Otužilci podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou ponořením do Malše

„Do ledové vody sestoupíme z pravého břehu řeky Malše u Malého jezu v Českých Budějovicích a všechna pozitiva otužování otestujeme na vlastní kůži. Otužování pacientům doporučujeme, protože se jim vyplaví tolik endorfinů, že se budou smát od rána do večera,“ říká Věra Švábová, předsedkyně organizace Roska České Budějovice a ředitelka Rehabilitačního Centra Rosky České Budějovice.
Pravidelný pohyb je pro pacienty s roztroušenou sklerózou velmi důležitý. Společně obvykle cvičí jógu nebo chodí plavat. Kvůli koronavirové pandemii ale museli řadu těchto činností omezit. „Určitě si všímáme menší motivace cvičit individuálně oproti skupinovým lekcím nebo výletům. Proto jsou podpůrné akce tolik důležité. Věřím, že dodají řadě pacientů elán ke cvičení,“ vysvětluje fyzioterapeutka Edita Strusková.
Roska České Budějovice proto pro pacienty připravuje také návodná videa jak cvičit. Zaměřují se především na tzv. Feldenkraisovu metodu. „Jedná se o alternativní cvičební metodu, která má za cíl zlepšit sebeuvědomění pohybem, a tím zefektivnit propojení mezi mozkem a tělem,“ popisuje Švábová.
Cvičící videa i otužování v řece Malši jsou součástí programu letošního maratonu MaRS pro pacienty s roztroušenou sklerózou, který v tomto roce probíhá kvůli protiepidemickým podmínkám ve speciálním režimu. „Letošní ročník je vzhledem k protiepidemickým opatřením hodně odlišný. Nese se v duchu procházek a individuálního cvičení na předem připravená videa, protože nemůžeme sportovat ve skupinách. Cílem je pacienty s roztroušenou sklerózou povzbudit, aby neklesali na mysli a nerezignovali na pohyb, který je pro jejich zdraví tolik důležitý,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.
Loni se v Českých Budějovicích akce MaRS zúčastnilo více než 90 lidí. Celkový výtěžek 8808 korun z dobrovolných příspěvků putoval na rehabilitační pomůcky pro pacienty, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají. Součástí letošního 10. ročníku MaRS byla i krokovací soutěž Seven Summits pro RS – účastníci měli během sedmi týdnů zdolat nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. Aby horu zdolali, museli ujít takovou vzdálenost, kolik daná hora měří. Účastnit se mohli nejen pacienti s roztroušenou sklerózou, ale také jejich blízcí.
Diskuse k článku