce promluvit, představí se křestním jménem s dodatkem alkoholik, nikomu neradí, neteoretizuje, mluví výhradně o svých vlastních zkušenostech s alkoholem. Členové skupiny většinou neznají vzájemně svá příjmení, ta se na setkání nesdělují. Jediným požadavkem členství v Anonymních alkoholicích je touha přestat pít.

Vedení města vám vyšlo s výpůjčkou prostor vstříc, starosta má za to, že problém alkoholismu je závažný a propadá mu čím dál více lidí. Souhlasíte?
Jednoznačně souhlasíme. Zrádnost alkoholismu je v tom, že alkohol je u nás jednou z nejrozšířenějších legálních drog, která je většinovou společností tolerována. Člověk, který se z různých důvodů rozhodne odmítat alkohol ve společnosti, získává často status jinakosti. Většina lidí se chce stát součástí společnosti, chce jí být přijímána, proto pije. Problém alkoholismu je podle našeho názoru v tom, že závislost na alkoholu není společností vnímána jako vážná a smrtelná nemoc, která je zařazena v mezinárodní klasifikaci nemocí, stejně jako nádorové, srdeční či jiná onemocnění, ale jako problém, který si způsobil alkoholik sám nedostatkem pevné vůli.

Stoupá tedy podle vašich zkušeností počet těch, kteří své problémy řeší skleničkou?
Ano, stačí se rozhlédnout kolem sebe na různých společenských akcích. Zjistíte, že si mnozí lidé neumí představit, že by se dokázali uvolnit bez alkoholu. Proto nekontrolovaně pijí. Nikdo z nás neví, jakou má jeho tělo toleranci vůči alkoholu, proto se někteří více či méně úspěšně propíjí celým svým životem. Ti méně šťastní, jejichž organismus není schopen alkohol úspěšně zvládat, se dostanou do situace, kdy zjistí, že nemohou žít s alkoholem ani bez alkoholu. Pokud se nerozhodnou podniknout záchranné kroky, skončí jejich životy smrtí nebo šílenstvím. Taková je realita. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace