Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

Půlmilionová pokuta za hluk je absurdní, říkají pořadatelé Mighty Sounds. Letošní ročník je na dosah

 Autor: Mighty Sounds

    Autor: Mighty Sounds

JIŽNÍ ČECHY – Jedinečný festival Mighty Sounds v Táboře se blíží. Každoročně se pořadatelé potýkají s pokutami, které jim udělují hygienici kvůli nadměrnému hluku. Za loňský ročník mají organizátoři zaplatit půl milionu korun. Odvolali se. Navíc senát má projednávat novelu zákona, která nově definuje pojem hluku. Krátkodobé hudební produkce, jako jsou festivaly a koncerty, podle ní hlukem být nemají.

 

To, že pořadatelé festivalu dostali pokutu, neznamená, že ji okamžitě platí. Věc se dále vyvíjí. „Dostali jsme uloženou pokutu 500 tisíc korun. Proti ní jsme se odvolali k ministerstvu zdravotnictví. Obvykle to pak bývá tak, že se udělená částka sníží. Po skončení správního řízení ještě žalujeme ministerstvo zdravotnictví a proces pak probíhá přes soudy. Například u pokuty za rok 2011 se záležitost dostala až k Nejvyššímu správnímu soudu,“ sdělil právník František Švadlena s tím, že pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně veřejného zdraví už prošel poslaneckou sněmovnou a nyní je v senátu. Nově definuje pojem hluku. Krátkodobé akce, jako jsou koncerty nebo festivaly, podle ní nejsou hlukem. Složitější legislativní proces spočívá v tom, že by záležitost měla přejít do kompetence obcí. Ty by si měly určovat, jaké akce by chtěly mít ve svém katastru a za jakých podmínek. „Čeká se, jak se k tomu postaví senát. Doufáme, že novela projde. Máme s městem dobré vztahy, a je podle mě absurdní, že obec chce mít akci na svém území, ale někdo další zasáhne, podle nás  neadvekátně. Táborská policie dává na vědomí zainteresovaným organizacím, že se taková akce bude konat. Například informuje odbor dopravy nebo Krajskou hygienickou stanici. A oni to berou jako podnět,“ dodal František Švadlena.

V různých krajích se podle pořadatelů staví hygienici k pořádání festivalů odlišně.„Nedávno jsem četla rozhovor s hygieniky ohledně hradeckého festivalu Rock for people, ve kterém říkali, že se vzhledem k připravované novele, která je téměř před schválením, vůbec nevydávají na festival měřit hodnoty hluku s tím, že je to zbytečné. Tady můžete porovnat rozdílný přístup v jednotlivých krajích. U nás jen na základě toho, že policie oznámí konání akce, se hned vydají měřit. A udělí pokutu, která je podle našeho názoru nesmyslně vysoká,“ řekla Markéta Štechová s tím, že se snaží s lidmi kolem i s hygieniky komunikovat. Na svolanou schůzku ale podle ní nikdo z hygieniků nepřišel.

Na Krajské hygienické stanici v Českých Budějovicích sdělili, že nemá cenu spekulovat. Situace je daná. „V současné době platí zákon schválený v roce 2000 a tím se řídíme. Nevíme, v jaké podobě bude nový zákon přijat. Dokud nenabyde novela právní moci, tak nemá cenu spekulovat, co bude dál. My nemůžeme sledovat všechny festivaly a programy, takže řešení podnětů má přednost. To je vše, co k tomu můžeme říct.“

Mighty Sounds je největším festivalem svého druhu ve střední Evropě. Na své si přijdou příznivci punku, punkrocku, rock'n'rollu, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rocku a hudební ch stylů a scén, které se od nich odvíjejí nebo s nimi úzce souvisejí. Jedenáctý ročník akce, která je v celé Evropě proslulá výjimečnou atmosférou, letos mimo jiné přiveze Enter Shikari, Dub Incorporation, Architects nebo legendárního Derricka Morgana.

Festival startuje na letišti Čápův Dvůr 3. července. Kromě živé hudby se na čtyřech pódiích na dalších scénách představí ti nejlepší z žánrových DJs a alternativního divadla, široká bude také nabídka sportovních klání a dalšího doprovodného programu. Za jedinečnou atmosférou festivalu do Tábora každoročně zavítá kolem dvanácti tisíc návštěvníků z celé Evropy.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace