Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Hasiči zasahovali o prodlouženém víkendu u desítek případů požáru

Požár stodoly v Kovářově , Autor: HZS

Požár stodoly v Kovářově     Autor: HZS

JIŽNÍ ČECHY – Horké a suché počasí o prodlouženém víkendu zaměstnalo hasiče. Museli vyjíždět ke čtyřem desítkám požárů, které bylo nutné zkrotit. Za pátek evidují 7 požárů a za sobotu 5. Další dny se hasiči doslova zapotili u třinácti požárů a v pondělí dokonce u sedmnácti.

 

V pátek odpoledne například museli hasiči vyjet k požáru na Dobrou Vodu u Českých Budějovic. „Hořelo zde 22 okrasných tújí, které tvořily živý plot u rodinného domu v ulici K Lusnému. Požár hasiči uhasili během půl hodiny. Příčinou jeho vzniku byla nedbalost při spalování odpadu,“ popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Les vzplál o hodinu déle u Senožat ve směru na Radětice v katastrálním území Haškovcovy Lhoty. „Požár zasáhnul lesní hrabanku, dubové nálety a přibližně 20 borovic na ploše 1 200 m2. V době příjezdu táborských profesionálů byl již pod kontrolou bechyňských hasičů,“ vysvětluje Vendula Matějů.

V sobotu likvidovali profesionální a dobrovolní hasiči u Bechyně požár hrabanky a suchých stromů. Samotná likvidace ohně trvala bezmála hodinu, oheň zasáhnul porost ve skalní stěně v těžko přístupném místě. Výhodou při tomto velmi náročném zásahu bylo, že požár se ve skalách nemohl dále šířit, a tak nevznikla žádná škoda.

Pořádně se hasiči zapotili v Kovářově, kde hořela stodola o nedělním odpoledni. Operační důstojníci zde vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. „Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice Milevsko, poplach byl vyhlášen dobrovolným jednotkám obcí Kovářov, Lašovice, Hrejkovice, Kostelec nad Vltavou a Milevsko. K hořící stodole se do Kovářova postupně dostavily osádky více než deseti požárních automobilů. Požár zasáhnul stodolu o půdorysu 20 x 8 metrů, plameny zničily především střechu včetně krovu. Uvnitř stodoly nikdo nebyl,“ upřesňuje Matějů. Likvidace požáru trvala jednotkám několik hodin. Vyšetřovatel HZS ve spolupráci s Policií ČR stanovil výši vzniklé škody předběžně na 250 000,-, jako příčina vzniku požáru bude pravděpodobně stanoven atmosférický výboj – blesk.

„Veselo“ bylo také v Čichticích na Strakonicku. Tady hořel v neděli balíkovač slámy. Příčinou vzniku požáru byla technická závada – přehřátí stroje. „Když vodňanská jednotka k požáru přijela, zasahovali zde již dobrovolní hasiči obce Bavorov. Velitel bavorovských hasičů sdělil, že řidič traktoru, jakmile požár zpozoroval, ihned balíkovač od traktoru odpojil a pokusil se požár uhasit pomocí přenosného hasicího přístroje. Zabránil tak dalšímu rozšíření požáru, ale ne úplné uhašení to nestačilo. To provedla bavorovská jednotka pomocí vysokotlakého proudu,“ popisuje zásah Matějů.

Velký počet požárů museli dostávat pod kontrolu hasiči také v pondělí. U Drahova byl například ohlášen požár lesa. Oheň zasáhl lesní hrabanky a deset borovic na ploše zhruba 10 x 30 metrů. Za necelou hodinu bylo po požáru. Ten způsobil škodu za 7 000,-, hasiči svým zásahem uchránili další majetek za 500 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Po 10. hodině dopolední byl na tísňovou linku 112 ohlášen požár obilí u Ražic. K požáru vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanice Písek a Vodňany, svolány byly jednotky SDH obcí Kestřany, Drahonice a Ražice. Jako posilové jednotky byly povolány dále cisterny jednotek SDH obcí Heřmaň, Protivín a Štětice. Podle původního ohlášení se mělo jednat o požár pěti hektarů obilí. Na základě prvotního průzkumu velitel zásahu nahlásil, že požár zasáhnul přibližně dva hektary vzrostlého ječmene, který se jednotkám podařilo rychle lokalizovat, aby se požár dále nešířil. Požár způsobil zhruba čtyřicetitisícovou škodu

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace