Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Jihočeské obce sekání trávy v neděli nezakazují. Klid má být jen na veřejných prostranstvích

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Hlučná zahradní technika může místní obyvatele i rekreanty dohánět k šílenství. Také v řadě obcí, například ve Středočeském kraji nebo na Vysočině, se k restrikcím vůči vášnivým nedělním zahrádkářům uchýlili. Jenže odepřít lidem výsostné právo k tomu, aby si po nedělním obědě posekali vlastní zahradu? To zřejmě nemusí být ta správná cesta. Alespoň se to tak jeví z vyjádření některých jihočeských obcí, které tento problém nijak neřeší.

 

Inspiraci k omezování nedělních sekáčů trávy převzala Česká republika po vzoru Rakouska a Německa. V dřívějších dobách platilo, že spory sousedů o to, kdy ten druhý může hlučit na svém pozemku se zahradní technikou, řešil soud. „K veřejné vyhlášce tohoto typu jsme zatím nepřistoupili. Podle mě by stěžovatel měl takový problém řešit občanskoprávním soudem. Když štěká sousedův pes nebo hlučí sekačka, těžko to urovná strážník,“ uvedl místostarosta Vodňan Milan Kodádek.

Vůči nedělním sekačům je benevolentní také Jindřichův Hradec. „Občané si mohou sekat trávu, jak potřebují. Nějaké výrazné stížnosti od místních jsme nezaznamenali. Někdo si sice před časem stěžoval, že služby města sekají trávu na veřejných prostranstvích v sedm hodin ráno, ale ve všední den na tom asi není nic špatného. Na víkendový hluk si tu nikdo nestěžuje,“ vysvětlila nám Kateřina Průšová, mluvčí jindřichohradecké radnice.

Žádné stížnosti na nedělní hluk ze zahrádek nejsou ani v Písku, kde tuto problematiku rovněž nemají ošetřenou žádnou obecní vyhláškou. „Stížnosti na hluk zahradní techniky jsou ojedinělé, v tomto roce podle evidence stížností a podnětů OŽP MÚ Písek takový podnět nebyl,“ potvrdila mluvčí písecké radnice Kristýna Barchini.

Pouze velešínská vyhláška o klidu na veřejném prostranství zakazuje v neděli a o státních svátcích do deváté hodiny ranní a od osmnácté hodiny večerní používat hlučnou zahradní či jinou techniku. Jenom však na veřejných prostranstvích. „Diktovat lidem, kdy si na své zahradě mohou posekat trávu, to bychom se přiblížili policejnímu státu,“ sdělil starosta Velešína Josef Klíma s tím, že omezování lidí, co mohou a nemohou dělat na svém soukromém pozemku, nemá obec v plánu. Jihočeské obce se tak zatím nepřidávají k trendu vyhlášek, které zakazují byť jen hluk jdoucí ze soukromého pozemku o nedělích a svátcích přes den.

Jste pro anebo proti takovým restrikcím vůči zahrádkářům?

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace