Mají radní soutěžit o koupi městského majetku? - Jižní Čechy Teď!
21. 4. 2015 9:59

Mají radní soutěžit o koupi městského majetku?

JIŽNÍ ČECHY – Je správné, aby se představitelé města zapojovali do soutěží o koupi městského majetku? V Písku je jedním ze dvou zájemců o koupi bývalé velitelské budovy Žižkových kasáren radní Marek Anděl (Hnutí ANO). Říká, že se o dům uchází jako podnikatel, ne jako radní. O prodeji rozhodnou písečtí zastupitelé na svém čtvrtečním zasedání. Marek Anděl prý hlasovat nebude, přestože mu to zákon umožňuje. Zeptali jsme se několika představitelů měst v regionu, co si o obdobných situacích myslí.




 

„Jde o to, jestli se radní, který městský majetek kupuje, podílel na výběrovém řízení. Pokud ne, tak je zřejmě všechno v pořádku a i takový člověk má nárok se do soutěže o koupi přihlásit. Osobně bych ale do něčeho takového nešel,“ řekl starosta Tábora Jiří Fišer.

 Stejně jasno má o situaci starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka: „Já osobně bych do něčeho takového nešel. Člověk, který jde do voleb, by měl počítat s tím, že bude zastupovat veřejnou správu a měl by si rozmyslet, jestli se takových aktivit účastnit, nebo ne. Nedoporučoval bych to. Rozumím tomu, že si někdo chce přikoupit dva metry zahrádky nebo někde upravit vjezd, ale aby nakupoval ve velkém městský majetek a soutěžil o koupi, to se mi úplně správné nezdá. Zákon to ale nezakazuje. Nese to však s sebou riziko podezření z čehokoliv.“

Oslovení starostové se shodují v tom, že záležitost musí být ošetřena tak, aby se zájemce o koupi z řad představitelů města nedostal k jiným informacím než ostatní. Místostarosta Strakonic Milan Jungvirt podotkl, že pokud vše probíhá standardně a radní se nedostává k žádným informacím například z majetkové komise dopředu a pokud se k němu přistupuje jako ke každému jinému zájemci, tak problém nevidí. „Ale hrozí nebezpečí, aby se skutečně nedostal k těm informacím dřív. To je třeba ze strany radnice ošetřit. I pro zastupitele platí zákony. Musí rozhodně nakupovat za stejných podmínek jako ostatní, nesmí být zvýhodněn.“

Podle starosty Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy se hranice vnímání toho, kdo se dostává do možného střetu zájmů, v Česku značně posunula. „Řeknu to asi takhle. Když je ministr financí tohoto státu, Andrej Babiš, největším příjemcem evropských dotací a největší obchodník se státem, tak se absolutně posunulo měřítko toho, co zastupitelé můžou a nemůžou. Navíc tady není žádný zákon, který by koupi neumožňoval a proč by radní, který pro to nebude hlasovat, nemohl vystupovat v té soutěži.“

O komplikované situaci mluví i starosta Českého Krumlova Dalibor Carda: „Vidím jako velmi komplikovanou situaci, když se představitel města zajímá o městský majetek a jeho koupi. Na druhou stranu si myslím, že zabránit mu nebo znemožnit vstup do soutěže by taky nebylo dobře. Vždycky tam ale bude padat podezření na určitou podjatost. Postavit se k tomu jednoznačně je velmi složité. Zabránit podnikatelskému záměru jen proto, že se člověk angažuje ve městě a snaží se pro něj třeba něco udělat, je problematické. Sám bych se zřejmě do něčeho takového nepouštěl. Záleží na konkrétní situaci, je to opravdu složité.“

Vyjádření politických představitelů Písku si můžete přečíst v zítřejším vydání Píseckých postřehů.

 

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.