O sdílené auto mají Písečtí zájem. Projekt bude pokračovat
PÍSEK – Sdílený elektromobil bude v Písku fungovat i nadále. Rada města schválila pokračování projektu na další rok, a to do srpna 2027. Navazuje tak na pilotní provoz, který byl spuštěn v srpnu loňského roku a během několika měsíců si získal stovky uživatelů.
Projekt kombinuje služební využití vozu pro potřeby města s možností pronájmu veřejnosti. Elektromobil si mohou registrovaní uživatelé rezervovat prostřednictvím mobilní aplikace, která umožňuje také odemykání vozidla, platby nebo evidenci jízd.
Podle statistik od září 2025 do května 2026 využili občané sdílený vůz 241krát. V komerčním režimu bylo zaznamenáno 682 hodin rezervací a téměř 27 tisíc ujetých kilometrů. Celkem se do služby zapojilo 196 aktivních uživatelů. „Máme registrovaných téměř dvě stě komerčních uživatelů a auto od září najelo více než 36 tisíc kilometrů. Z čísel je vidět, že si služba našla své místo a lidé ji využívají,“ uvedla místostarostka Petra Trambová.
Celkově bylo během pilotního provozu evidováno 356 zápůjček a více než 1 600 hodin rezervací. Součet služebních i soukromých jízd představuje nájezd přes 36 600 kilometrů. Podle orientačních výpočtů tím došlo k úspoře přibližně 5,9 tuny emisí oxidu uhličitého oproti provozu běžného automobilu se spalovacím motorem.
Sdílený elektromobil využívají nejen občané, ale také zaměstnanci města a jeho organizací. Nejčastějšími cíli soukromých cest jsou České Budějovice, Praha nebo Plzeň. „Je to poměrně oblíbená služba. Lidé auto využívají na pracovní cesty, výlety i studijní účely. Výhodou je jednoduché ovládání přes mobilní telefon a také to, že se město nemusí starat o provozní servis vozu,“ doplnila Trambová.
Provoz platformy zajišťuje společnost e-community solutions, která poskytuje kompletní technologické i provozní zázemí. Součástí služby je zákaznická podpora dostupná nepřetržitě, pravidelný úklid vozidla, řešení pojistných událostí, online platby i monitoring provozu. Společnost zajišťuje i náhradní vůz v případě, že ten současný se porouchá nebo nabourá. Město se proto rozhodlo zachovat dosavadní model a pokračovat ve spolupráci se stávajícím provozovatelem. Důvodem je především návaznost na již fungující systém, využití zavedené aplikace i zkušenosti uživatelů.
Vedení města navíc do budoucna nevylučuje další rozvoj sdílené mobility. „Uvažujeme, že by v budoucnu mohl přibýt ještě druhý vůz, například plug-in hybrid s větším nákladovým prostorem. Takové auto by mohly využívat městské organizace i veřejnost pro převoz objemnějších věcí,“ naznačila místostarostka. Pokračování projektu schválené radou města tak zajistí, že služba Peoplecar zůstane obyvatelům Písku k dispozici minimálně do srpna příštího roku.

Diskuse k článku