Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Policisté navyšují kontroly na hranicích. Kvůli uprchlíkům

JIŽNÍ ČECHY – Policie posiluje kontrolní opatření zejména na hranicích a zaměřuje se na problematiku uprchlíků. Podle oslovených starostů v příhraničních městech a obcích je zatím klid.

 

 „Je vidět víc policistů na hraničním přechodu, ale jinak v ulicích zůstává vše jako dřív. Nic dramatického se tady neděje, nikdo s námi o zvláštních opatřeních ohledně problematiky uprchlíků  ani nemluvil,“ sdělila starostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

O zásadní dramatické situaci nemluví ani starosta Českých Velenic Jaromír Slíva. „Samozřejmě sledujeme vývoj situace, ale zatím je klid. Komunikujeme s policisty, kteří přijali určitá opatření na hranicích, ale ne taková, aby nějakým zásadním způsobem poznamenala život ve městě. Jsme domluveni, že pokud by se stalo něco, co by mělo v této souvislosti dopad na občany nebo město, tak nám dají včas vědět. Zatím se v tomto směru nic neděje.“

Jindřichohradecká tisková policejní mluvčí Hana Millerová jejich slova potvrzuje. Policisté navýšili počty hlídek a kontrol, ale zatím uprchlíci zůstávají za hranicemi. Česko navíc není jejich cílovou zemí. „Monitorujeme příhraniční oblasti, jsou tam zvýšené hlídky. V rámci našeho územního odboru jsme žádného uprchlíka neodhalili. V regionu měla být zajištěna jedna uprchlice,“ informovala Hana Millerová. Opatření zaměřená na uprchlíky nesou název Migrace. Zahrnují Jihočeský kraj, Vysočinu a jižní Moravu. Mají preventivní charakter, znamenají posílení hlídek na hraničních přechodech a zvýšení kontrol. Ty probíhají také na vytipovaných silničních tazích a vlakových spojích. „Jsme ve spojení i s německou a rakouskou stranou, kde běženci jsou, mají tam uprchlické tábory, a situaci sledujeme. Česko je zemí tranzitní, nikoliv cílovou. To znamená, že přes naše území by se chtěli dostat dál do severských zemí,“ dodala Hana Millerová.

Počty uprchlíků, které by bylo Česko schopné přijmout, projedná vláda ve středu. Ministr vnitra Milan Chovanec v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že by mělo jít o méně lidí, než původně navrhovala Evropská komise v povinných kvótách. Tedy méně než 1800.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace