Plán podnikatelů Neudörflových: Na Šumavu se vrátí rožmberské pivo








„Naším cílem je úplná obnova vaření piva, hostince i slavného hotelu, včetně rozšíření výroby o pekárnu, čokoládovnu a lihovar spolu se zřízením ústřední prodejny regionálních produktů. V rámci obnovené výroby chceme respektovat nejen novodobé trendy a aktuální poptávku, zvláště v případě sportovních piv, nýbrž i historické tradice jižní Šumavy. Právě vztah obnoveného pivovaru k našemu regionu bude určujícím směrem v naší filozofii,“ popisují oba Neudörflové.
Výnosem z prodeje licencovaného gardového piva chtějí podpořit financování hradní stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, kterou Neudörfl mladší založil a je jejím hejtmanem.
Pivovar Rožmberk kdysi býval chloubou rožmberského panství a významným kulturním centrem města. „Po staletí zásoboval svým proslulým bílým pivem nejen tabule pánů z Růže a hrabat z rodu Buquoy, ale i prostých obyvatel jižní Šumavy. V jeho hostinci se nad rožmberským pivem scházeli šumavští sedláci, jihočeská smetánka i národní buditelé, přičemž za první republiky se z něj stalo srdce kulturního života někdejší českojazyčné menšiny,“ uvádí Martin Neudörfl mladší, který studuje historii na Univerzitě Karlově a specializuje se na dějiny jižní Šumavy a lingvistiku. Věnuje se především záchraně vymírajících jazyků, například na ostrově Sark v Lamanšském průlivu, ale i na Lipensku a na Šumavě.
S rozvojem turismu ve 30. letech minulého století byl v prostorách pivovaru Národní jednotou pošumavskou vybudován hotel, čímž se stal jednou z nejvyhledávanějších turistických základen v celém regionu. Mezi jeho pravidelné hosty patřila i například komunisty popravená Milada Horáková, která sem ráda jezdila s celou rodinou.
„Po roce 1948 ovšem tento historický klenot a důležité místo paměti postupně a trestuhodně chátralo – nyní po mnoha desetiletích úpadku a devastace se však opět probouzí k životu,“ uvádí oba Neudörflové. Investorem stavby je Martin Neudörfl st., který objekt koupil v roce 2016 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Od té doby připravovalo projekt a snažil se získat všechna povolení. Martin Neudörfl je jedním z nejzkušenějších podnikatelů na Lipensku, v samotném Rožmberku již opravil dva památkově chráněné objekty a provozuje v nich hotel, respektive penzion a restauraci. V oblasti cestovního ruchu významně podniká také v nedalekém Českém Krumlově a v Praze.
Město Rožmberk se o koupi nemovitosti v minulosti ucházelo, zastupitele vždy odradily vysoké náklady na rekonstrukci. Pivovar bylo možné od státu získat i bezúplatným převodem, ale ten je podmíněný tím, že objekt nebude mít komerční využití. Aktuální plány související s renovací město Rožmberk vítá. „Jedná se o jednu z výrazných dominant Rožmberka. Město aktivně spolupracovalo již v průběhu přípravy projektu a Martin Neudörfl má plnou podporu města. Jde o jeden z projektů, který by mohl pomoci rozšířit striktně letní turistickou sezonu také na jaro a podzim,“ uzavřel starosta Rožmberka Bohuslav Čtveráček.
Diskuse k článku