Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Dětský karneval

    neděle 23.2 14:00 - Divadelní sál Střelnice, Masarykovo nám. I / 107, Jindřichův Hradec

  • Čtyřlístek

    neděle 23.2 15:00 - Kino Střelnice, Masarykovo nám. 107, Jindřichův Hradec

    Pásmo pohádek pro děti.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Porodní bolesti zastupitelstva v Přeštěnici. V Malšíně a Rodné už pracují

PŘEŠTĚNICE - Od soboty 30. března, kdy se uskutečnily nové volby v Přeštěnici, uplynulo přes měsíc a teprve dnes od 19 hodin se bude konat ustavující schůzce nově zvoleného zastupitelstva. Po podzimních volbách část zastupitelů i náhradníků složila mandáty v reakci na to, že starostou a místostarostou si čtyři zastupitelé v sedmičlenném sboru zvolili náhradníky, kteří se původně ani do zastupitelsta nedostali. Tím, že se počet zastupitelů dostal pod číslo pět, se musely volby v březnu konat znovu. Zájem o ně byl vysoký - účast dosáhla 77 procent, ale situace zůstala v podstatě patová. Do svolání ustavujícího zasedání se vedení obce nehrnulo, ačkoliv v dalších dvou obcích - Malšíně na Krumlovsku a Rodné na Táborsku, kde se 30. března nové volby také konaly, už proběhlo krátce po volbách nejen ustavující zastupitelstvo, ale už se konalo nebo je za dveřmi i první zasedání se schválením rozpočtu. Bez něj totiž obec de facto živoří v provizoriu.

 

Jelikož Státní volební komise zveřejnila volební výsledky 2. dubna, mělo se ustavující zastupitelstvo uskutečnit nejpozději 27. dubna. Termín musí být nejméně týden předem zveřejněn na úřední desce obce. V Přeštěnici 23. dubna večer zveřejnili, že se ustavující zastupitelstvu uskuteční ve čtvrtek 2. května od 19 hodin na obecním úřadu.

Podle zákona o obcích svolává ustavující zasedání zastupitelstva obce dosavadní starosta či místostarosta tak, aby se konalo do 15 dnů ode dne uplynutí zákonné lhůty pro možné podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování. Ke svolání lze přistoupit až poté, kdy lhůta pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování již uplynula. Lhůta pro podání návrhu na neplatnost voleb nebo hlasování činí deset dní a počíná ode dne následujícího po dni vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí.

V případě Přeštěnice tedy desetidenní lhůta pro možné námitky na neplatnost voleb u soudu běžela od 3. dubna a po 13. dubnu běžela patnáctidenní lhůta pro svolání zastupitelstva. Stávající vedení obce se svoláním ustavujícího zasedání nespěchalo, lidé v obci už jsou nervózní. Přeštěnice má 280 obyvatel a je ze tří jihočeských obcí s volbami opakovanými v březnu největší.

V Rodné a Malšíně už pracují

V Malšíně na Českokrumlovsku svolali ustavující zastupitelstvo na 10. dubna a už 7. května budou mít první pracovní zasedání se schválováním návrhu rozpočtu na rok 2019. Starostou byl znovu zvolen Josef Fatura, místostarostou Jan Dojčar. Starostovi byl schválen plat 19 890 Kč a místostarostovi 11 219 Kč měsíčně. Ze zápisu je patrné, že i v Malšíně jako v některých jiných jihočeských obcích hýbe radnicí a veřejností pře o nahrávání průběhu zastupitelstva. Malšín je obec se 180 obyvateli.

V Rodné na Táborsku, která má jen necelou stovku obyvatel, svolali ustavující zastupitelstvu dokonce hned na 6. duben. Vedení obce se změnilo. Jaroslava Míchala nahradil ve funkci starosty František Stejskal a Milana Stejskala ve funkci místostarosty Martin Král. Už 14. dubna se sešlo první pracovní zastupitelstvu a projednalo návrh rozpočtu na letošní rok. Starosta Rodné má schválen měsíční plat 16 400 a místostarosta 8440 korun. 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace