Planá nad Lužnicí oslavila 25 let od udělení statutu města slavnostním koncertem

















PLANÁ NAD LUŽNICÍ – Město Planá nad Lužnicí si v neděli 18. května připomnělo 25 let od udělení statutu města. Výročí uctili slavnostním koncertem v místní sokolovně, která se na několik hodin rozezněla hudbou v podání místních hudebníků a zpěváků.
Starosta Jiří Rangl připomněl události z 19. května 2000, kdy předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus oficiálně udělil Plané nad Lužnicí statut města. „Čtvrt století je ve srovnání s historií kapka v moři. Pro současné obyvatele našeho mladého a sympatického města se jedná o významné období rozvoje a rozkvětu. Pro mnohé z nás je Planá nad Lužnicí výjimečná a máme být na co hrdí. Ne mnoho měst naší velikosti se může pochlubit vlastním orchestrem,” podotkl starosta.
Jiří Rangl se vrátil i k historii města. Planá nad Lužnicí byla důležitou obcí už v minulosti. Za vlády Rožmberků zde stál most přes řeku, který tvořil významnou dopravní křižovatku. Po Lužnici se do roku 1946 splavovalo dřevo z třeboňských lesů, jehož cílem byly dvě plánské pily. Tento průmysl tehdy tvořil hlavní část života v obci. Dnes tuto historii připomíná památník voroplavby a průmysl je zde stále důležitým pilířem díky rozsáhlé průmyslové zóně s několika významnými podniky.
Vzpomínalo se také na bývalé představitele města, kteří přispěli k jeho rozvoji. Jiří Rangl zmínil starostu Františka Chramostu, pod jehož vedením zastupitelstvo požádalo Parlament České republiky o udělení statutu města. Poděkování zaznělo i směrem k Jiřímu Šimánkovi, za jehož éry došlo k výrazné proměně a rozvoji Plané. V době po získání statutu města se tu budovala kanalizace, vodovod, plynovod, nové chodníky v ulici ČSLA a doprava byla stejně jako dnes svedena do jednoho pruhu. Město dostavělo tenisovou halu a dokončovala se výstavba bytového domu ve vnitrobloku.
Starosta Rangl podotkl, že současné vedení města pokračuje v rozsáhlých opravách a rekonstrukcích, rozvíjí kulturní i sportovní život a připravuje další bytovou výstavbu. „Hlavním cílem je posunout město o krok dál a zvýšit životní standard obyvatel,“ řekl.
Slavnostním večerem provázela Helena Hýnová Pokutová, která spolu s členy plánského sboru Harmonie a sboru Novita sestavila celý program. Zazněly skladby plné emocí, a to nejen melodie operetní, muzikálové a filmové, ale také populární písně v originálních úpravách skladatele Matěje Boka.
Hudební část programu obstaral Salonní orchestr Planá nad Lužnicí. V první části koncertu dirigoval houslový virtuos Jiří Kubeček. Druhou polovinu vedl skladatel a muzikant Matěj Bok. Vystoupila řada sólistů – Jan Pohořelý, sólista Ústřední hudby Armády České republiky, sopranistka Kateřina Urbanová, sólista opery Národního divadla v Praze Václav Lemberk, na akordeon zahrál Jaroslav Pokuta, populární písně zazpívala Anna Hýnová, houslová sóla zazněla v podání koncertního mistra Václava Peloucha, o flétnové sólo se postaral Martin Jirásko a bicí nástroje obsluhoval Petr Baláž.
Součástí večera bylo představení hostů – výtvarnice Marie Michaely Šechtlové a jejího manžela, architekta Jana Hubičky. Šechtlová je autorkou znaku a praporu města, Hubička navrhl projekt radnice, která patří mezi dominanty Plané nad Lužnicí.
Diskuse k článku