Obyvatelé Slavonic v referendu rozhodnou o osudu stromů v aleji i na náměstí


Město připravuje revitalizaci zeleně už přes deset let. Podle místních obyvatel se studie projednávala v roce 2018, další informace se pak objevili až na začátku letošního roku, když už byla část stromů pokácena. Město chtělo vykácet 250 stromů a na jaře jich 330 nových zasadit. To se ale nesetkalo s ohlasem části obyvatel. Nastaly protesty a návrhy na vytvoření ankety na sociálních sítích o tom, co si lidé přejí. Protože se proti kácení postavili i lidé, kteří ve Slavonicích trvale nebydlí, ale mají tu jen rekreační objekty, uložili zastupitelé radě města připravit do podzimních voleb referendum, které nezaujatě ukáže názor místních obyvatel.
„Město Slavonice zadalo zpracování projektové dokumentace obnovy zeleně na svém území a zahájilo kácení. To vyvolalo na začátku letošního roku odmítavé reakce části veřejnosti, která se se záměrem neseznámila nebo na něj změnila názor. Nejvíce se diskutovalo o březové aleji v parku, která měla být naráz nahrazena novými stromy. To ale nyní není na základě rozhodnutí odboru životního prostředí v Dačicích možné. A proto, že projekt vyvolal bouřlivé diskuse, rozhodli jsme se zjistit stanovisko obyvatel prostřednictvím referenda,“ uvedl starosta Hynek Blažek.
Na dnešním jednání zastupitelé schvalovali kromě definitivního vyhlášení referenda i přesné znění otázek. „Otázky budou dvě. Jedna zní, zda obyvatelé města upřednostňují jednorázovou náhradu šesti kusů sakur na náměstí Míru novými hlohy před postupným nahrazováním dožilých sakur hlohy. Druhá pak, zda upřednostňují zadání zpracování variant rychlejší celkové obnovy stromořadí v parku, v souladu se zájmy ochrany životního prostředí, před možností nechat alej dožít v rámci běžné údržby,“ dodal starosta s tím, že náklady na referendum budou přibližně 35 tisíc korun.
Součástí usnesení je také vyčíslení nákladů na realizaci jednotlivých variant. Ty je možné odhadnout jen velmi rámcově a předběžně. Cena na údržbu a řez sakur se v prvním roce odhaduje na 20 až 2 tisíc korun, každý nově vysazený hloh vyjde na 10 tisíc. Cenové nároky na dožití bříz v prvním roce jsou odhadovány na 150 až 380 tisíc korun, bezpečnostní řez vyjde na padesát tisíc. K tomu všemu je třeba připočítat i vedlejší náklady, jako dopravu, odstranění odpadu, vykopání pařezů a podobně. Kompletní obnova může vyjít na 400 až 700 tisíc korun. „Přesné náklady na obnovu za deset až patnáct let ale nemůžeme nyní znát, ceny se mění,“ poznamenal Hynek Blažek.
A v tomto duchu se nesla i diskuse obyvatel, podle kterých jsou částky nadsazené. „Odborníci, kteří vzali v úvahu ceny odpovídající přiměřeným nákladům na tuto realizaci, říkají, že posudek města počítá s dvojnásobkem těchto nákladů. Je tam tedy problém s cenou, která by určitě dvojnásobná být neměla. Je tam i řada dalších chyb, to ale není tady nutné probírat, seznámíme vás s nimi písemně,“ řekla obyvatelka města Martina Havlíčková.
Starosta odvětil, že nyní jde opravdu jen o odhady, protože tržní ceny se mění tak rychle a nikdo neví, za kolik peněz se zakázky případně vysoutěží. Podle něj je důležitější obsah referenda než čísla, za které se někdy něco bude dělat. „Myslel jsem si, že se budeme bavit o tom, co je obsahem referenda. A nebudeme se tu věnovat slovíčkaření. Co bude s březovou alejí? Protože ta jednou odumře, a co s tím pak chcete dělat,“ zeptal se starosta.
Martina Havlíčková uvedla, že podle odborníků je alej v dobrém stavu a byla by škoda ji pokácet. „Navrhli, aby byla ošetřena a pokračovala její pravidelná údržba, která je dosud zanedbávaná. Udržitelnost aleje je minimálně deset let, tak bychom ji teď kácet neměli. Už tak se pokácelo hodně stromů. Bylo by dobré, aby se zvolnilo a udělalo vše proto, by stromy byly zachovány,“ řekla. Na otázku, co ona osobně by si tam po deseti letech, až alej doslouží, představovala, neodpověděla.
Zastupitelka Alena Novotná uvedla, že jí je líto každé koruny vynaložené nad plán v rámci minimálně desetileté údržby staré aleje, protože ve městě je plno jiných objektů, o které je také důležité se postarat. Obyvatelka města Svatava Forbelská připomněla, že při první studii se nemluvilo o tak masivním kácení. Zmínila také, že posudky města od jednoho odborníka si protiřečí, jednou stromy označí jako vitální, jednou jako v havarijním stavu, jednou vhodné k postupné obnově. Radní Miroslav Kašpar odvětil, že nic takového není pravda.
Zastupitel Jiří Pšenčík odvětil, že sice pracuje v jiném oboru, ale také tam existuje na jednu akci několik různých posudků. „Nastudoval jsem si literaturu o břízách od nezávislých lidí, kteří nemají se Slavonicemi nic společného, a musím říct, že náš posudek se s nimi shoduje minimálně z devadesáti procent. Musíme pracovat koncepčně a nečekat, až to tam začne padat. Používat rozum a myslet i na naše děti,“ zmínil.
Diskusi, která k ničemu nevedla a netýkala se právě projednávaného bodu, starosta Blažek ukončil a zastupitelé o referendu a otázkách v něm hlasovali. Pro zvedlo ruku všech třináct přítomných představitelů města. Referendum o osudu sakur a bříz ve Slavonicích tak společně s volbami do Poslanecké sněmovny proběhne v pátek 8. a v sobotu 9. října. Podle jeho výsledku pak bude město podnikat další kroky.
Diskuse k článku