Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Noční soutěže - už hasiče tolik nebaví, je jich příliš nebo odradil déšť?

Vítězové noční soutěže na Pytláku v Milevsku - hasiči z Božejovic a jejich podpůrný tým. , Autor: Ivo Bukač

Vítězové noční soutěže na Pytláku v Milevsku - hasiči z Božejovic a jejich podpůrný tým.     Autor: Ivo Bukač

MILEVSKO / BOJENICE - V sobotu 21. července se potkaly dva termíny hasičské noční soutěže v milevském regionu a obě soutěže zaznamenaly propad v počtu soutěžních týmů. Víc to postihlo soutěž na milevském Pytláku, kam přijely soutěžit jen tři týmy. Čtyři další přihlášené s omluvou nebo bez ní nedorazily, čehož se pořadatelé po odpoledním přívalovém dešti trochu obávali. Soutěž v nedalekých Bojenicích měla slušnou účast - deset soutěžních mužských týmů, dva mimo soutěž a pět ženských. I tak je to ale úbytek proti úvodním letům. Bojenická noční soutěž má tradici už od roku 2011 a například v roce 2013 tu nastoupilo 21 mužských a 8 ženských týmů. Závodníci v požárním sportu tvrdí, že soutěží je velmi mnoho. Ti nejlepší běhají Jihočeskou ligu, Táborskou hasičskou ligu, Pelhřimovskou ligu, Šumavskou nebo Brdskou. Prakticky každý letní víkend. Jen největší nadšenci - jako třeba právě účastníci noční soutěže na Pytláku, si ještě přidají nějakou noční porci navíc.

Na lesní koupaliště Pytlák v Milevsku, kde spolek Racing rescue pořádal noční soutěž O pohár jihočeských týdeníků, dorazily ze sedmi přihlášených tři týmy - hasiči z Božejovic, kteří už měli v nohách denní soutěž Táborské hasičské ligy ve Strmilově, sympaťáci z Pasek, věrní této soutěži, kteří závodí ve třídě open silných mašin okresní pohárové soutěže, a obhájci loňského prvenství ze středočeské Mokřice. Ti zvládli po soutěži na Pytláku ještě přesun do nedalekých Bojenic, kde vystoupili mimo soutěž, a v neděli už zase startují na Brdské lize. 

V Milevsku se vzhledem k malému počtu týmů dohodla dvoukolová soutěž, obě kola vyhráli borci z Božejovic. Spravili si tak po sobotní smůle na Táborské lize chuť a náladu, odvezli si putovní pohár i 30 litrový sud strakonického Dudáka. V obou kolech zaběhli Božejovičtí i ve tmě šestnáctku, lepší čas dali napoprvé - 16.54. Nejrychlejší byl ale levý proudař Jan Mácha, který v obou kolech sestříkal terč v naprosto identickém čase 16.43. Tím vyhrál cenu pro nejrychlejšího proudaře. Druhé místo obsadila Mokřice časem 19.50 z prvního kola. Kluci úplně spokojení nebyli, ale koneckonců šlo jen o trénink na nedělní brdské klání...

Třetí příčka patřila Pasekám, které naopak ve druhém kole čas zhruba o vteřinu vylepšily na 21.06. V soutěžním zákulisí měly fanynku, která navrhovala několik dalších kol, jimiž by se Paseky určitě postupně zlepšily až na patnáctku, anebo žádala vyhlásit aspoň cenu pro největší sympaťáky. V novinách ji odtajníme. I druzí a třetí v pořadí si odvezli diplomy a strakonické pivo, malý soudek čekal i na nejrychlejšího proudaře. Pořadatelé poděkovali týmům, že si na pláž Pytláku přijeli zazávodit. 

Fotoobjektiv Jihočeských týdeníků se poté přesunul do Bojenic, kde se obvykle běhalo přes půlnoc, ale i tam už vzhledem k nižší účasti bylo dozávoděno. Stihli jsme závěrečný nástup a vyhlášení výsledků. 

V ženské kategorii obhájily loňské prvenství hasičky z Oltyně (26.83), na které velmi dlouho nikdo neměl ani mezi mužskými týmy. Nakonec se přece jen našli vítězové z Jestřebic (22.40) a druzí z Mirovic (23.34), kteří byli rychlejší než oltyňské ženy. Pohár za druhé místo braly ženy z Křenovic, několikanásobné vítězky této bojenické soutěže v minulých ročnících, třetí byly hasičky z Podolí I. Čtvrté místo patřilo ženám z Přeborova, páté Mirovicím za neplatný pokus. 

Muži z Jestřebic dostali pohár do trvalého držení, protože během sedmileté historie tohoto klání od roku 2011 (ročník 2015 se nekonal), už vyhráli potřetí. Hlavní partner a také moderátor této soutěže, předseda Zemědělského družstva z Bernartic Pavel Novotný přislíbil koupit na příští rok pro vítěze pohár nový. Druhé místo obsadili muži z Mirovic, třetí byla Písecká Smoleč, čtvrté Záboří, páté Chřešťovice, šestý Přeborov, sedmé Zběšičky, osmé Bernartice a následovaly Bojenice a Cigler team s neplatými pokusy. 

Hasiči z Mokřic, kteří běželi mimo soutěž, by se svým časem 23,98 skončili třetí. Nebyli však do soutěže písemně přihlášeni předem, což bylo podmínkou. Mimo soutěž vystoupili ještě veteráni ze Svatkovic a i ti noční útok zvládli. 

Specialitou bojenické soutěže je také oceňování týmů, které se nejvíc přiblíží ke čtyřiceti vteřinám, což bylo Záboří. Ve stanu pak pokračovala s kapelou zábava hasičů, kteří se rádi vidí pospolu právě v Bojenicích, kde pro ně soutěž připravuje Aleš Kroupa se svým bojenickým týmem. 

Fotografoval Ivo Bukač. 

Diskuse k článku - 44 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • pavel 

  Reagovat

   

  Když občas sleduji ty dohady mezi členy SDH, tak přemýšlím, jak by se asi chovali tihle lidi při opravdovým zásahu. Mimochodem, tahle cvičení jsou nesporně pro mnoho malých obcí kulturní akcí, kluci a holky si zaběhaj, vypije se nějaké pivo, zahraje místní kutálka a někde i prase zapíchnou. Když pak ale sleduji zásahy u požárů, bývají tam mezi hasiči SDH spíše starší chlapi, kteří jsou na vsi k dispozici a jsou ochotní na zásah jet. Ono by se taky těm atletům asi špatně hasilo v těch upnutých elasťákách stylu "Harapes".

  Vloženo 24.7.2018 13:39:01

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Máš pravdu Pavle, tato debata je založena pouze na hlouposti, závisti a nenávisti. Kdo zná lidi kolem Racing Rescue ví že nemají problém nabídnout pomocnou ruku jiným sborům a pomoci jim viz. Běleč, Protivín, Týn nad Vltavou, případně další sbory ve středních Čechách. Spolupracuje s nimi i OSH Písek, organizují finále krajského poháru TFA Jiřího Žižky. Nejlepší na tom je, že se nikam necpali, zkrátka se vypracovali a nyní je tyto organizace sami oslovují.To je to co pana Kroupu štve, protože jemu se nic takového nepodařilo.

   Vloženo 24.7.2018 13:58:49

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    je zajímavé že Racing Rescue nejezdí k žádným zásahů v rámci milevského okrsku....

    Vloženo 24.7.2018 19:38:49

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     co by tam taky dělali :-D

     Vloženo 26.7.2018 13:50:39

   • stračena z JZD 

    Reagovat

     

    No právě ,já znám lidi kolem Racing Rescue.

    Vloženo 25.7.2018 20:30:47

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   U hasičů sloužím celý život, vždycky panovala rivalita, mezi stanicemi, mezi směni, mezi dobráky ale nikdy! nikdy! Nenávist tak jako v příspěvcích níže. Kdo takovou nenávist šíří nemá u hasičů co pohledávat.Kazdy kdo je ochotný urvat kus ze svého života a obětovat ho pro druhé, třeba organizováním soutěži a výcviku pro hasiče, zasluhuje si respekt.V dnešní uspěchané době se jen těžko hledají takový lidé.

   Vloženo 24.7.2018 14:58:24

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    hm to já zase viděl zase vždy rivalitu jen mezi dobrákama, mezi stanicemi hzs určitě nee

    Vloženo 24.7.2018 19:46:35

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Ano ano, na krajskych

     Vloženo 24.7.2018 19:49:50

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Ano ano, na jaké koliv krajské soutěži HZS je to evidentne vidět. Uzemka jako Písek, Strakonice kde "mokrý" z CePeeSek špačkuji že kolegové na detašacich mají veget protože maximálně 180 výjezdu do roka viz. Milevsko a Blatná to bych mohl pokračovat od Aše až po Ostravu.

      Vloženo 24.7.2018 19:58:14

      • anonymní čtenář 

       Reagovat

        

       ono právě třeba ty Strakonice mají výjezdů kolem 450 ale slouží jich tam 3x tolik než v Blatný, takže veget je všude

       Vloženo 24.7.2018 20:02:00

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Hele mě to vysvětlovat nemusíš. Jen jsem ti dával názorné příklady rivality mezi stanicemi HZS které zůstávají pohou rivalitou a to ještě pod střechou. Nikdy to zatím nepřerostlo v humus a kydání hnoje jako je tomu nyní zde.

        Vloženo 24.7.2018 20:54:58

 • Aleš Kroupa 

  Reagovat

   

  K příspěvku p. Kolářové. Řekl jsem to při rozhovoru, kdy jste po mě chtěla prohodit termín.
  K příspěvku pana Tomana: Raději se vyjadřovat nebudu, protože pan Toman "neprohrává".

  To je vše. Pište si co chcete, ať se náhodný čtenář Vašimi příspěvky pobaví.

  Přeji hodně zdaru.

  Vloženo 23.7.2018 19:47:53

  • čtenář milevských novin 

   Reagovat

    

   Pan Kroupa hasičině rozumí jako koza petrželi a sere se dotoho na co vůbec nemá. Měl by se nad sebou zamyslet. Raději místo toho vysedávání u internetu a psaní nesmyslných článků na internet by si měl přečíst pravidla a směrnice v oblasti požární ochrany a požárních útoků.

   Vloženo 23.7.2018 20:08:39

   • také čtenář 

    Reagovat

     

    Mylí čtenáři nesmysly čtu o dva příspěvky níže a na stránkách Racing rescue.

    Vloženo 23.7.2018 22:47:01

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     přesně tak!!

     Vloženo 24.7.2018 12:41:34

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Táhni do hajzlu Čando, nechtěj aby jsme tu začali rozebírat vazby

      Vloženo 24.7.2018 13:38:23

  • hasic 

   Reagovat

    

   Pane Kroupa mam dotaz? Kolik mate odběháno vy v požárním sportu mam na mysli celkovy pozarni sport a jak dlouho jste clenem SDH? a kolik jste projel soutezi??? kdyz tomu tak rozumite ????

   Vloženo 23.7.2018 21:26:28

   • Aleš Kroupa 

    Reagovat

     

    Od roku 1986 do roku 1990 jsem byl členem SDH Protivín, poté jsem byl v SDH Podolí I a od roku 2001 jsem v SDH Bojenice. Během celkového působení jsem se zúčastňoval soutěží mládeže, dorostu i dospělých, včetně krajských soutěží. Nyní působím na úseku výchovy mladých hasičů v SDH Bernartice. Mám zkoušky jak na rozhodčího mládeže, tak dospělých.

    Vloženo 24.7.2018 08:29:22

 • náhodný čtenář 

  Reagovat

   

  Pěkný sci fi román.

  Vloženo 23.7.2018 18:13:27

 • Marek 

  Reagovat

   

  nočními útoky „O pohár Jihočeských Týdeníků“ máte problém a řešíte je od samého vzniku! Osobně si myslím že je v tom pouze Vaše uražená ješitnost, protože paní Kolářová tehdy uvedla, že se jedná o první soutěž tohoto druhu v regionu (okrsku) Milevsko. A měla pravdu, protože Bojenice jsou v regionu (okrsku) Bernartice. Již tenkrát jste na to reagoval dost jízlivě svým příspěvkem do vydání MN. Smiřte se prosím s tím, že nemáte patent na rozum a již vůbec ne na noční požární útoky.
  Váš výrok o tom že jste dlouho dopředu oznámil, resp. vzkázal přes paní Kolářovou že s termínem NEUHNETE, je pouze projev Vaší arogance. My jsme měli alespoň snahu program přehodit z Pá na So, což ovšem již nebylo možné.
  Na závěr bych Vás chtěl požádat, aby jste se vyhnul hodnocení soutěží ve vyprošťování kterým evidentně nerozumíte, opět tím plivete na práci řady lidí! Nechte to prosím na profesionálních rozhodčích, kteří mají díky bohu na věc jiný názor
  S pozdravem M.Toman

  Vloženo 23.7.2018 17:02:11

 • Marek 

  Reagovat

   

  Ve Vašem příspěvku si dost protiřečíte, především tím že Vás JÁ a „moje“ akce vůbec nezajímají.
  V prvé řadě to nejsou „moje“ akce, ale akce organizace, na kterých pracuje celá řada jak dobrovolných, tak profesionálních hasičů, lidí ze zdravotnictví, od Policie, přes různé právnické osoby až po lidi kteří nemají s hasiči nic společného a jen chtějí pomoci (viz. akce Pytlák žije!)
  Každopádně vím moc dobře že Vás naše akce zajímají a to až moc! Často jste je v minulosti řešil zde v anonymních diskuzích, nebo na schůzích vašeho okrsku. Moc dobře vím, že Vám vadí podpora města Milevska, to že jsme za poslední rok pořádali TŘI akce pod záštitou Hejtmana/ky Jihočeského kraje, to že jsme v loňském roce (a letos budeme opět) spoluorganizovali Krajskou soutěž v požárním sportu (TFA), že prostě ne každý sdílí Váš názor, ne každý se sníží k tomu co děláte Vy a že prostě máme své fanoušky!

  Vloženo 23.7.2018 17:01:09

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace