Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Generálka na mistrovství Evropy se vydařila

 Autor: Pavlína Soukupová

    Autor: Pavlína Soukupová

JESTŘÁBÍ – Již tradiční závod – The Crown cup byl letos povýšen na Mezinárodní mistrovství České republiky a zároveň mu byl mezinárodní asociací přidělený status Evropského poháru. Závodníci tak měli možnost srovnání s evropskou špičkou a pořadatelský tým jedinečnou příležitost vychytat nedostatky pro příští rok, kdy se bude pořádat mistrovství Evropy.

 

Jak uvedl předseda ALT RS Václav Brabec, v sobotu na ranním briefingu upozorňoval hlavní rozhodčí závodu Radim Vašík na střední vítr, který neměl být  směrově stálý. To se také vyplnilo. Závodníci vypluli na vodu a podařilo se uskutečnit pouze jednu rozjížďku pro obě třídy.

 „Ve třídě RS Feva jí opanovala britská posádka Jack Lewis-Lucas Marshall a ve třídě RS700 Milan Hájek. Poté závodní komise rozhodla o návratu na břeh, aby zde závodníci vyčkali na příznivější podmínky. Krátce po druhé hodině se posádky vydaly opět na vodu. Na okruhu Alfa, kde závodila lodní třída RS Feva, se podařilo uskutečnit opět jednu, avšak velmi větrnou, rozjížďku, ve které paradoxně dominovaly české posádky. Další rozjížďka musela být přerušena kvůli velkým změnám větru. Na okruhu Bravo, který byl určen pro lodní třídu RS700 a Devoti-one, vytěžili z podmínek maximum a podařilo se jim uskutečnit ještě další dvě rozjížďky. V neděli byla situace o poznání jiná než v sobotu. Oblačnost se nad ránem protrhala, nicméně s větrem to bylo horší. Slabý západní vítr do šesti uzlů nebyl pro závodní komisi tím, do čeho chtěla lodě poslat, a tak rozhodla o odložení startu. Pro všechny sportovce bylo připraveno ovocné občerstvení, aby mohli doplnit energii na odpolední rozjížďky. Ve dvanáct hodin se vítr stabilizoval, a tak barevné gennakery opět zaplnily lipenskou hladinu. Střední jihozápadní vítr o síle 8 až 18 uzlů dovolil uskutečnit čtyři rozjížďky. Ve třídě RS Feva došlo i k opakovaným startům, s čímž si opět nejlépe poradila britská posádka, která se hattrickem jedniček a závěrečným druhým místem zařadila do čela průběžného pořadí. Velký boj sváděly také posádky Čermák-Košťál s posádkou Dobrý-Dobrá o národní titul. Pozadu však nezůstávala ani dívčí posádka Keblová-Páleníčková, která si důrazně vyžádala pozornost svými výkony. I v nižší části výsledkové listiny si každý našel „toho svého“ soupeře. V lodní třídě RS700 jsme mohli pozorovat lítý boj mezi Davidem Křížkem a Milanem Hájkem. Nedělní večer byl zakončen rautem, tombolu a byl připraven i „fotokoutek“, kde si každý mohl vytvořit památku.V pondělním větrném ránu všichni plní očekávání vyrazili na vodu do posledních bojů o mistrovský titul. V lodní třídě  RS700 David Křížek zazářil dvěma vítězstvími a obrátil tak vývoj závodu na svou stranu. S finálovou rozjížďkou si ovšem lépe poradil Milan Hájek, a tak obhájil titul Mistra České republiky. Musíme však dodat, že i jeho loňský titul byl na shodu bodů s Davidem Křížkem jako letos. S radostí tak musíme konstatovat, že oba závodníci patří ke světové špičce této lodní třídy. V lodní třídě RS Feva opět dominovala britská posádka. Dala o sobě vědět i litevská posádka, která se blýskla dojezdy v top 5. „Voda vřela“ zejména v dívčí kategorii, kde každý bod rozhodoval v boji o medailovou pozici. Po třech rozjížďkách bylo rozhodnuto o vítězích a závodníci začali sklízet lodě.  Ačkoliv každý den spadlo v průměru pět milimetrů srážek, foukalo od 0 do 20 uzlů a sluníčko se ukázalo jen na chvilku, závodníci se vždy vraceli s úsměvem na tvářích, a to je jeden z důvodů proč závody pořádáme. Závody ale nejdou dělat bez přispění sponzorů,“ informoval Václav Brabec.

 

Celkové výsledky RS Feva (34 posádek):

1. Jack Lewis-Lucas Marshall (GBR)

2. Jakub Dobrý-Tereza Dobrá (CZE)

3. Jaroslav Čermák-Petr Košťál (CZE)

 

Dívky RS Feva (7 posádek):

1. Lucie Keblová-Aneta Páleníčková (CZE)

2. Anna Milerová-Klára Houšková (CZE)

3. Mette Rijk-Merle Lowwinger (NED)

 

Junioři RS Feva (3 posádky):

1. Jack Lewis-Lucas Marshall (GBR)

2. František Viták-Matyáš Páleníček (CZE)

3. Karolína Vymazalová-Nela Viščorová (CZE)

 

Celkové výsledky RS700 (16 posádek):

1. Milan Hájek (CZE)

2. David Křížek (CZE)

3. Adam Plhoň (CZE)

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace