Poslední směna budějovického hasiče Miroslava Bureše




Nastoupil k jihočeskému profesionálnímu sboru v roce 1984 jako starší požárník. Již o dva roky později se stal velitelem družstva. Svoji odbornost se rozhodnul doplnit i v oblasti vzdělání, a tak v roce 1988 úspěšně absolvoval pomaturitní studium na škole požární ochrany ve Frýdku – Místku.
V průběhu následujících let absolvoval celou řadu dalších kurzů: instruktor horolezecké techniky, potápěč, obsluha terminálu Centrum, radiační ochrana, práce s motorovými pilami, kurz strategického řízení, kurz taktického řízení. A všechny tyto odbornosti si pak v pravidelných intervalech vždy obnovoval.
Svoji hasičskou univerzálnost Miroslav Bureš prokázal. Na začátku 90. let byl zařazen do funkce operačního důstojníka na operačním a informačním středisku HZS Jihočeského kraje. Jeho obrovské praktické zkušenosti, které získal za léta „mokré hasičiny“ mohl uplatnit i tak zvaně na druhé straně vysílačky. Přestože měl informace o probíhajícím zásahu pouze zprostředkované přes radioprovoz, uměl si naprosto přesně situaci na místě zásahu představit, zorientovat se v ní a pak dokonale v rámci operačního řízení vyřešit.
K výjezdu se pak Miroslav Bureš vrátil v roce 1992, kdy částečně pokračoval na funkci operačního důstojníka a zároveň se střídal s kolegy ve funkci velitele směny na českobudějovické stanici. Na konci roku 1998 pak nadobro opustil monitory operačního střediska a od té doby se pohybuje pouze na místech událostí. Byl jmenován do funkce velitele, kterou až do roku 2004 kombinoval s funkcí řídícího důstojníka.
Miroslav Bureš patřil k těm velitelům, kteří se umí postavit čelem k jakýmkoli problémům, a to i v situacích, které by se mohly zdát neřešitelné. Uměl se za své hasiče vždy postavit.
V roce 1988 byl členem české výpravy do Arménie, kterou zasáhlo ničivé zemětřesení, následky zkázy Miroslav Bureš se svými kolegy likvidoval u města Gyumri (tehdy Leninakan), v roce 1998 byl jedním z operačních důstojníků, kteří museli řešit pád dvou stíhaček MIG 21 na českobudějovickém sídlišti Vltava, v roce 1996 velel jihočeské jednotce, která byla vyslána na pomoc likvidace požáru rafinérie v Litvínově, v roce 1997 pak s kolegy pomáhal při povodních na Moravě, zkušenosti s povodněmi pak několikrát využil při povodních, které se prohnaly Jižními Čechami, a to především v letech 2002, 2006, 2009, 2010, 2013…
Mezi zásahy, kterým i se jistě Miroslav Bureš může pyšnit, patří i záchrana života dívky, která chtěla skočit z českobudějovické Černé věže. S nasazením vlastního života se mu podařilo dívku na poslední chvíli zachytit.
Za své působení u profesionálního sboru obdržel Miroslav Bureš několik medailí. V roce 2001 to byla medaile HZS ČR Za věrnost III. stupně, v roce 2014 medaile HZS ČR Za věrnost I. stupně – za odsloužených 30 služebních let. Za mimořádné velení u povodní v roce 2002 pak Miroslav Bureš vedle dalších svých kolegů získal medaili HZS ČR Za zásluhy o bezpečnost.
Diskuse k článku