Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Michail Bulgakov - Mistr a Markéta

  středa 19.2 19:30 - Městské divadlo, o.p.s., Český Krumlov

  Divadelní představení.

 • Jak se dělá tanečník

  středa 19.2 10:00 - Milevsko, KD

  Baby balet Praha.

Zobrazit všechny události
 

Od ledna ze škol musí odejít tisíce nekvalifikovaných učitelů

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Zhruba dva tisíce učitelů bude muset opustit školu kvůli nedostatečné odbornosti, alespoň tak to stojí v novém zákoně o pedagogických pracovnících. Každý učitel musí mít minimálně pedagogickou kvalifikaci nebo přímo pedagogické vzdělání, jinak nemá na škole co pohledávat. Kolik učitelů bez odborné kvalifikace působí na jihu Čech a čekají na úřadu práce učitelé s odborným vzděláním, aby nahradili nekvalifikované?

 

„Veškerá šetření, tedy kolik učitelů bude muset odejít z práce, budeme provádět v únoru,“ slibuje mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. K dispozici jsou však data z února 2014, kdy celkový počet učitelů v Jihočeském kraji činil něco málo přes devět tisíc. „Z toho podíl učitelů bez odborné kvalifikace na celkovém počtu učitelů v Jihočeském kraji je 8,3 %, přičemž studujících učitelů byly 2,4 % a těch, kteří se k vlastnímu studiu nechystali, bylo 3,5 %,“ vypočítává Bílá.

Učitelé musí začít studovat anebo nadobro odejít ze školství. Ředitelé škol by si od ledna měli začít aktivně hledat kvalifikovanou náhradu pomocí výběrového řízení anebo se zeptat na úřadu práce. „Jestli jsou evidovaní učitelé na úřadu práce kvalifikovaní nebo nekvalifikovaní, to z čísel nedokážeme říci,“ odpověděl nám Jiří Beran, analytik trhu práce z Českých Budějovic. „Na úřadu práce jsme nicméně na konci listopadu měli v evidenci 79 učitelů za Budějovicko. Jenže ne všichni z nich mohou být potenciální kvalifikovanou náhradou do škol, někteří z nich se již tomuto oboru nechtějí věnovat, to se ze statistik nedá odhadnout,“ dodává.

Povinnou pedagogickou průpravu zákon odpouští jen v případě učitelů, kteří vykonávají povolání minimálně dvacet let a dosáhli věku 55 let nebo u trenérů s polovičním úvazkem, jak potvrzuje Klára Bílá z ministerstva školství. Jak to bude s osudem 17 tisíc nekvalifikovaných učitelů z celé republiky, se ukáže až časem.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • hele 

  Reagovat

   

  Jj, Houba neučil. Houba vykládal v hodinách matematiky pouze o budhismu.

  Vloženo 7.1.2015 18:25:17

 •  

  Reagovat

   

  Doufám, že se to netýká Houby. Snad přestal "učit" :D už dřív.

  Vloženo 6.1.2015 21:09:46

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace